Robotik Saç Ekimi

Robotik Saç Ekimi

Robotik Saç Ekimi Nedir?

Robotik saç ekimi greft alımı işleminde hata oranını en aza indirmek için geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu yöntemde greft alım işlemi bir robot aracılığıyla yapılır. Kulağa korkutucu gelse de bu robot azami hassasiyet ve titizlikle, mevcut sağlıklı saç köklerine zarar vermeden greft alımı gerçekleştirecek şekilde dizayn edilmiştir. Robotik saç ekiminde kullanılan cihaz saç ekim işlemi yapamayan ancak saç ekimiyle ilgili gerekli tüm hesaplamaları ve teşhisleri yapabilen bir cihazdır.

Hastanın saç sıklığını ve saç çıkış yönünü kolaylıkla analiz edebilir. Normal saç ekimlerinde bu analizi uzman hekim yapar ancak robotik saç ekiminde hata oranı en aza indirgenebilir. Çünkü bu robot özel büyüteci vasıtasıyla her bir foliküler birimi 10.000 kat daha büyük gösterme özelliğine sahiptir. Foliküler birimin görüntüsünü saniyede 50 kat büyüterek uzaklık ölçülerini günceller. Sahip olduğu akıllı algoritmaları aracılığıyla da saçın çıkış yönünü ve çıkış derinliklerini hesaplar.

Robotik saç ekiminde kullanılan bu robot aynı zamanda kişiye yapılan saç dizaynı ile ön saç çizgisini de belirler, dolayısıyla hastanın kaç grefte ihtiyacı olduğunu da kolaylıkla hesaplar.

Robotik saç ekiminde toplanan tüm kökler aynı gün ekilebilir. Tabi ekim işlemi manuel olarak uzman hekim tarafından yapılır. Çünkü daha konforlu saç ekimi sağlamak amacıyla üretilmiş bu cihaz henüz saç ekimi yapamamaktadır. Ancak hem greft hesaplama hem de saç kökü derinliği, sıklığı ve çıkış yönüyle ilgili yaptığı belirlemeler ile uzman hekimin işini çok fazla kolaylaştırmış olur. Aynı zamanda bu konularla ilgili hata payını da neredeyse sıfıra indirir.

Saç Ekimi Robotu Kök Alım İşlemini Nasıl Yapar?

Saç Ekimi Robotu
Saç Ekimi Robotu Saç Ekim İşlemini Nasıl Yapar ?

Robotik saç ekimi başlamadan önce toplanacak greftlerin bulunduğu alan işaretlenir ve robot köklere zarar vermesin diye saçlar 1 mm olacak şekilde tıraş edilir. Sonrasında hastanın donör bölgesine lokal anestezi uygulanır. İşlem yapılacak bölgenin dışına çıkmasını engellemek için robot bu bölgeye göre sabitlenir.

İşlem sırasında bilgisayar başında bir operatör bulunur. Önce alınacak greftlerin derinliğini belirler. Derinlik belirlemesinde bilgisayar başındaki operatör cilt tipini saptar ve robot tarafından otomatik olarak mekanizmanın saç derisinde ne kadar derine inmesi gerektiği belirlenmiş olur.

Daha sonra yine robot tarafından donör bölgedeki saçların çıkış yönüne göre ortalama eğimler hesaplanır. Robot kendini bu eğim açılarına göre ayarlar ve greft alım işlemine başlar.

Bu aşamada robota dışarıdan hız ayarlaması ve işlemi yapacağı açıyla ilgili müdahale edilebilir. İşlem tamamen doktorların eşliğinde yapılır. Yolunda gitmeyen bir şey görüldüğü takdirde işlem hemen durdurulabilir.

Alım işlemi bittiğinde uzman hekim mikro fue yönteminde olduğu gibi ekim işlemine geçer. Robot greft alım işlemini hızlı bir şekilde tamamladığı için ekim aşamasına daha geniş vakit ayrılabilir. Böylece bir seansta daha fazla greft ekimi söz konusu olacaktır.

Robotik Saç Ekimi Sonrası Hasta Neler Yaşar?

Robotik saç ekimi sonrası diğer saç ekimleri sonrasıyla tamamen aynıdır. Operasyon sonrasında uzman hekim hastaya nelere dikkat etmesi, nelerden uzak durması gerektiğiyle ilgili ayrıntılı bilgi verir. Aynı gün hasta taburcu edilir. Hastanede yatma gibi bir durum söz konusu değildir.

Robotik saç ekimi sonrası saçlar yine doğal süreçte olduğu gibi 2. veya 3. ayda uzamaya başlar. Hasta 6. ayda saçlı görüntüsüne kavuşacak ve ekilen saçların tamamının uzaması 1 yıl kadar sürecektir.