Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Yapılması Gerekenler !!!

Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrası yapılması gerekenler ve nelere dikkat edilmeli bu konuda sizi bilgilendirmeye çalıştık. Bu bilgilere tam uyulduğu zaman iyileşme süreci hızlanacaktır.

Saç bakımı, operasyondan sonra saç ve saçlı derinin iyileşmesi için önemlidir. Sadece saç ekimi için değil sağlıklı olan saçlara da uygulanması önerilir. Saç bakımını evde kendi kendinize uygulayarak iyileşme sürecini kısaltabilirsiniz.

Operasyondan 3 gün sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Evde saç ekimi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?

Saç Ekimi Sonrası Neler Yapılmalı eve gidildikten sonra şapkanın çıkarılması gerekir. Bu hem yaraların oksijenlenerek daha çabuk iyileşmesi hem de şapkanın yaratacağı basınç hissinin ortadan kaldırılması için gereklidir. Operasyon günü ve sonraki gün dışarı çıkılmaması ve evde istirahat edilmesi önemlidir. Çok gerekli olmadığı sürece hasta başka bir işle meşgul olmamalıdır. Ancak başını önüne eğmemek kaydıyla masa-başı işler, bilgisayar kullanımı gibi yorucu olmayan işlerle uğraşabilir. Saç ekimi sonrasında uyuma şekli nasıl olmalıdır? İlk gece kaygılar nedeniyle uyumada zorluk çekilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken kendimizi strese sokmadan ekim yapılan yeri temastan koruyarak sırt üstü yatmaktır. Ekim yapılan günün gecesi hastanın yatışını kontrol etmek için yanında bir yakının kalması uygun olacaktır. İlk yıkamadan sonra hastalar genelde daha rahat uyumaktadırlar. Bir haftadan sonra artık eski uyuma alışkanlıklarına dönülebilinir. Saç ekiminden sonra ilk yıkama nasıl olmalıdır? Saç ekiminin yapıldığı tarihten sonraki gün ekimin yapıldığı merkeze pansuman için gidilir ve orada ilk yıkama gerçekleştirilir. Evde, saçlarınızı ilk iki hafta doktorunuzun önerdiği şampuanlarla ve ılık suyla yıkamalısınız. Saçarlınızı da tarif edilen şekilde kurulamaya dikkat ediniz. Yıkamadan sonra dışarıya çıkarken uygun şapkalar kullanmalısınız. 15. Günden itibaren normal yıkama alışkanlığına dönülebilir. Ancak saçları birden çok kez şampuanlamak önerilmemektedir.

Saç ekimi sonrası yapılması gerekenler çok önemlidir. Operasyon sonrası 1 hafta yapılması gerekenler çok önemlidir. Madde madde inceleyebilirsiniz.

Operasyon sonrasında 1 hafta aşağıdakilerden kaçınınız…

 • Ağır işler,
 • Stress,
 • Aşırı Heyecan,
 • Spor, Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki,
 • Sigara kullanmayınız,
 • Alkol kullanmayınız,
 • Başınızı öne eğmeyiniz,
 • Başınızı vurmayınız,
 • Ekim yapılan bölgeye el sürmeyiniz,
 • Pansumanlarınızı düzenli yapınız,
 • Yatarken sağa sola yüz üstü pozisyonlarına dikkat ediniz,
 • Başınızdan rahat geçecek kıyafetler tercih ediniz,
 • Bol bol su tüketiniz.

Bu anlattığımız maddeleri çok iyi uyulması neticesinde öncelikle saçlarınız daha çabuk iyileşecek ve daha iyi olacaktır. Sağlığınız ve rahatlığınız açısından bu anlattığımız maddeler çok önemlidir. Lütfen verilen talimatlara tam uyunuz. Daha detaylı bilgi için lütfen doktorunuza danışınız.

Dünya Saç Örgütü”nün  www.ishrs.org Sitesine girip bakabilirsiniz.

saç ekimi hakkında sıkça sorulan sorular

Saç Ekiminde Sıkça Sorulan Sorular…

Saç ekimiyle ilgili öncesi sonrası ile ilgili soruların cevabını Saç Ekiminde Sıkça Sorulan Sorular makalemizde bulabilirsiniz.

1. Ekilen saçlar dökülürmü? Tekrar kel kalırmıyım?

Hayır ekilen saçlar asla dökülmez.


2. Ekilen saçlar uzarmı?

Evet ekilen saçlar uzar ve normal saçlarınız gibi olur.


3. Ekilen saçları kestirebilirmiyim?

ekilen saçlar kesilebilirmi
Ekilen saçlar kesilebilirmi

Evet ekilen saçlarınız tamamen düzeldiğinde uzadığında istediğiniz gibi kestirebilirsiniz.


4. Saç ekimi kimlere uygulanır?

Yanık sebebiyle yada ameliyat, dikiş izi bölgesinde oluşan saç kaybı, erkek tipi saç dökülmesi, kadın tipi saç dökülmesi, yaşın ilerlemesi, genetik, kaza, ani kilo kaybı ve hastalık gibi çeşitli etkenler sonucu saç kaybı yaşayan kişilere saç ekim işlemi yapılmaktadır.


