Saç Ekimi

Saç Ekimi Ankara

Saç Ekimi

Saç ekimi dendiğinde akla hemen saç köklerini enseden alıp dökülme yaşanan alana nakletmek gelir. Ancak Saç ekimi operasyon zannedildiği gibi kolay bir işlem değil aksine son derece hassasiyet ve titizlik gerektiren bir işlemdir. Saç ekimi işleminde farkı yaratan ayrıntılardır. Saç ekiminde uzmanın detaylarda göstereceği el becerisi ve tecrübesi elde edilecek yeni saçların doğallığı ve kalitesiyle yakından ilgilidir. Örneğin; ön saç çizgisinin yanlış belirlenmesi ya da saç ekim işleminin saç çıkış yönüne ters yapılması gibi hatalar hastanın son görüntüsünde telafisi zor problemler ortaya çıkarabilir.

Bu makalemizde saç ekimiyle ilgili merak edilen tüm konulara değinerek ayrıntılı bilgi aktarımı amaçlanmıştır. Saç ekimiyle ilgili sıkça sorulan soruları listeleyip sizler için yanıtladık.

Saç Dökülmelerinin Nedenleri Nelerdir?

Bir insanın günlük normal olarak kaybettiği saç sayısı 100 olarak kabul edilir. Bu adedin üzerindeki dökülmeler ise bir problemin varlığının sinyallerini verir.

Saç dökülmesi pek çok sebepten kaynaklanabilir. Stres, ani üzüntü, genetik yatkınlık, dengesiz beslenme, gebelik, doğum, kullanılan bazı hormon ilaçları, yaşlılık gibi faktörler saç dökülme sebeplerinden başlıcalarıdır.

Aynı zamanda ısı ile saç şekillendirme, jöle ve saç spreyi gibi kimyasalları fazlaca kullanmak da saç dökülmelerine sebebiyet veren faktörler arasındadır.

Saçlar normalde bir döngü içerisinde uzarlar ve yerine yenilerinin çıkması suretiyle dökülürler. Bu sağlıklı döngünün gerçekleşmemesi durumunda dökülen saçların yerine yenileri gelmez ve açıklıklar, seyrelmeler baş gösterir. Saçlar kökleri yakınlarında bulunan kılcal damarlardan beslenirler. Beslenmeye engel olabilecek faktörler ortaya çıktığında ise kelliğe kadar gidebilen durumlar ortaya çıkar.

Dünya çapında ve ülkemizde uygulanmakta olan onlarca adet saç dökülme tedavisi yöntemi bulunmaktadır. Ancak her tedavi her tip saç dökülmesine çare olmayabilir. Bu yüzden saç dökülmesi yaşayan kişilerin öncelikle uzman bir hekimle görüşmesi ve saç dökülme tedavisi yöntemini belirlemesi gerekmektedir. Tedavi türü belirlenirken en önemli rolü saç dökülme sebebi oynayacaktır.

Saç dökülmeleri stres, ani üzüntü, dengesiz beslenme, hamilelik, doğum gibi geçici faktörlerden kaynaklanır ise tedavisi kolay ve maliyeti az olacaktır. Ancak genetik yatkınlığa bağlı, erkek tipi saç dökülmesi olarak adlandırılan saç dökülmesi tipinde en etken çözüm saç ekimi ile sağlanır. Çünkü ırsi saç dökülmelerinin sonu maalesef kalıcı kelliğe varmaktadır.

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Saç ekimi kişinin kendisinde bulunan dökülme ihtimali olmayan sağlıklı saç köklerinin alınıp, kellik yaşanan bölgeye nakledilmesi işlemidir. Saç ekimi öncesi ve sonrası pek çok evre içeren bir işlemdir ve başarıyla uygulandığında kalıcı ve estetik bir sonuç verir.

Sağlıklı saç köklerinin alındığı bölgeye donör bölge adı verilir. Bu bölge genelde ensedir, ancak bazı durumlarda göğüs ve bacak bölgesinden de sağlıklı kök nakli yapıldığı görülür.

