Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

Kadınlarda Saç Ekimi ve Tedavisi

Kadınlarda saç ekimi ve tedavisi; Kadınlarda yaşanan saç dökülmesi tedavi edilemez durumlara geldiğinde, saç ekimi ile eski görünümlerine kavuşmaları sağlanabilmektedir. Saç dökülmesi sıklıkla karşılaşılan bir sorun haline gelmiştir, özellikle bayanlar bu anlamda çok şikayetçidirler.

Saç dökülmesi ve sonucunda kellik bay-bayan hiç kimsenin yaşamak istemediği bir görüntüdür işte bu sıkıntılı durumda saç ekimi işlemi doğal ve kalıcı bir yöntemdir.

Saç ekim işlemi erkeklerde nasıl uygulanabiliyor ise kadınlarda da rahatlıkla uygulanabilmektedir. Saç ekimi kişinin tamamen kendi saç köklerinin alınıp sorunlu bölgeye transferi işlemidir. Saç ekimi kalıcı olup ekilen saçlar tekrar dökülmez ve tüm yaşantımızı olumlu bir şekilde sürdürmemizde fayda sağlar.

Bayanlar için saç dökülmeleri veya saçtaki seyrelmelerin artması endişe verici bir durum oluşturur netice olarak bir kadın için saçları her zaman çok değerlidir her kadın sağlıklı,gür ve kaliteli saçlara sahip olmak ister, ne yazik ki saç dökülmeleri kadınlarda oldukça fazla görülmektedir gerek hayat şartları stres, gerek genetik yapı, gerekse çevresel faktörler saç dökülmelerine neden olur.

Özellikle dogum sonrası, mevsimsel geçiş dönemleri ve menapoz gibi durumlarda da saç dökülme hızı artabilmektedir. Pek çogumuzun kullandıgı yanlış ve sağlıksız kozmetik ürünlerde saç dökülmelerinde bir hayli etki eder.

Kadın tipi saç dökülmeleri çabuk farkedilir ama dökülmeler eşit periyotlarda ise anlaşılması biraz daha zor olur, saç dökülmesi bayanlarda saç tellerinin incelmesi ve saç yogunlugunun azalması ile kendini gösterir.

Saç dökülmeleri günlük 100 tel civarında ise uzmanlar tarafından normal karşılanır ancak daha fazla ise kesinlikle bir doktor muayenesi şarttır.

Dermataloglar saç derisini inceler gerekli tahlilleri yaparak saç dökülmesinin nedenlerini bulup tedavi yöntemleri uygulayabilirler böylece saç dökülmeleri durdurulabilinir fakat her şeye rağmen saç kaybı yaşanıyorsa saç ekimi bu durumda başvurulabilecek en etkili ve kalıcı yöntem olacaktır.

Saç ekimi bayanlara da erkeklere de aynı yöntem ve şekillerde uygulanır hiçbir farklılık yoktur sadece dikkat edilcek husus her kişinin saç yapısı, yüz yapısı ve beklentileri farklıdır ekim işlemi bu dogrultuda planlanarak uygulama yapılmalıdır.

Saç ekimi işlemini yapacak olan doktor öncelikle dökülme tipini belirler ve hastanın ne şekilde bir saç ekimi istedigine önem vererek kişi için en dogru yöntemi belirler ve saç ekimi süreci başlatılmış olur.

Saç ekimi erkeklerde olduğu gibi bayanlarda da sıkça uygulamaktadır. Saç ekimi sırasında uygulanan yöntemler arasında farklılıklar yoktur .

Özellikle saç dökülmeleri bayanlarda ruhsal sıkıntılara bile neden olabilmektedir bu sebeple saç ekimi bayanlarda da kesin ve kalıcı bir yöntem olarak düşünülmektedir.

Kadınlara Saç Ekimi Yapılır Mı?

Saç ekimi, saç kökünün olduğu yerden alınıp başka bir bölgeye ekilmesidir.

Bu doğrultuda kadınlar da saç ekimi yaptırabilir fakat kadınlar göreülen saç dökülmesi tipi (%90) allopecia totalis adıyla bilinen saç dökülmesi çeşiti olduğundan saç ekiminden tam anlamıyla verim alınamamaktadır.

Allopecia totalis, saçın tüm bölgelerde aynı derecede dökülmesi anlamına gelmektedir. Bu tip saç dökülmesinde ekilen saçlarında dökülmesi potansiyeli bulunduğundan saç ekimi yapılması çok da mantıklı değildir. Bu tip saç dökülmesinde saç ekimi tavsiye edilmemektedir.

Kadınlarda Saç Ekimi Yapılabilecek Haller

  • Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Bu saç dökülmesi tipinde ensede bulunan saçların gürlüğü ve kalitesi iyi olduğu ve dökülmeyeceğine emin olunduğu zaman saç için ekimi yapılabilir.

  • Çekmeye Bağlı Saç Dökülmesi: Genellikle kulak önündeki saçların çekilmesine bağlı oluşan saç dökülmesinde enseden alınan saç kökleriyle saç ekimi yapılabilmektedir.

  • Bölgesel dökülme: Bölgesel saç dökülmesinde para şeklinde dökülme söz konusudur. Bölgesel saç dökülmesinden sonra kendiliğinden saçlar 8 ay içerisinde çıkmadıysa bir daha çıkmayacağı gibi hesap edilir ve saç ekimi yapılır.

  • Yara, Yanık, Kesilme Nedeniyle Saç Dökülmesi: Bu tip saç dökülmesninin nedeni açıkca bellidir bu sebeple yara izlerine saç ekimi yapılabilmektedir.

  • Yeni Ön Çizgi Oluşturma: Doğuştan itibaren ön çizgi geride olabilmektedir,saç dökülmesi yaşanmamasına rağmen kişi yeni bir ön çizgi istiyorsa saç ekimi yapılabilir.

Dünya Saç Örgütü”nün  www.ishrs.org Sitesine girip bakabilirsiniz.