20 li Yaşlarda Saç Dökülmesi

20 li Yaşlarda Saç Dökülmesi İle İlgili Merak Ettikleriniz!…

20 li Yaşlarda Saç Dökülmesi konusunu aşağıdaki başlıklarda inceleyebiliriz.

20 li Yaşlarda Saç Dökülmeleri

20’li yaşlar saç dökülmeleri için çok erken bir dönem gibi görünse de ülkemizde ve dünyada pek çok genç erkek bu problemle karşı karşıya kalmaktadır. Erken yaşlarda saç dökülmesi pek çok faktöre bağlı olabilir. Öncelikle kaynağı saptanırsa, saç dökülmelerini yavaşlatmak, ertelemek hatta önlemek mümkün olabilir. 

20 li Yaşlarda Saç Dökülmesi
20 li Yaşlarda Saç Dökülmesi İle İlgili Merak Ettikleriniz!…

20’li Yaşlarda Yaşanan Saç Dökülmelerinin Sebepleri

Sağlık Problemleri 

Anemi, Saçkıran, Polikistik Over, Hormonal Sağlık Problemleri gibi durumlar birçok durum saç dökülmelerine sebep olabilir. Bu hastalıklar hayatımızın her döneminde görüleceği gibi erken yaşlarda görülmesi de muhtemeldir.

Genç yaşta yoğun saç dökülmesi yaşayan kişiler öncelikle bu dökülmenin bir sağlık probleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırmalı hastanelerin ilgili bölümlerine başvurmalıdır. Gerekli testler ve tetkikler yaptırmalı ve saç dökülmesinin kaynağı en kısa sürede saptanmalıdır.

Söz konusu dökülmenin kaynağı bir sağlık sorunu ise öncelikle bu rahatsızlıkla ilgili tedavi uygulanır ve iyileşmeyle birlikte saç dökülmesi de giderilmiş olur.

Beslenme Bozukluğu ve Yetersizliği

Hayatımız boyunca en bozuk beslendiğimiz dönem gençliğimizdir. Çünkü artık bir birey olarak yerimizi aldığımız ortamlarda beslenme özgürlüğümüzü de elimize alırız. Bu sebeple de istediğimiz herşeyi rahatlıkla yer ya da istemediğimiz gıdalardan uzak dururuz.

Ancak yediğimiz ve yemediğimiz bazı gıdalar vücudumuzun gelişiminde olumsuz etkiler yaratabileceği gibi, saç ve cilt sağlığımızı da negatif yönde etkileyebilir. Bu durumda kılcal damarlar sayesinde beslenen kıl köklerimiz de yeterli beslenemeyeceğinden zayıflar ve sağlığını kaybeder. Dolayısıyla saç kayıpları başlar ve kötü (yetersiz) beslenme devam ettiği takdirde durum erken yaşta kelliğe kadar gider.

Bu tatsız durum dengeli beslenme programları uygulanarak giderilebilir, hatta kıl kökleri beslenerek kaybedilen saçlar yeniden kazanılabilir.

Stres – Üzüntü – Kaygı

Günümüzde kronik baş belası haline gelen stres hayatımızı her yönden olumsuz etkiler. Çok ciddi hastalıklarında kaynağı olabilen stres saç sağlımızı da olumsuz yönde etkiler. Özellikle ani üzüntü, sinir gibi vücudu beklenmedik anlarda etkileyen duygular ani ve yoğun saç dökülmelerine sebep olabilir. Gün içerisinde yaşadığımız iş yerinde, ailede, trafikte vs. yaşadığımız genelleşmiş ve sürekli hale gelmiş stres türleri de uzun vadede saç sağlımızı bozar.

Stresten uzak durmak her ne kadar düzelmelere sebep olacaksa da kaybedilen saçları geri getirmeyebilir.

Kimyasallar ve Saç Şekillendirme Yöntemleri

Günümüzde kimyasal maddeler içeren pek çok ürün saç şekillendirmek için kullanılmaktadır. Jöle, Sprey, Briyantin bunların başında gelir ve saç sağlığına ciddi zararları vardır. Özellikle bu maddelerin kullanıldığı gün saçların yıkanmaması da ekstra yıpranma ve dökülmeye sebep olur.

Saç şekillendirme ürünlerinin yanı sıra saç şekillendirme yöntemlerinde kullanılan, saça yüksek ısı uygulayan cihazlar da saç sağlığına zarar vermektedir.

Bu tip saç kaybından korunmak için yapılması gereken tek şey saç şekillendirme ürünlerinden ve yöntemlerinden mümkün mertebe uzak durmaktır.

20 li Yaşlarda Saç Dökülmesini Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır

Özellikle genç erkeklerin korkulu rüyası olan erken yaşlarda yaşanan saç kaybını önlemek için öncelikle kişinin otokontrolünün yerinde olması şart. Kişi kendi vücudunda yolunda gitmeyen durumları fark etmeli ve bu durumla ilgili kendi çabalarıyla ya da kulaktan dolma bilgilerle bir şeyler yapmak yerine uzman bir hekime başvurup bir an önce tedavi yoluna gitmelidir. Ayrıca yukarıda bahsedilen saç dökülme kaynaklarından uzak durmalı ve dökülmelere sebep olacak etkenlere karşı dikkatli olmalıdır.

Geç kalınmış tedavilerde ilgili ise yeniden saç kazanma yöntemlerine başvurulabilir. Örneğin protez saç uygulaması ya da saç ekimi yapılabilir. Sağlık açısından protez saç uygulamasının da bir çok sakıncası bulunduğundan dolayı en etkili yöntem saç ekimi olarak karşımıza çıkar.

Saç ekimi yaptırmayı düşünen birinin de öncelikle bu işlemle ilgili test ve tetkikleri yaptırması, ihtiyaç duyduğu saç miktarının belirlenmesi ve uzman hekimler tarafından bu operasyon için uygun şartlara sahip kaliteli bir merkezde ekim işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Aksi takdirde kaybedilen saçların geri kazanılması mümkün olmadığı gibi farklı sağlık problemleri de ortaya çıkabilir.