Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

Kadınlarda Saç Ekimi ve Tedavisi

Kadınlarda saç ekimi ve tedavisi; Kadınlarda yaşanan saç dökülmesi tedavi edilemez durumlara geldiğinde, saç ekimi ile eski görünümlerine kavuşmaları sağlanabilmektedir. Saç dökülmesi sıklıkla karşılaşılan bir sorun haline gelmiştir, özellikle bayanlar bu anlamda çok şikayetçidirler.

Saç dökülmesi ve sonucunda kellik bay-bayan hiç kimsenin yaşamak istemediği bir görüntüdür işte bu sıkıntılı durumda saç ekimi işlemi doğal ve kalıcı bir yöntemdir.

Saç ekim işlemi erkeklerde nasıl uygulanabiliyor ise kadınlarda da rahatlıkla uygulanabilmektedir. Saç ekimi kişinin tamamen kendi saç köklerinin alınıp sorunlu bölgeye transferi işlemidir. Saç ekimi kalıcı olup ekilen saçlar tekrar dökülmez ve tüm yaşantımızı olumlu bir şekilde sürdürmemizde fayda sağlar.

Bayanlar için saç dökülmeleri veya saçtaki seyrelmelerin artması endişe verici bir durum oluşturur netice olarak bir kadın için saçları her zaman çok değerlidir her kadın sağlıklı,gür ve kaliteli saçlara sahip olmak ister, ne yazik ki saç dökülmeleri kadınlarda oldukça fazla görülmektedir gerek hayat şartları stres, gerek genetik yapı, gerekse çevresel faktörler saç dökülmelerine neden olur.

Özellikle dogum sonrası, mevsimsel geçiş dönemleri ve menapoz gibi durumlarda da saç dökülme hızı artabilmektedir. Pek çogumuzun kullandıgı yanlış ve sağlıksız kozmetik ürünlerde saç dökülmelerinde bir hayli etki eder.

Kadın tipi saç dökülmeleri çabuk farkedilir ama dökülmeler eşit periyotlarda ise anlaşılması biraz daha zor olur, saç dökülmesi bayanlarda saç tellerinin incelmesi ve saç yogunlugunun azalması ile kendini gösterir.

Saç dökülmeleri günlük 100 tel civarında ise uzmanlar tarafından normal karşılanır ancak daha fazla ise kesinlikle bir doktor muayenesi şarttır.

Dermataloglar saç derisini inceler gerekli tahlilleri yaparak saç dökülmesinin nedenlerini bulup tedavi yöntemleri uygulayabilirler böylece saç dökülmeleri durdurulabilinir fakat her şeye rağmen saç kaybı yaşanıyorsa saç ekimi bu durumda başvurulabilecek en etkili ve kalıcı yöntem olacaktır.

Saç ekimi bayanlara da erkeklere de aynı yöntem ve şekillerde uygulanır hiçbir farklılık yoktur sadece dikkat edilcek husus her kişinin saç yapısı, yüz yapısı ve beklentileri farklıdır ekim işlemi bu dogrultuda planlanarak uygulama yapılmalıdır.

Saç ekimi işlemini yapacak olan doktor öncelikle dökülme tipini belirler ve hastanın ne şekilde bir saç ekimi istedigine önem vererek kişi için en dogru yöntemi belirler ve saç ekimi süreci başlatılmış olur.

Saç ekimi erkeklerde olduğu gibi bayanlarda da sıkça uygulamaktadır. Saç ekimi sırasında uygulanan yöntemler arasında farklılıklar yoktur .

Özellikle saç dökülmeleri bayanlarda ruhsal sıkıntılara bile neden olabilmektedir bu sebeple saç ekimi bayanlarda da kesin ve kalıcı bir yöntem olarak düşünülmektedir.

Kadınlara Saç Ekimi Yapılır Mı?

Saç ekimi, saç kökünün olduğu yerden alınıp başka bir bölgeye ekilmesidir.

Bu doğrultuda kadınlar da saç ekimi yaptırabilir fakat kadınlar göreülen saç dökülmesi tipi (%90) allopecia totalis adıyla bilinen saç dökülmesi çeşiti olduğundan saç ekiminden tam anlamıyla verim alınamamaktadır.