Pek çok saç ekim yöntemi olmakla birlikte en sık ve etkin olarak uygulanan yöntem Fue Yöntemi’dir. Bu yöntemde hastanın donör olarak kullanılacak bölgesi tıraşlanır ve genetiği diğerlerinden farklı, dökülme ihtimali olmayan kökler tek tek alınır. Daha sonra özel bir düzlemde ayıklanarak sıralanır ve sayılır. Daha sonra belirlenen ön saç çizgisinden başlanarak kellik yaşanan bölgeye kanalcıklar açılır. Nakil için donör bölgeden alınan kökler büyük bir titizlikle kanallara yerleştirilir ve nakil gerçekleşmiş olur. Fue yöntemi ile saç ektirenler her zaman diğerlerine göre daha şanslıdırlar. Çünkü fue yöntemi en son teknolojilerle geliştirilmiş hem hasta hem de uzman hekim açısından son derece konforlu ve başarı oranı yüksek bir yöntemdir.

Saç ektireceklerin dikkat etmeleri gereken konular çok sayıda olup, saç ekiminin sonucuyla yakından ilişkilidir. Özellikle saç ekimi yaptırılacak saç ekim merkezi bunların başında gelir. Ekimi yapacak merkezin öncelikle uzman bir hekim ve ekibiyle çalışıyor olmasına dikkat etmeli ve operasyon esnasında güven duyabileceğiniz kapsamlı ve donanımlı bir ameliyathanenin bulunması gerektiğinin bilince olmalısınız.

Saç dökülme sebepleri çok çeşitli olsa da, saç ekimi her zaman her çeşit saç kaybında uygulanabilecek bir yöntemdir.

Siz de aşırı saç dökülmesi yaşıyorsanız “kellik için şifalı bilgiler”, “kelliğe bitkisel çözümler” gibi kulaktan dolma bilgiler ışığında geniş bir sektör ve para tuzağı halini almış sözde çözümlere itibar etmeden uzman bir hekime başvurmalısınız. Çünkü saç dökülmesi tedavisinde bitkisel kürler her ne kadar saç kökü beslenmesine destek olsa da tek başına asla kelliğe çözüm olamaz. Bu yüzden profesyonel yardım almak şarttır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Saç ekimi cinsiyet ve yaş ayrımı yapmadan saç dökülmesi ve kellik yaşayan herkese uygulanabilir bir operasyondur.

Herhangi bir sebepten saç dökülmesi yaşayan ve saçlarında yer yer açılmalar bulunan kişiler saç sıklaştırmak için saç ekimi yaptırabilirler. Aynı şekilde saç dökülmesinin sonucunda genel bir seyrelme yaşanıyorsa yine bu tip hastalara da sıklaştırma için saç ekimi yapılabilir.

Ani üzüntü, stres, geçirilen bir hastalık, doğum ve hamilelik ya da bilinçsizce yapılan diyetler gibi sebeplerden saç dökülmesi yaşayan kişiler de, sebep ortadan kalktığı halde seyrelme ya da kellik yaşıyorlarsa, saç ekimi yaptırabilirler.

Kemoterapi ya da benzer tedavi yöntemlerinden dolayı saç kaybı yaşayan hastalar da, kanser tedavileri sona erdikten sonra eski saçlarına kavuşmak için gönül rahatlığıyla saç ekimi yaptırabilirler.

Saç ekimi pek çok saç dökülme problemlerinin sonucunda yaşanan açılma ve kelliklere çözüm olarak uygulanır. Ancak en sık uygulandığı durum Erkek Tipi Saç Dökülmesi’dir. Erkek tipi saç dökülmeleri genelde kalıtsal olarak karşımıza çıkar ve müdahale edilmediği takdirde kesin kellikle sonuçlanır. Bu yüzden bu tip saç dökülmesi yaşayan kişiler görüntülerinin bozulmasını istemiyorlarsa vakit geçirmeden saç ekimi yaptırmalıdır. Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan kişilere saç ekim yapmadan önce yapılan analizlerle dökülmelerin devam edip etmediği ve ilerleyen zamanlarda da saç kaybı yaşanıp yaşanmayacağı anlaşılır. Sonrasında hastaya şimdiye kadar dökülmüş saçlar için saç ekimi yapılır, saç dökülmeleri devam edecekse eğer 2. hatta 3. kez fue saç ekimi uygulanabilir.

