Kimler Saç Ektirebilir

Kimler Saç Ektirebilir? Saç Ekimine Uygunmuyum?

Kimler Saç Ektirebilir; günümüzde saç ekimi, saç dökülmesi ve kellik sorununa karşı en etkili ve kalıcı çözümdür. Fue tekniğiyle beraber acısız, iz kalmadan ve doğal görünüm ile saç ekiminin yaygınlaşmasıyla beraber, artık çoğu kişinin tercihi bu yönde olmuştur.

Peki kimler saç ektirebilir?

Öncelikli olarak her saç dökülmesi çeşidi saç ekimi gerektirmez.Kişinin yaşına,saç tipine ve sağlık durumuna bakılarak karar verilmelidir. Bu operasyonun yapılabilmesi için bazı kriterlere bakılmalıdır. Bunlar aşağıdaki şekildedir.

Saç ekimi için yaş aralığı kaç olmalıdır?

Saç ekimi operasyonlarında yaş aralığı önemli bir etkendir. Çoğu uzmana göre saç ektirme için en erken yaşın 22 olduğu belirtiliyor. Çünkü 22 yaş öncesinde saç dökülmelerinin hızı ve gelişimi çok net belli olamadığından, saç ekiminin kalitesini ve verimini doğrudan etkiler. Erkek tipi saç dökülmesi genellikle 22 yaşından sonra başlar ve seyrini bu yaştan sonra belli eder.

Fakat kaza veya yanık gibi durumlarda,uzman tarafından gerekli görüldüğü takdirde 22 yaşından önce de saç ekimi yapılması mümkündür.

Saç ekimlerinde yaş olarak üst limit belirlemek daha zor olmaktadır. Kişinin sağlık durumu ve donör bölgesinin yeterliliği gözönünde bulundurulmalıdır.

Saç ekiminde sağlık durumu nasıl olmalı?

Kişinin saç ekimi operasyonu yaptırabilmesi için sağlık durumunun da iyi olması gerekir. Sağlık durumu iyi olan kişilerde bu tür operasyonlar çok rahat geçmektedir.

Bazı durumlarda saç ekim işlemi yapılamaz. Bunun için ekim öncesi kişiye kan testi yapılmalıdır.

Tansiyon ve şeker gibi durumlarda hastalığın kontrol altında olması gerekir. Şeker hastalığına sahip kişinin yaralarının iyileşme süreci uzun olabilir. Şeker hastalığı olan kişiler ekim yaptırabilir, fakat şekerin kontrol altında olması ve kendi doktorundan onay alması gerekir.

Hepatit B hastalarına saç ekim yapılabilir. Ancak Hepatit C ve HIV bulaşıcı hastalık olduğundan saç ekim operasyonu yapılamaz.

Anemi, deri hastalıkları, kalp ve kanser türü hastalıklarda kişinin kendi doktoru ile görüşüp onay alması gerekmektedir.

Saç Dökülme Seviyesi ve Çeşidi

Kalıcı saç dökülmeleri olan erkek tipi dökülme, kadın tipi dökülme ve bölgesel dökülmelerde saç ekimi yapılması uygundur. Bazı hastalıklar sebebiyle, hormonal ya da stres sebebiyle çıkan geçici dökülmelerde saç ekimi yapılmaz.

Saç dökülmesi seviyelerinin çok başında olan ve saç dökülmesi devam eden kişilerde bu sürecin tamamlanması beklenebilir. Çünkü belirli bir seviyeye gelmeden ekim yapılırsa dökülmeler devam edeceğinden, hoş olmayan görüntüler ortaya çıkar ve ilerleyen zamanlarda kişinin tekrar ekim operasyonuna ihtiyacı doğabilir.

Saç ekimin için donör bölgenin yeterliliği

Saç ekimi, donör bölgeden alınan sağlıklı köklerin saçsız alana transfer edilmesi ile yapılır. Bu nedenle donör bölgesi adını verdiğimiz alanın verimli ve yeterli olması çok önemlidir. İlk tercih edilen bölge olan ense bölgesinin yetersiz kaldığı durumlarda kişinin sırt, göğüs, kol, bacak ve sakal bölgesi donör bölge olarak tercih edilebilir.