Kadınlarda Görülen Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tanı ve Tedavisi

Kadınlarda Görülen Erkek Tipi Saç Dökülmesi; Saç dökülmesi her ne kadar erkeklere mahsus bir sağlık problemi gibi görünse de kadınların başına da sıklıkla gelmektedir. Kadınlar üzerindeki etkileri ise erkeklere göre daha yıkıcıdır. Kadınlarda görülen saç dökülmelerinin pek çok çeşidi vardır ve bunlardan en problemli olanı Kadınlarda Görülen Erkek Tipi Saç Dökülmesidir, çünkü genellikle tam olmasa da kellikle sonuçlanır. 

Kadınlarda Görülen Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

Kadınlarda Görülen Erkek Tipi Saç Dökülmesine tıp dilinde Androgenetik Alopesi adı verilir. Bu sağlık probleminin sıklığı ve şiddeti yaşla doğru orantılıdır. Androjen seviyesi yüksek kadınlarda gözlenir. Bu hormonun yüksek olması durumuna ise Hiperandrojenizm denir. Androjen adı verilen hormonun içeriğinde testosteron ve dihidrotestosteron adı verilen hormonlar vardır. Bu hormonlar erkeklerde yüksek oranlarda bulunduğu gibi az miktarlarda kadınlarda da bulunmaktadır. Kadınlarda normal oranlarda salgılandıklarında cinsel dengeyi sağlarlar, fazla salgılandıklarında ise saç köklerinde zayıflayamaya neden olurlar. Böylece saçların gücü kırılır, incelirler ve dökülmeler başlar. Normalde saç kökleri androjen hormonuna dayanıklılığa sahiptir ancak herhangi bir sebepten bu dayanıklılık azalırsa ya da doğuştan (ailesel yatkınlık) androjene karşı dayanıklılık oranı düşükse kadınlar da kellik riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Kadınlarda Görülen Erkek Tipi Saç Dökülmeleri Nasıl Olur?

Öncelikle kafanın orta tepe kısmında saç telleri zayıflamaya başlar ve saç telleri tüy görünümünü alır. Daha sonra zayıflayan saçlar dökülmeye başlar. Kafanın tepe kısmında açılmalar başlar. Aynı zamanda alın bölgesinden saç çizgisi dökülmelerle birlikte geriye doğru çekilir ve alın da açılır. Son olarak bu iki açıklık birleşir ve kellik ortaya çıkar. Erkek Tipi Saç Dökülmelerin erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da belli ve kesin bir tedavisi yoktur. Ancak uygulanan tedavi ve alınan önlemlerle dökülmeler yavaşlatılıp ertelenebilirler. Genellikle ailesel yatkınlık yani ırsi sebeplerden dolayı ortaya çıkar.

Kadınlarda Görülen Erkek Tipi Saç Dökülmelerinin Tanısı Nasıl Konur?

Günlük kaybedilmesi olağan olan 100 adet saç telinden daha fazlasını kaybettiğini fark eden bir kadının bu durumu mutlaka bir uzman hekimle görüşmesi gerekir. Çünkü Hiperandrojenizm’e bağlı Androgenetik Alopesi’nin diğer bir çok sebepten kaynaklanan saç dökülmelerinden ayrımı yapılmalıdır. Tam tanı ise yine klinik muayeneler yapıldıktan sonra konur. Tespitte son zamanlarda yaygın olarak kullanılan yöntemlerden Dermoskopi çok yardımcı olacaktır.

Bu tip saç dökülmelerinin erken dönemlerinde tanısı zor olmakla birlikte, erken teşhisin saç kaybı açısından çok büyük önemi büyüktür.

Kadınlarda Görülen Erkek Tipi Saç Dökülmesiyle İlgili Alınacak Önlemler ve Tedavi Süreci Nasıldır?

kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi
kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmesi tanı ve tedavisi hakkında detaylı bilgi

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmeleri için kesin bir tedavi henüz bulunmamaktadır. Erken teşhis ile  birlikte ve tabi uzman hekim tavsiyesiyle kullanılmaya başlanacak özel şampuan, solüsyon, serum ve ağızdan alınacak ilaçlar dökülmeleri yavaşlatıp geciktirmeye yardımcı olur. En etkin tedavi yöntemi ise saç ekimidir. Alındaki açıklıkların giderilmesiyle ilgili yapılabilecek diğer bir operasyon ise alın germe ameliyatıdır.

1 Yorum

  • SAÇ MEZOTERAPİSİ NEDİR?

    […] Kadınlarda Görülen Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tanı ve Tedavisi 12 Şubat 2018 […]

  • Bu gönderinin yorumları kapatılmış.