Kadın Tipi Saç Dökülmeleri

Kadın Tipi Saç Dökülmeleri Tanı ve Tedavisi

Saç dökülmeleri günümüzde büyük bir problem haline gelmiş ve kadın erkek herkesin hayatında büyük bir sorun olarak baş göstermeye başlamıştır. Saç dökülmesi basit bir problem gibi görünse de içerisinde tiplere ayrılan, çetrefilli bir sağlık problemi olduğu da göz ardı edilemez.

Konu Başlıkları:

Kadın Tipi Saç Dökülmeleri

kadınlarda saç dökülmeleri

Genelde erkeklerin yaşadığı bir problem gibi görünen saç dökülmesi aslında sıklıkla kadınlarda da görülmektedir. Estetik kaygıyı erkeklerden daha fazla yaşamakta olan kadınlar ise bu problemi yaşadıklarında özellikle psikolojik açıdan çok fazla etkilenirler ve bir an önce tedavi yoluna giderek sorunu ortadan kaldırmaya çalışırlar. 

Yanlış da olsa önce kulaktan dolma, halk arasında yaygınlaşmış bilgiler doğrultusunda sorunu gidermeye çalışan kadınlar başarısız olduklarında ruhsal açıdan çöküntü yaşamaya başlayabilirler. Daha sonra dermo kozmetik olarak adlandırılan alternatif tıp ürünleri kullanma yoluna giderler. Bu yöntemler daha etkin olmakla birlikte yanlış uygulamalar sonucu daha fazla saç kaybına uğramak da mümkündür.

Bir gün içerisinde normal olarak kaybedilen saç sayısı 100 adet kadardır. Bu miktarın üzerinde kaybedilen saçlar dikkat çekmeye başlar ve sonrasında saç diplerinde görülmeye başlanan açıklıklar can sıkıcı olacaktır. Bu durumda izlenecek yol uzman bir hekime başvurarak gerekli test ve tetkikleri yaptırmaktır.

Saç dökülmeleri birçok sebebe bağlı olabileceğinden sorunun kaynağının tespiti, uygulanacak tedavi açısından son derece önemlidir. Kadın tipi saç dökülmeleri de pek çok sebepten kaynaklanabilir. Günlük stres, hormonal bozukluklar, hamilelik, doğum ve kötü beslenme bunların başında gelir.

Hamilelik ve Doğum Sonrası Saç Dökülmeleri

Hamilelik ve Doğum Sonrası Saç Dökülmeleri
Hamilelik ve Doğum Sonrası Saç Dökülmeleri

Hamilelik döneminde vücutta pek çok değişim olur ve bu değişimler arasında saç sağlığında meydana gelen değişimler de yerini alır. Gebeliğin sona ermesiyle kullanılmaya başlanan doğum kontrol ilaçları da saç dökülmelerinde büyük etken olabilir.

Hamilelik ve doğumun sebep olduğu saç dökülmelerinde genellikle bir tedaviye gerek duyulmaz. Doğumdan bir süre sonra kendi normal döngüsüne kavuşan vücut saç üretiminde de sağlıklı bir döngüye kavuşur ve sorun ortadan kalkmış olur.

Doğum kontrol ilaçlarıyla gelen saç dökülmelerinde ise ilaca ara vermek ya da tamamen bırakıp doğum kontrolüyle ilgili yöntemin değiştirilmesi saç dökülmesinin durmasına yardımcı olabilir.

Kadın Tipi Saç Dökülmelerinde Diğer Faktörler

Kadın Tipi Saç Dökülmelerinde Diğer Faktörler
Kadın Tipi Saç Dökülmelerinde Diğer Faktörler

Kadın Tipi Saç Dökülmelerine sebep olan diğer faktörlerden stres günlük hayatımızdan tamamen uzaklaşmadıkça bu dökülmeler devam edecektir. Kişinin stres seviyesine göre artış ya da azalma gözlenen bu dökülmeler genellikle kelliğe sebep olmaz ancak can sıkmaya yeter.

Diğer bir faktör olan kötü beslenmeyle gelen saç dökülmeleri, bilinçsiz ve plansız yapılan diyetlerle kendisini gösterir. Kişi kilo vermek amacıyla yetersiz ya da kötü beslenir ve bu durum tüm vücutta tahribatlar gerçekleştirebileceği gibi, saç köklerinin yeterli beslenmesini de engelleyerek zayıflamalarına ve saç kayıplarına sebep olur.

Bu durumun en kısa zamanda tespit edilip beslenme düzenine geri dönülmesi ve saç dökülmesinin yanında gelebilecek diğer sağlık problemlerinin de önüne geçilmesi gerekir.

Kadın Tipi Saç Dökülmelerini Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Kadın Tipi Saç Dökülmelerini Engellemek İçin Ne Yapılmalı
Kadın Tipi Saç Dökülmelerini Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Her ne kadar kadınlar erkeklere göre daha zayıf ve dirençsiz görünseler de sorunlarla başa çıkabilmekte en az onlar kadar kuvvetli olabilirler. Bunun yolu kadının otokontrolünü en iyi şekilde sağlamasından geçer. Vücudunda yolunda gitmeyen bir şey tespit eden kadın bir erkeğe göre daha hassas ve sorunları ortadan kaldırma da daha isteklidir. Özellikle saçları dökülen ve kellikle karşı karşıya gelen bir kadının eski görünümünü kazanmak için yapamayacağı şey hemen hemen yoktur.

İlgili doktorlara başvurarak bir tedavi yöntemi seçilir, saç köklerini kuvvetlendirecek şampuanlar, solüsyonlar, besleyici yağlar ve ağızdan alınan birçok vitamin saç dökülmesini azaltmakta ve engellemekte yardımcı olacaktır.

Bakım konusunda erkeklerden daha istekli ve istikrarlı olan kadınlar için bu tedavilerde düzenli ve sürekli bir yol izlemek pek de zor olmayacaktır.