Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi, hem erkeklerin hem de kadınların ilerleyen yaşlarda ya da hayatlarının belli bir döneminde bazı dış ya da iç etkenlere bağlı olarak yaşadıkları bir sorundur. Saç dökülmesi konusunda aşağıdaki başlıklarda inceleyim.

Kellik Nedir?

Günlük normal dökülebilecek saç sayısı 100 ‘dür ancak yaşa, strese, yaşam koşullarına, bazı tedavi yöntemlerine ya da sağlık problemlerine bağlı olarak günlük dökülen saç adedinde artma olabilir ve bunun sonucunda geçici ya da kalıcı kellikler ortaya çıkabilir.

Saç dökülmesinin normalin üzerine çıktığını fark eden bir kişinin herhangi bir hastanenin endokrinoloji bölümüne başvurması gerekmektedir. Uzman bir hekime başvurmak yerine kulaktan dolma bilgiler ışığında bu sorunu gidermeye çalışmak daha fazla saç teli kaybetmekten başka bir işe yaramayacağı gibi, bütçenizi de önemli ölçüde sarsacaktır. Çünkü bu gibi durumlarda kişi ne kadar pahalı ürün kullanırsa o kadar başarılı olacağına inanır.

Saç Dökülmesinde Teşhis ve Tedavi 

Saç dökülmesinin tedavi edilebilmesi için öncelikle bu kaybın sebebinin teşhis edilmesi ve öncelikle bu sağlık sorunuyla ilgili tedavi sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Saç dökülmeleri genetik, metabolik ya da hormonal sebeplerden kaynaklanabilir. Endokrinoloji uzmanı sorunun kaynağını teşhis eder ve bununla ilgili bir tedavi yöntemi saptar. Sorun kaynağında yatan rahatsızlıklar tedavi edildiğinde saç dökülmesi sorunu büyük ölçüde azalır ve yok olur. Kalıcı kelliklere sebep olan genetik faktörler de dahil dökülmeler günümüzde son derece gelişmekte olan tıp yöntemleriyle yavaşlatılabilir ve en aza indirgenebilir.

İleri Derecede Seyrek Saçlar ve Kellik Tedavi Edilebilir Mi?

Kellik Tedavi Edilebilir Mi
İleri derece Kellik Tedavi Edilebilir Mi ?

Özellikle genetik sebeplerden kaynaklanan kelliklerin geç kalınmış tedavilerinde farklı yöntemler uygulanabilmektedir. Endokrinoloji bölümünde geç kalınmış tedavilerle sonuç alamayan hastalar yine hastanelerin dermatoloji ve plastik cerrahi bölümlerine başvurabilirler.

Yine bu bölümlerde de uzman hekimler tarafından saç kaybıyla ilgili testler yapılır ve hastanın ihtiyaç duyduğu tedavi şekline karar verilir. Hastalar bu aşamada saç ekimine ihtiyaç duyuyorsa o zaman da bu işin uzmanı olan diğer bir uzmanlık alanında ihtisas yapmış hekimlere, saç ekim uzmanlarına yönlendirilirler.

Saç Dökülmesi İçi Neden Doktora Görünmeliyiz?

Saç Dökülmesi İçi Neden Doktora Görünmeliyiz
Saç Dökülmesi İçi Neden Doktora Görünmeliyiz ?

Saç dökülmesi herkes için aynı öneme sahip olmayabilir, özellikle de estetik kaygıya sahip olmayan insanlar için. Ancak saç dökülmesi her ne kadar önemli bir sağlık sorunu gibi görünmese de, aslında ciddi rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Saç kayıpları genetik faktörlere, strese, mevsim geçişlerine, yanlış ve yetersiz beslenmeye, yıpratıcı saç şekillendirme yöntemlerine bağlı olabileceği gibi, hormonal rahatsızlıklardan, vitamin eksikliklerinden, metabolik kaynaklı hastalıklardan da kaynaklanabilir. Acil tedavi gerektiren bazı hastalıklardan kaynaklanan saç dökülmelerinde öncelikle kaynak hastalığın tedavisine bakılmalıdır. Bu gibi hassas durumların söz konusu olabileceği her zaman düşünülmeli ve sadece saç dökülmesi değil vücudumuzda her zaman, her şekilde yolunda gitmeyen ya da önemli gibi görünmeyen olağandışı durumlar mutlaka değerlendirilmeli ve bir hekime mutlaka danışılmalıdır.

5 Yorum

 • Saç ve Saç Bakımı - Saç Ekimi Bilgilendirme

  […] Saç Dökülmesi 6 Şubat 2018 […]

 • Kadın Tipi Saç Dökülmeleri Tanı ve Tedavisi - Saç Ekimi Bilgilendirme

  […] Saç Dökülmesi 6 Şubat 2018 […]

 • Kadınlarda Görülen Erkek Tipi Saç Dökülmesi Tanı ve Tedavisi - Saç Ekimi Bilgilendirme

  […] Saç Dökülmesi 6 Şubat 2018 […]

 • TRAŞSIZ SAÇ EKİMİ - Saç Ekimi Bilgilendirme

  […] Saç Dökülmesi 6 Şubat 2018 […]

 • Saç Sıklaştırma Ekimi, Nedir ve Nasıl Uygulanır ? - Saç Ekimi

  […] Saç Dökülmesi […]

 • Bu gönderinin yorumları kapatılmış.