Saç ekimi işleminin gerçekleştirilebilmesi için hastanın operasyona uygunluğu da son derece önemlidir. Ekim öncesi yapılan ön muayenede hastanın saç analizleri yapılır ve donör bölgeye karar verilir. Ancak hastanın vücudunun hiçbir yerinde donör özelliklerine sahip sağlıklı kıl kökleri bulunmuyor ise maalesef bu hastaya ekim yapılamaz. Aynı zamanda hastanın operasyon esnasında kullanılacak solüsyon içeriğine karşı alerjisi varsa da operasyon uygulanamaz. Ayrıca şeker hastalarına da saç ekimi tedbirli bir şekilde uygulanmalıdır. Bu tip hastalara saç ekimi yapacak merkezin son derece donanımlı olması gerekir.

Saç ekimine uygun kişiler istedikleri yöntemle saç ekimi yaptırabilir ve özledikleri sağlıklı saçlarına rahatlıkla ulaşabilirler.

Saç Ekimi Vücut Kıllarından Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde donör bölge belirlenirken öncelikle kulak hizasından ense köküne kadar olan kısım değerlendirilir. Bu alandaki saçların kökleri her zaman daha sağlıklı ve güçlüdür. Bilindiği üzere erkek tipi saç dökülmelerinde bile en son ense kısmı dökülür ya da dökülmeden kalır.

Ense bölgesinde uygun özelliklere sahip kıl kökleri bulunmadığı takdirde saç ekimi işleminin başarı oranı direk olarak düşer. İkinci seçenek olarak değerlendirilebilecek sakal, göğüs ve bacak bölgelerindeki kıl kökleri saç kökleriyle uyum sağlamaz. Yani kalınlık ve yapı olarak tamamen farklıdır. Ayrıca bu kısımlardaki kıllar belli bir seviyenin üzerinde uzamaz. Bu durum saçlarını uzun kullanacak hastalar için dezavantaj oluşturacaktır.

Ense bölgesi dışından alınan kıl kökleriyle saç ekimi yapılacak hastalar bu durumun oluşturacağı dezavantajlarla ilgili bilgilendirilmeli ve uyarılmalıdır. Çünkü bu tip köklerin ekim işleminde sonra tekrar döküldükleri de görülmüştür.

Sakal, göğüs ve bacak bölgelerinden yapılacak nakiller operasyon esnasında ekstra işlem ve zaman gerektirdiğinden dolayı işlemin maliyetini de yükseltmektedir.

Alternatif bölgelerden alınan kıl kökleriyle yapılan saç ekiminin başarı oranı düşük olacağından, ense bölgesinin donör bölge olarak kullanılması en doğrusudur.

Saç Ekimi İşlemi Ne Kadar Sürer?

Ortalama bir saç ekimi seansı 8 saat sürmektedir. Bu süre uzman hekimin el becerisi ve tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Ancak bu, kısa sürede ekim yapan uzmanın daha başarılı olacağı anlamına gelmez.

Saç ekim operasyonunun süresi nakil yapılacak greft adedine göre de değişkenlik gösterir. Saç kökü sayısı arttıkça donör alımı ve ekim süreci de uzar dolayısıyla operasyonun süresi de uzamış olur.

Saç Ekimi İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Saç ekimi sonrası ilk iyileşme süresi 7-12 gün arasındadır. Bu süre hastanın yaşına, iyileşme hızına ve saç köklerinin uyum süresine göre değişkenlik gösterir.

İlk iyileşme süresi içerisinde şok dökülme diye adlandırılan bir dökülme yaşanır. Sonrasında dökülen bu saçlar 1 ila 6 ay arasında değişen bir süre içerisinde yeniden çıkar. Ekilen saçlar normal saç fizyolojisine yaklaşık 1 yılda ulaşmış olur.

Saç Ekimi Sonrası Kabuklanma Nedir?

Saç ekimi sonrası kabuklanma iyileşme sürecinin bir parçası olup ilk 7 gün içerisinde görülür. Açılan kanalları iyileştirmek için vücut bu bölgeye daha fazla kan pompalar, bu yüzden ekim noktalarında yaralı bir görünüm ortaya çıkar.

Saç ekimi sonrası kabukların dökülmesi bir hafta sonra tamamlanır. Yine bu süre de hastanın iyileşme hızına göre değişkenlik gösterecektir. Kabuklanma esnasında kabuklara dokunulmamalı ve kabuklar soyulmamalıdır. Aksi taktide saç kökleri yerlerinde oynayabilir ve deforme olabilirler. Bozulan her greft için ise hasta 1 ila 4 adet arası saç telini kaybetmiş olur.

