Saç çizgisi nedir ve neden önemlidir

Saç çizgisi nedir ve neden önemlidir?

Saç çizgisi nedir?

Saç çizgisi nedir? Saç ekimi yaptırmak isteyenlerin en büyük endişesi doğal bir görüntünün elde edilip edilemeyeceği korkusudur. Çünkü doğal görünüm vermeyen saç ekimi uygulamaları kişiye negatif hisler verir, yaptırdığı saç ekimine verdiği paranın ve emeğin boşa gitmesi düşüncesine kapılmasına neden olur. Bu nedenle ekilen saçların doğal görünümlü olabilmesi için en önemli nokta ön saç çizgisi planlamasıdır.

Ön saç çizgisi, şakaklardan başlayarak alın bölgesi ile saçın birleştiği, önden görünen hat çizgisidir. Bu nedenle kişinin yüz hatlarına uygun olarak tasarlanmalıdır. Özellikle saçların dökülmemiş halini gösteren fotoğraflar saç ekimine gelirken getirilmesi ve planlamanın saçların dökülmeden önceki haline en yakın olacak şekilde planlanması önemlidir.

Saç çizgisi belirlenirken çok sayıda etken dikkate alınmalıdır. Öncelikle kişinin yüz hatları ile beraber, saçsız alanın genişliği ve saç dökülmesinin devam edip etmediğidir. Ekilen saçların uyum sağlaması, saçların çıkış yönüne doğru ekilmiş olması da önemlidir.

Ekim işlemine başlamadan önce, ölçüm yapılarak ön saç çizgisi belirlenmeli ve çizilerek kişiye uygunluğu belirlenmelidir. Saç ekimi uzmanları kadar saç ekimi yaptıracak olan kişilerinde önerileri dikkate alınarak ortak ve en uygun saç çizgisi belirlenmeye çalışılmalıdır.
Ölçüm ya da çizim yapılmadan işlem yapılırsa sonuç istenilen gibi olmayabilir.

Ön saç çizgisi belirlemede genel kriterler şöyledir:

Yaş: Kişinin yaşı bu belirlemede çok önemlidir.Yaşı genç birisinin alnını açık bırakmak yada yada alın bölgesinden çok ileride bir ön çizgi belirlenmesi işlemi doğallıktan uzaklaştıracaktır.

Yaşı ilerlemiş birisin ise ön saç çizgisini çok önden yani alın kısmına yakın çizmek gereksizdir ve doğallıktan uzaklaştıracaktır.

Yüz hatları: Her bireyin yüz hatları farklıdır. Bu nedenle herkese aynı tarz saç modeli yakışmayabilir. Bu nedenle yüz hatlarının birbiriyle oranı dikkate alınmalı kişiye özel saç çizgisi oluşturulmalıdır.

Greft Sayısı: Donör bölgenin kalitesine göre greft sayısı doğru planlanmalı, en uygun şekilde saç ekimi yapılacak olan yerlere ekilmelidir. Az sayıda greft var ise, ön saç çizgisi daha geriden başlayabilir bu sayede az greftle daha fazla verim alınması sağlanabilir veya greft sayısı tahmin edilenden fazla ise daha alın çizgisine yakın ve daha fazla alana saç ekilebilecektir.

Doğal bir görünüm olması için, ön saç hattına ekilecek saçların kendi içinde uyumlu fakat dağınık bir şekilde yerleştirilmesi gerekir. Aksi halde tek sıra şeklinde doğallıktan uzak bir görüntü oluşur.

Genel olarak alın çizgisi bölgesine zig zig şeklinin verilmesi saç ekimlerinde daha güzel bir görüntü vermesi ve doğal görünmesine katkı verecektir.


Real Hair Center

Summary
Review Date
Reviewed Item
Saç çizgisi nedir
Author Rating
51star1star1star1star1star