Saç aşısı

Saç Aşısı (Oto Saç Klonlama)

Saç aşısı saç dökülmelerinde etkin tedavi edici bir yöntem olmakla birlikte ülkemizde de başarıyla uygulanmaktadır. Bu makalemizde aşağıda sıralanmış maddeler açıklanarak saç asısı hakkında ayrıntılı bilgi aktarımını amaçlanmıştır.

Saç Aşısı Nedir?

Her türlü saç sorunlarında tedavi edici özelliği olan saç aşısı PRP, çeşitli vitamin ve mineraller ve bazı ilaçlar içerir. Bu içerik ile saç aşısı hücreler arası bağlantıdaki sekteleri giderir ve sağlıklı bir saç döngüsüne destek olur. Aynı zamanda kök hücreler arasında modelleme özelliğini kullanarak yeni hücre üretimi gerçekleştirir. Saç aşısıyla eskisinden daha sağlıklı saçlara ulaşmanız mümkündür. 

Saç Aşısının Faydaları Nelerdir?

Günümüzde pek çok insanın yaşadığı saç dökülmesi problemleri başta olmak üzere tüm saç hastalıklarında etkin bir fayda sağlayan saç aşısı saçların yeniden sağlığına kavuşmasına ve yeni saç çıkmasına son derece yardımcı bir tedavi yöntemidir. Genetik faktörlerden doğan saç dökülmelerinde gerçekleştirilecek saç ekimine zemin hazırlamak için etkin bir uygulamadır. Aynı zamanda stres, kötü beslenme, dış etkenler, yanlış uygulamalar ya da saç kıran gibi saç kaybına yol açacak faktörlerin etkilerini gidererek saç döngüsünün sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlar. Modelleme özelliği ile de yeni saçların çıkmasına yardımcı olur. Tüm saç tedavisi yöntemlerinin yanı sıra yardımcı tedavi olarak her aşamada uygulanabilir.

Saç Aşısı Uygulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastadan bir miktar kan alınıp laboratuvar ortamında ayrıştırılır ve trombosit açısından zengin bir sıvı elde edilir. Bu sıvıya vitamin, mineral ve özel ilaçlar katılarak saç aşısı solüsyonu oluşturulur.

Solüsyon saç köklerine yani greftlere uygulanır. PRP’nin tedavi edici özelliğiyle saç kökleri sağlığına kavuşturulur ve modelleme (taklit-klonlama) özelliğiyle de yeni sağlıklı hücreler üretilir.

Uygulama aşamasında hastaya lokal anestezi uygulandığı için acı söz konusu olmaz. Saç aşısı bir defa uygulanır ve etkisi kalıcıdır. Yeniden saç dökülmesine sebep olacak bir faktör ortaya çıktığında saç dökülmesi tekrar söz konusu olabilir ancak saç dökülmesinin kaynağı tedavi edildiğinde saç dökülmesi de beraberinde ortadan kalkacaktır.

Saç Aşısı Kimler İçin Uygundur?

Saç aşısı da diğer saç tedavisi yöntemlerinde olduğu gibi uzman bir hekim tarafından, kaliteli hizmet anlayışına sahip bir saç ekim merkezinde uygulanır. Aşı solüsyonunun içerdiği herhangi bir maddeye alerjisi olmayan herkese uygulanabilen bu yöntem kadın ya da erkek bütün hastalarda etkin bir sonuç vermektedir.

Özellikle erkek tipi saç dökülmelerinin erken dönemlerinde uygulandığında tüy görünümü alan zayıflamış saçları tedavi edip kalınlaştırır ve kelliği çok uzun zaman sonraya erteler.

Saç aşısı yaptıracak onkoloji hastalarının uygulama gerçekleştirmeleri için mevcut tedavilerinin bitmesi gerekmektedir. Saç aşısı onkoloji hastaları için tedavi süreçleri bittiğinde gönül rahatlığıyla uygulatabilecekleri ve başarılı sonuç alacakları bir yöntemdir.

Saç Aşısı Kaç Defa Uygulanır?

Saç aşısı tedavisinde kesin sonuç alındığından 2. bir uygulama ihtiyaç duyulmayacaktır. Çünkü aşı ile birlikte sağlıklı saç döngüsü sağlanır ve sürekliliğini de beraberinde getirir. Ancak etkisini artırmak isteyen hastalar için 1 yıl ara verdikten sonra 1 kez daha uygulama yapılabilir. Saç aşısı tedavisinde sonuç saç dökülmesinin azalmasıyla hemen alınmaya başlar ancak yeni saçların üretilmesi ve çıkması 6 ay kadar bulabilir.