Saç ekimi sonrası kabuklanmanın saç ekimi işleminin bir parçası olduğu unutulmamalı ve bununla ilgili olumsuz düşüncelere kapılmamalıdır.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Sigara İçilir mi?

Sigara içmenin pek çok zararı olduğunu söylememize gerek yok. Ancak saç ekimi esnasında, öncesinde ve sonrasında operasyonu olumsuz etkileyecek özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.

 • Sigara vücuttaki kan akışı hızını azaltır. Bu sebeple saç ekimi sonrasında kullanıldığında iyileşme hızını da olumsuz etkiler.
 • Sigara içmek saç köklerindeki kan dolaşımını yavaşlattığı için saç köklerinin sağlıklı beslenmesini engeller.
 • Sigara içmek kan pıhtılaşmasını artırdığı için saç ekimi sonrası kabuklanmayı artırır.

Bu olumsuz etkileri engellemek için operasyondan en az 1 hafta öncesinde sigarayı en aza indirmek gerekmektedir. İşlemin gerçekleştirileceği gün asla sigara içilmemelidir. Operasyon sonrasında ise iyileşme hızını kötü etkilememesi açısından 7-10 gün arası sigara içmemek ya da mümkün olduğunca az kullanmak önerilmektedir.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Alkol Alınır mı?

Sigara ve alkol kan dolaşımı açısından benzer etkilere sahiplerdir. Bu yüzden aynen sigara yasaklarındaki sürelerde alkol alımına da ara vermek gerekmektedir. Operasyonun başarı oranı açısından bu yasaklara uymakta fayda vardır.

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme Nedir?

Adı itibariyle korkutucu gelse de saç ekimi sonrası şok dökülme iyileşme sürecinin bir parçasıdır. “Saç ekimi sonrası şok dökülme ne zaman başlar?”, “Saç ekimi sonrası şok dökülme ne zaman biter?”, “Saç ekimi sonrası şok dökülme ne kadar sürer?” gibi sorulara verilecek net bir cevap yoktur çünkü bu süre kişiden kişiye değişir. Ancak genelde 1 ila 3 ay arasında şok dökülme süreci tamamlanmış olur.

Uzayan saç telleri 7 yıl kadar uzarlar. Daha sonrasında ise dökülürler. Sonra yerlerine yeni saçlar gelir. Bu döngünün gerçekleşme zamanı her saç teli için farklı olduğundan bu dökülmelerden görsel olarak etkilenilmemektedir. Bu normal saç döngüsünün bir parçasıdır. Saç döngüsü bütün saçlar için bir insan ömrü boyunca ortalama 20 kez tekrarlanır. Yeni doğan bir bebeğin ilk saçları kısa sürede tamamen dökülür ve yerine çıkan saçlar asıl saçlar olup kalıcılığını korur. Şok dökülmeyi de bebeklerin yaşadığı bu ilk dökülmeye benzetebiliriz.

İşlem sonrasında iyileşme süresini tamamlayan köklerde uzamış geçici saçlar dökülür. Yerlerine kalıcı ve uzayan saçlar gelir. Saç ekiminden sonra bu süreci yaşamak gayet normaldir.

Genel olarak operasyon sonrası ilk 1 haftadan sonra başlar ve 1 aya yayılan bir süre boyunca dökülür. Daha sonrasında dökülen saçların yerlerine yenileri çıkar ve kişinin normal saç uzama hızına göre gelişir, uzar. Yeni çıkan bu kalıcı saçlarda kesinlikle dökülme olmaz.

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki Yasak mıdır?

Bu soruya verilecek cevap nettir: Saç ekimi sonrası cinsel ilişki sakıncalıdır. Alında hem işlemden önce hem de sonra cinsel ilişkiden uzak durmakta fayda vardır. Çünkü cinsel ilişki esnasında kişiler gerilir, kasılır ve nefes nefese kalırlar. Bu durum kan akışını hızlandıracağından yeni ekilmiş greftlere içeriden baskı uygulayacak ve deformasyona neden olacaktır.

Ayrıca saç ekimi sonrasında kafaya darbe almak da çok tehlikeli olduğu için cinsel aktivitelere bir süre ara vermek ekim alanının güvenliği açısından yararlı olacaktır. Cinsel ilişki esnasında meydana gelebilecek herhangi bir sürtünme ya da dışardan baskı greftleri oynatabilir hatta yerlerinden çıkarabilir. Kanal ile bağlantısı kopan greftler ölürler. Ölü saç köklerinden ise saç çıkışı beklemek imkansızdır.

