FUE Avantaj ve Dezavantajları

FUE Avantaj ve Dezavantajları

FUE Avantaj ve Dezavantajları; hakkında detaylı bilgi…

FOLİKÜLER ÜNİTE EKSTRAKSİYONU (FUE) AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Saç ekimi teknolojilerinde saç restorasyonu söz konusu olduğunda en iyi tedavi herkes için aynı değildir. Kişiden kişiye farklılık gösterebilir, farklı yöntemler ise farklı problemleri beraberinde getirebilir. Bu yüzden sizin için en iyi saç restorasyonu yöntemini seçmeden önce mutlaka uzman bir doktorla görüşmeniz son derece önemlidir. 

Saç nakline karar verirseniz, uygulayabileceğiniz iki ayrı yöntem karşınıza çıkar:

  • Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE)

FUE Yöntemi

  • Foliküler ünite nakli (FUT)

fut yöntemi

Bu makalemizde FUT yöntemini FUE yöntemiyle kıyaslayarak ve günümüzde daha yaygın ve etkin bir şekilde uygulanan FUE yöntemiyle ilgili ayrıntılı bir inceleme yaparak sizin kendiniz için en uygun saç restorasyonunu seçmenize yardımcı olacağız.

FOLİKÜLER ÜNİTE EKSTRAKSİYONU (FUE) YÖNTEMİNİN DEZAVANTAJLARI

  • Tüm kafa alanının tıraşlı olması

Genel olarak FUE yönteminde verici alanın tamamının tıraş edilmesi gerekmektedir. Saçlarınızı zaten kısa bir formda kullanmıyorsanız işlem sonrasında saçlarınız tam anlamıyla uzayana kadar ki geçiş döneminde kısa bir saç kesimi kullanmanızı öneririz. Küçük ve orta büyüklükte bir FUE uygulamasından (1000 greft) geçiyorsanız uzun saçlarınızdan vazgeçmenize gerek kalmayacaktır çünkü 1000 greftlik alan küçük olacağından donör alanın dışındaki saçlarınız bu kısmı kamufle edecektir. Ancak 5000 greftlik büyük bir alana ekim yapılacaksa en iyi sonucu almak için maalesef saçlarınızın tamamını tıraş ettirme mecburiyetiniz doğacaktır.

  • Daha geniş donör alanı

FUE için verici alan FUT yöntemine göre daha fazladır. FUT yönteminde sadece belirlenen alandan greft alımı yapılırken FUE yönteminde uzmanınız daha güçlü ve doğru adette sağlıklı greft alımı yapmak için belirlenen alanın dışından yani çevresinden de greft alımları gerçekleştirir. Daha sonra da alınan grefler arasında seçimler, ayıklamalar yapar. Bu nedenledir ki FUE yönteminde daha fazla alanda tıraşlama ve kök alımı işlemi yapılır.

  • Daha kırılgan ve daha fazla kesik greftler

FUE sırasında çıkarılan greftler, FUT sırasında elde edilenlerden daha kırılgan olma eğilimindedir. Aynı zamanda bu kırılganlık daha fazla kesik grefte yol açacağından daha fazla greft alımı ve daha fazla kullanılmadan atılan greft anlamına gelir. Ayrıca FUE kör bir işlemdir, yani greftleri hasat etmek için kullanılan cihazın saç telinin yerini tespit etmek için cildi göremediği anlamına gelir. Artas Robotik teknolojisi kullanılarak,  bu körlük nedeniyle zarar görebilecek greftleri kurtarmak mümkün olabilecektir.

FOLİKÜLER ÜNİTE EKSTRAKSİYONU (FUE) YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI

  • Neredeyse görünmez yara izleri

FUT gibi kafanızın arkasında doğrusal bir yara izi bırakmak yerine, FUE kafanızın arkasında çok küçük, yuvarlak zımbalar yerleştirmeyi tercih eder. Bu yerleştirme işlemlerinin her biri 1 folikül içerir (1-4 saç kılı) . Yerleşim işlemleri FUT’un çizgisel izlerinden farklı olarak kafanızın üzerinde küçük nokta şekilli izler bırakır ve bu izleri gizlemek çok kolay olacaktır. Çok kısa bir saç kesiminde bile bu izleri kolaylıkla kamufle edebilirsiniz. Ancak saçınızı tamamen tıraş ederseniz izlerin görüneceğini de unutmayın.

  • Operasyon sonrası en az ağrı

FUE işleminden sonra ağrı çok azdır. FUT sırasında saç tellerinin bulunduğu deriye eliptik bir kesi açılır. Bu kesi sütür (dikiş) ya da zımba gerektirmektedir ve bu sizi işlemden sonra birkaç gün gerçekten rahatsız edecektir. FUE için genellikle operasyon sonrası ağrı kesicilere bile ihtiyaç duymazsınız. Bununla birlikte yine de bütün hastalar ağrı hafifletici ilaçlar verilmektedir.


  • Daha kısa iyileşme süresi

Operasyon sonrası daha az ağrı ile açılan minik yaraların da iyileşme süresi çok kısadır. Dikiş ve bisturi kullanılmadığından donör yaraları sadece birkaç gün içinde tamamen iyileşir.

  • Doğal görünümlü bir saç çizgisi sağlar

Hem FUT hem de FUE doğal görünümlü bir saç çizgisi ve kalın saçlar sağlayabilir. Bu konudaki avantajları neredeyse eşittir. Önemli olan saç ekim uzmanınızın çalışma titizliğidir. Aynı zamanda transplantasyon teknolojisindeki ilerlemeler de nakledilen saçların tamamen doğal görünmesine yardımcı olur.

  • Daha az komplikasyon riski

Robotik yöntemi aracılığıyla FUE yaptırıyorsanız, diğer saç ekim yöntemlerine göre daha hızlı ve maksimum hassasiyette saç ekimi yaptırıyorsunuz demektir. Bu da daha az komplikasyon, daha az yara izi ve daha az kesik (işe yaramayan) greft anlamına gelir.

FUE Robotik teknolojisi saç nakli için en doğru, en hızlı, en tutarlı ve en sağlıklı yöntemdir.