PRP Saç Tedavisi

PRP platelet rich plasma yani pıhtı hücrelerinden zengin kan demektir. PRP tedavisinde kişinin kendi kanından elde edilen, pıhtı hücreleri ve büyüme faktörlerinden zengin plazma cildi yenilemekte kullanılır.

PRP Nasıl Elde Edilir?

PRP tedavisinde 8-20 cc arasında değişen miktarlarda kan alınarak özel tüplere konulur. Alınan kanın miktarı tüpün özelliklerine göre değişir. Özel tüpler yüksek hızda dönen santrifüj cihazına konulur. Santrifüj cihazı, pıhtı hücrelerinden zengin plasma elde edebilmek için belli bir hızda ve sürede dönmelidir. Özel tüpler olmadan elde edilen plasmada pıhtı hücreleri 200 bin civarında kalır. Bu sayı cildi yenilemekte yeterli bulunmaz. PRP tedavisinde kanın konulduğu özel tüpler sayesinde bir milyon pıhtı hücresi içeren plasma elde edilebilir.

Herkese Uygulanır Mı?

PRP tedavisi her yaş gurubuna ve cinsiyete uygulanabilen bir tedavidir.

Uygulanmaması gereken kişiler şunlardır;

 • Hamileler
 • Pıhtılaşma bozukluğu bulunan
 • Trombosit (platelet) sayı ve fonksiyon bozukluğu na sahip kişiler
 • Kanser hastaları

Seans Sayısı

Kişiden kişiye ve tedavi türüne göre değişmekle birlikte ortalama 3-6 seans arası başarı sağlanmaktadır.

Seans Süresi ve Seans Aralıkları

PRP seans süresi bölgenin büyüklüğüne göre 30- 40dk. sürmektedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte seanslar 2-3 hafta aralıklarla düzenlenmektedir. Sonrasında destek tedavi olarak 7-8 ayda bir seanslar tekrarlanmaktadır. Tedavi Sonrası Uyarılar Tedavi sonrasında hastanın dinlenmesini gerektiren herhangi bir durum bulunmamaktadır. Hasta normal günlük hayatına devam edebilir. PRP tedavisi süresince güneş banyosu ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Tedavi kürü sonunda ciltteki hassasiyet ve morluklar iyileştikten sonra hastanın güneşlenmesinde bir sakınca yoktur.

Saç Ekimi Sonrası PRP Yaptırmalı mıyım?

Saç ekimi sonrası PRP uygulaması genelde tavsiye edilen bir işlemdir. Saç ekimi sonrası greftler 3. aya kadar büyük ölçüde tutunma sağlar. Ancak fire verme riskleri devam etmektedir. Bu noktada uygulanan PRP işlemi greftlerin kandan daha iyi beslenmesine ve tutunmadaki fire olasılıklarının düşmesine yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak saç ekimi sonrası PRP uygulaması ekim işleminin başarı oranını büyük ölçüde artıracak ve çıkan saçların gücünü ve sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir.

2 Yorum

 • ERKEK TİPİ SAÇ DÖKÜLMELERİ TANI VE TEDAVİSİ - Saç Ekimi Bilgilendirme

  […] bir şekilde artırılır. Trombositin iyileştirme ve doku yenileme özelliği vardır ve PRP yöntemi kullanılarak bu özellikten maksimum düzeyde fayda […]

 • Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar? - Saç Ekimi

  […] center olarak saç ekimlerinin bakımlarına önem vermekteyiz ve kesinlikle düzenli aralıklarla saç prp uygulaması ve saç mezoterapi tedavileri ile desteklenmesini […]

 • Bu gönderinin yorumları kapatılmış.