5. Saç ekimi ne kadar sürer?

Operasyon ekilecek greft sayısına göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 4-8 saat süren bir işlemdir. Bu süreçte durmaksızın ekim yapılmaz. Hastanın özel ihtiyaçlarını karşılaması için aralar verilmektedir. Hasta işlem boyunca televizyon izleyebilir, müzik dinleyebilir, dergi vs. okuyabilir.


6. Saç ekimi ağrılı bir işlem midir?

Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hasta sadece anestezi uygulanırken yapılan işlemi hissetmektedir. Uyuşma gerçekleştikten sonra herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Bazen operasyon sonrası ağrılar oluşabilmektedir. Bu ağrılar doktorunuzun önermiş olduğu ağrı kesiciler ile engellenebilir.


7. Ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Saçlar ekim işleminden yaklaşık 15-20 gün sonra dökülebilir. Bu durum hastanın fizyolojik yapısına göre farklılık göstermektedir. Dökülme olsa dahi endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. İlk saçlar ekim işleminden ortalama 3 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. 6. ayda ekilen saçların %75’inin çıkmış olması beklenmektedir. Saçlar ayda yaklaşık 1 cm uzamaktadır. Operasyonun birinci yılında ekilen saçların tamamı çıkmış olacaktır. Saçlar öncelikle zayıf, kıvırcık ve soluk renkte çıkabilir. Ancak zamanla kalınlaşır ve kendi saç formunuza göre şekillenir.


8. Her saça saç ekimi yapılabilir mi?

Hayır her saça ekim yapılamaz. Ekim yapılabilmesi ekim yapılacak açıklığın ve ekilmek için alınacak saçların tespit edilip ona göre yapılması gereklidir.


9. Mevcut saçlar dökülür mü?

Hayır mevcut saçlar dökülmez.


10. Kaç çeşit saç ekimi vardır?

Saç kökleri Greft dediğimiz doku parçaları olarak nakil edilir. Canlı saç kökü naklinde iki teknik vardır. Birinci teknik FUT (Foliküler Ünit Transpanlantation). İkinci teknik FUE (Foliküler Ünit Extractation). Her iki teknikte birlikte uygulanabilir. Amaç daha fazla saç kökünü bir seansla nakledebilmektir.


11. Saç Ekimi ne kadar sürer?

Saç ekim operasyonu yapılacak operasyona bağlıdır. Yaklaşık olarak en az 3 veya 5 en çok 9 veya 12 saat kadar sürmektedir. Saç ekimi operasyonu sonrası hasta eğer iş ve sosyal çevresinde bu işlemin belli olmamasını istemiyorsa yaklaşık 14 günlük bir zamana ihtiyacı vardır. Eğer hastanın bu tür endişesi yok ise 2 gün içinde günlük hayatına dönebilir.


12. Saç ekimi sonrası ciltte iz kalır mı?

Fue yöntemiyle yapılan saç ekimi işlemlerinden sonra özellikle donör alanda her hangi bir kesi veya bir dikiş olmadığı için iz kalma olasılığı yoktur.


13. Saç ekimi için tek seans yeterli mi?

Tek seans yeterli olup olmayacağı, saç dökülme olan alanların genişliğine göre karar verilir. Ekim yapılan alandaki dökülme oranı çok önemlidir. Aynı zamanda greftlerin alındığı ense bölgesindeki verici alan önemlidir. Ekim yapılacak alandaki hiç saç olmamasına veya saç olmasına göre seanslara karar verilir.

Genellikle tek seans yeterli olmaktadır. İlk muayenenizde kaç seans gerektiğini size söylemekteyiz. İkinci seans olması gereken kişiler, saç ekiminden 6 ay sonra 2.ci seanslarını olabilirler.


14. Saç ekiminden sonra şapka takıbilir mi?

Operasyondan sonra şapka kullanımı uygun değildir. 15 gün sonunda, doktorunuzun onayı ile kullanmaya başlayabilirsiniz.


15. Saç ekimi nerelerde yapılır?

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir. Hijyen açısından önemli bir uygulama olduğu için ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmelidir. Ameliyathane koşullarında olmasına rağmen, kişiler uyanıkken yapılan bir operasyon olduğu ve 4-8 saat arası sürdüğü için kişiler müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir.


15. Saç ekimi kimler tarafından yapılır?

Plastik cerrahlar tarafından veya plastik cerrahlar ile saç ekim uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Teorik ve pratik bilgisi iyi olan saç ekim uzmanları olmalıdır. İnternet sayfamızda, saç ekimi öncesi bilinmesi gerekenler bölümümüzü, sağ taraftaki merak ettikleriniz bölümünden mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.


16. Kadınlara saç ekimi yapıyormusunuz?

Evet kadınlara saç etkimi yapıyoruz. Kadınlara saç ekimi konusunda detaylı bilgi almak için kadınlara saç ekimi konusuna bakabilirsiniz.

Dünya Saç Örgütü”nün  www.ishrs.org Sitesine girip bakabilirsiniz.