Erkek Tipi Saç Dökülmeleri Tanı Ve Tedavisi

Erkek Tipi Saç Dökülmeleri Tanı ve Tedavisi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi çağımızda erkeklerin korkulu rüyası olma yolunda ilerlemektedir. En başından sonuna kadar can sıkıcı olmanın yanı sıra kişiyi kalıcı kelliğe götüren geri dönülmez bir yoldur.

Konu Başlıkları

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi genellikle erkeklerde görünen bir dökülme sorunudur. Ancak kadınlarda da sıklıkla karşılaşılabilir, saç dökülmesinin bu tipine ise Kadınlarda Görülen Erkek Tipi Saç dökülmesi olarak isimlendirilir. 

Erkek Tipi Saç dökülmesi Androjen adı verilen ve erkeklerde yüksek seviyede görülen hormonun artışıyla nükseden bir rahatsızlıktır. Vücudun her yerinde bulunan kıl yuvalarından belirgin şekilde kıllar çıkmaz. Ancak erkeklerde ergenlik döneminde bu androjen salgılaması artar ve sakal, bıyık, kol altı ve kasık bölgelerinde kıl çıkışı sağlanır. Ancak bazı erkeklerin (beyaz ırkta 2 erkekten 1’inin) saç köklerinin androjene karşı koyma gücü azdır. Bu sebeple androjen kıl köklerinin kılcal damarlar aracılığıyla beslenmesini önemli ölçüde azaltır ve zayıflatır. Bu durumda ise saç telleri önce zayıflar,  tüy görünümünü alır sonrasında ise dökülmeler baş gösterir. Bu durumda 20 li yaşlarda saç dökülmesine maruz kalmak bile mümkündür. Ailenizde en az bir kişi de kalıtımsal ve hormonal faktörlere bağlı saç dökülmesi yaşıyorsa siz de risk altındasınız demektir.

Saçlar öncelikle kafanın tepe kısmında zayıflar ve açılmalar görülmeye başlanır. Daha sonra şakaklar ve ön saç çizgisinde dökülmeler başlar. Bir süre sonra sadece kafanın ön tepesinde saç kaldığı görülür. Bir süre sonra ise arkadaki açıklık ve saç çizgisindeki geriye çekilme birleşir, böylece tam bir kellik tablosu ortaya çıkar.

Erkek  Saç Dökülmesi Engellenebilir mi?

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin kesin ve etkin bir çözümü ya da tedavisi bulunmamaktadır. Ancak erken teşhis ve alınan önlemlerle birlikte saç dökülmesi yavaşlatılabilir ve ya ertelenebilir. Ailenizde daha önceden bu problemi yaşayan bireyler var ise saç bakımı açısından dikkatli olunmalıdır. Örneğin saç şekillendirici olarak kullanılan jöle, sprey, briyantin gibi kimyallar içeren ürünler tercih edilmemeli ve fön, düzleştirme gibi saça aşırı ısı veren uygulamalardan da uzak durulmalıdır. Daha önceden de söylediğimiz gibi bu önlemleri almak saç dökülmesine engel olmaz yalnızca zayıflamayı ve dökülmeyi engeller.

Kalıtımsal saç dökülmelerinde kellik ne yazık ki hazin sondur.

Erkek Tipi Saç Dökülmelerinde Tanı Nasıl Konur?

erkek tipi saç dokulmelerinde tani nasil konur

Hiç kimse kendi kendine bu tanıyı koyamaz. Uzman bir hekim tarafından yapılacak testler ve tetkikler ancak size Androgenetik Alopesi (kalıtımsal saç dökülmesi) tanısı koyabilir. Bu yüzden daha dökülmeler başlamadan, kafanın tepe kısmında saç zayıflamaya başladığında uzman bir hekime muayene olmak yerinde bir hareket olacaktır.

Erkek Tipi Saç Dökülmelerinde Tedavi Yöntemleri

Minoksidil Tedavisi

Erkek Tipi Saç Dökülmelerinde Minoksidil %2 solüsyon kullanılabilir. Bu solüsyon saç yuvaları yani foliküllerinin etrafındaki kılcal damar gelişimlerini sağlar ve foliküller bu damarlar aracılığıyla saç büyütme yetilerine kısmen de olsa kavuşur. Ayrıca Minoksidil solüsyonun saç hacmini ve saç sayısını artırma gibi bir özelliğ de vardır.

Minoksidil %2 solüsyon günde 2 kez 1 ml şeklinde uygulanabilir ve sonuç almaya başlayabilmek için en az 6 ay düzenli olarak kullanılmalıdır. Uzman bir hekim tarafından uygun görülüp tavsiye edilmediği sürece kullanılmamalıdır.

Saç Mezoterapisi

Saç telleri keratin adı verilen proteinlerden meydana gelmektedir ve saçı sağlıklı tutabilmek için onu vitami, protein ve mineraller açısından sürekli beslemekte fayda vardır. Özellikle de kalıtımsal saç dökülmesi riski taşıyorsanız.

Saç Mezoterapisinde vitamin, protein ve mineral içeriği doğrudan saçlı derinin içerisine enjekte edilir ve böylece saç köklerini besleme işlemi direkt olarak uygulanmış olur. Yaklaşık 8 seans sonra tedavide büyük oranda başarı sağlanmış olur. Dokular canlanır, saç dökülmesi yavaşlar ve kontrol altına alınır.

PRP (Platelet Rich Plasma)

Bu tedavi biçiminde hastadan az miktarda kan alınır ve laboratuvar ortamında ayrıştırılarak kırmızı kan elde edilir. Bu kırmızı kanda bulunan trombosit oranı kontrollü bir şekilde artırılır. Trombositin iyileştirme ve doku yenileme özelliği vardır ve PRP yöntemi kullanılarak bu özellikten maksimum düzeyde fayda sağlanır.

PRP uygulamasının sonrasında hasta ağrı ya da acı duymaz.

Saç Aşısı

Erkek Tipi Saç Dökülmelerinde uygulanan saç aşısının içeriğinde PRP’nin yanısıra hücreler arası bağlantıyı ve etkileşimi artıran vitaminler bulunmaktadır.

En büyük avantajı ise tek seans uygulanması ve başarı oranının yüksek olmasıdır.

1 Yorum

  • Alın Bölgesine Saç Ekimi - Saç Ekimi

    […] olarak erkek tipi saç dökülmeleri alından başlar. Açılmalar uzun bir süre boyunca alından devam eder bir süre sonra da tepe […]

  • Bu gönderinin yorumları kapatılmış.