Allopecia totalis, saçın tüm bölgelerde aynı derecede dökülmesi anlamına gelmektedir. Bu tip saç dökülmesinde ekilen saçlarında dökülmesi potansiyeli bulunduğundan saç ekimi yapılması çok da mantıklı değildir. Bu tip saç dökülmesinde saç ekimi tavsiye edilmemektedir.

Kadınlarda Saç Ekimi Yapılabilecek Haller

  • Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Bu saç dökülmesi tipinde ensede bulunan saçların gürlüğü ve kalitesi iyi olduğu ve dökülmeyeceğine emin olunduğu zaman saç için ekimi yapılabilir.

  • Çekmeye Bağlı Saç Dökülmesi: Genellikle kulak önündeki saçların çekilmesine bağlı oluşan saç dökülmesinde enseden alınan saç kökleriyle saç ekimi yapılabilmektedir.

  • Bölgesel dökülme: Bölgesel saç dökülmesinde para şeklinde dökülme söz konusudur. Bölgesel saç dökülmesinden sonra kendiliğinden saçlar 8 ay içerisinde çıkmadıysa bir daha çıkmayacağı gibi hesap edilir ve saç ekimi yapılır.

  • Yara, Yanık, Kesilme Nedeniyle Saç Dökülmesi: Bu tip saç dökülmesninin nedeni açıkca bellidir bu sebeple yara izlerine saç ekimi yapılabilmektedir.

  • Yeni Ön Çizgi Oluşturma: Doğuştan itibaren ön çizgi geride olabilmektedir,saç dökülmesi yaşanmamasına rağmen kişi yeni bir ön çizgi istiyorsa saç ekimi yapılabilir.

Dünya Saç Örgütü”nün  www.ishrs.org Sitesine girip bakabilirsiniz.

saç ekimi hakkında sıkça sorulan sorular

Saç Ekiminde Sıkça Sorulan Sorular…

Saç ekimiyle ilgili öncesi sonrası ile ilgili soruların cevabını Saç Ekiminde Sıkça Sorulan Sorular makalemizde bulabilirsiniz.

1. Ekilen saçlar dökülürmü? Tekrar kel kalırmıyım?

Hayır ekilen saçlar asla dökülmez.


2. Ekilen saçlar uzarmı?

Evet ekilen saçlar uzar ve normal saçlarınız gibi olur.


3. Ekilen saçları kestirebilirmiyim?

ekilen saçlar kesilebilirmi
Ekilen saçlar kesilebilirmi

Evet ekilen saçlarınız tamamen düzeldiğinde uzadığında istediğiniz gibi kestirebilirsiniz.


4. Saç ekimi kimlere uygulanır?

Yanık sebebiyle yada ameliyat, dikiş izi bölgesinde oluşan saç kaybı, erkek tipi saç dökülmesi, kadın tipi saç dökülmesi, yaşın ilerlemesi, genetik, kaza, ani kilo kaybı ve hastalık gibi çeşitli etkenler sonucu saç kaybı yaşayan kişilere saç ekim işlemi yapılmaktadır.


5. Saç ekimi ne kadar sürer?

Operasyon ekilecek greft sayısına göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 4-8 saat süren bir işlemdir. Bu süreçte durmaksızın ekim yapılmaz. Hastanın özel ihtiyaçlarını karşılaması için aralar verilmektedir. Hasta işlem boyunca televizyon izleyebilir, müzik dinleyebilir, dergi vs. okuyabilir.


6. Saç ekimi ağrılı bir işlem midir?

Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hasta sadece anestezi uygulanırken yapılan işlemi hissetmektedir. Uyuşma gerçekleştikten sonra herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Bazen operasyon sonrası ağrılar oluşabilmektedir. Bu ağrılar doktorunuzun önermiş olduğu ağrı kesiciler ile engellenebilir.


7. Ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Saçlar ekim işleminden yaklaşık 15-20 gün sonra dökülebilir. Bu durum hastanın fizyolojik yapısına göre farklılık göstermektedir. Dökülme olsa dahi endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. İlk saçlar ekim işleminden ortalama 3 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. 6. ayda ekilen saçların %75’inin çıkmış olması beklenmektedir. Saçlar ayda yaklaşık 1 cm uzamaktadır. Operasyonun birinci yılında ekilen saçların tamamı çıkmış olacaktır. Saçlar öncelikle zayıf, kıvırcık ve soluk renkte çıkabilir. Ancak zamanla kalınlaşır ve kendi saç formunuza göre şekillenir.


8. Her saça saç ekimi yapılabilir mi?

Hayır her saça ekim yapılamaz. Ekim yapılabilmesi ekim yapılacak açıklığın ve ekilmek için alınacak saçların tespit edilip ona göre yapılması gereklidir.


9. Mevcut saçlar dökülür mü?

Hayır mevcut saçlar dökülmez.


10. Kaç çeşit saç ekimi vardır?

Saç kökleri Greft dediğimiz doku parçaları olarak nakil edilir. Canlı saç kökü naklinde iki teknik vardır. Birinci teknik FUT (Foliküler Ünit Transpanlantation). İkinci teknik FUE (Foliküler Ünit Extractation). Her iki teknikte birlikte uygulanabilir. Amaç daha fazla saç kökünü bir seansla nakledebilmektir.


11. Saç Ekimi ne kadar sürer?

Saç ekim operasyonu yapılacak operasyona bağlıdır. Yaklaşık olarak en az 3 veya 5 en çok 9 veya 12 saat kadar sürmektedir. Saç ekimi operasyonu sonrası hasta eğer iş ve sosyal çevresinde bu işlemin belli olmamasını istemiyorsa yaklaşık 14 günlük bir zamana ihtiyacı vardır. Eğer hastanın bu tür endişesi yok ise 2 gün içinde günlük hayatına dönebilir.


12. Saç ekimi sonrası ciltte iz kalır mı?

Fue yöntemiyle yapılan saç ekimi işlemlerinden sonra özellikle donör alanda her hangi bir kesi veya bir dikiş olmadığı için iz kalma olasılığı yoktur.


13. Saç ekimi için tek seans yeterli mi?

Tek seans yeterli olup olmayacağı, saç dökülme olan alanların genişliğine göre karar verilir. Ekim yapılan alandaki dökülme oranı çok önemlidir. Aynı zamanda greftlerin alındığı ense bölgesindeki verici alan önemlidir. Ekim yapılacak alandaki hiç saç olmamasına veya saç olmasına göre seanslara karar verilir.

Genellikle tek seans yeterli olmaktadır. İlk muayenenizde kaç seans gerektiğini size söylemekteyiz. İkinci seans olması gereken kişiler, saç ekiminden 6 ay sonra 2.ci seanslarını olabilirler.


14. Saç ekiminden sonra şapka takıbilir mi?

Operasyondan sonra şapka kullanımı uygun değildir. 15 gün sonunda, doktorunuzun onayı ile kullanmaya başlayabilirsiniz.


15. Saç ekimi nerelerde yapılır?

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir. Hijyen açısından önemli bir uygulama olduğu için ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmelidir. Ameliyathane koşullarında olmasına rağmen, kişiler uyanıkken yapılan bir operasyon olduğu ve 4-8 saat arası sürdüğü için kişiler müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir.


15. Saç ekimi kimler tarafından yapılır?

Plastik cerrahlar tarafından veya plastik cerrahlar ile saç ekim uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Teorik ve pratik bilgisi iyi olan saç ekim uzmanları olmalıdır. İnternet sayfamızda, saç ekimi öncesi bilinmesi gerekenler bölümümüzü, sağ taraftaki merak ettikleriniz bölümünden mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.


16. Kadınlara saç ekimi yapıyormusunuz?

Evet kadınlara saç etkimi yapıyoruz. Kadınlara saç ekimi konusunda detaylı bilgi almak için kadınlara saç ekimi konusuna bakabilirsiniz.

Dünya Saç Örgütü”nün  www.ishrs.org Sitesine girip bakabilirsiniz.