 “Saç ekimi sonrası ne kadar süre cinsel ilişki yasaktır?” sorusuna verilecek cevap ise şöyledir: Saç ekimi öncesindeki ve sonrasındaki 1’er hafta içerisinde cinsel aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Hangi İlaçlar Kullanılır?

Saç ekimi sonrasında ekim bölgesinin bakımı çok önemlidir. Aynı zamanda ekim işlemini desteklemek amacıyla bazı ilaçlar da kullanmak gerekebilir. Ancak ilaçlar ezbere alınmak yerine doktorla yapılan ayrıntılı görüşme sonrasında, doktorun talimatları ışığında kullanılmalıdır. Saç ekimi sonrası bu işte uzman olmayan kişilerin tavsiyesi üzerine ya da kulaktan dolma bilgilere göre ilaç almak çok sakıncalıdır. Özellikle ilaçların bir arada alımı büyük problem teşkil edebilir.

Saç ekimi sonrası kullanılabilecek ilaçlar ve işlevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ginkgo Biloba: Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde sağlanması için damarları genişleterek saç köklerinin kılcal damarlardan daha iyi beslenmesini sağlar.
 • Biotin: Saç ekimi sonrası yaşanacak şok dökülmelerin azalmasına yardımcı olur ve içeriğindeki vitaminler sayesindeki çıkacak saçların yapısının daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.
 • Xpecia: İçeriğinde B7 vitamini, çinko, keratin gibi saç sağlığını olumlu etkileyecek etken maddeler vardır. Saç sağlığınızı daha üst seviyeye çıkarmak için kullanılabilir.

Bu ilaçların dışında kan sulandırıcılar ve saç güçlendirici spreyler de kullanılabilir.

Önemli Not: Saç ekimi sonrası kullanılacak ilaçlar mutlaka doktor tarafından tavsiye edilenler olmalıdır. Burada bahsi geçen ilaçlar sadece örnek amaçlı yayımlanmıştır.

Saç Ekimi Sonrası Hangi Şampuan Kullanılır?

Saç ekimi sonrası kullanılacak şampuanın önemi büyüktür ancak asıl önemli olan saçların nasıl yıkandığıdır. Birçok saç ekim merkezi saç ekiminden sonra kullanılacak şampuanı size işlem sonrasında sunar ve satarlar. Bu pahalı şampuanları alacak maddi gücünüz yok ise kullanacağınız şampuanda olması gereken özellikler şu şekildedir:

 • Saç ekimi sonrasında saç köklerini besleyecek biotin içeren,
 • Dökülmeleri engelleyen,
 • Köpük formda olan,
 • Saw Palmetto içeren,
 • Su bazlı jel formda olan bakım ürünleri…

Yukarıdaki özelliklere sahip şampuanların birini kullanmak saç kökleriniz için faydalı olacaktır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi saç yıkarken göstereceğiniz hassasiyet en önemlisidir. Şampuanınızı köpürtürken kesinlikle ekim alanını ovuşturmamalı ve tırnaklamamalısınız. Nazik hareketlerle köpürtüp, tazyikli su uygulamadan durulamalısınız. Saç ekimi sonrası tercih edilecek şampuanın önemi yıkama şeklinden sonra gelmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Denize ve Havuza Girilir mi?

Saç ekiminden sonra ilk iyileşme süresi olan 10-12 günden sonra pek çok yasak ortadan kalkar. Sigara içmek, alkol almak, cinsel ilişkide bulunmak gibi… Saç ekiminden sonra denize, havuza, hamama girmek de bunlardan biridir. Kabuklanmanın sonra erdiği operasyon sonrası ortalama 2. haftadan sonra rahatlıkla denize, havuza ya da hamam girilebilir.

Ancak bu gibi yerlerde kafaya darbe almamaya ve dışardan baskı uygulamamaya dikkat edilmelidir. İlk iyileşme süreci geçmiş ve greftler tutunmuş olsa da şiddetli baskılara ve darbelere karşı kafa 1 yıla kadar korunmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Güneş Işınları Zararlı mıdır?

Saç ekimi sonrasında ekim alanını pek çok dış etkenlere karşı korumak şarttır. Bu etkenleri başında şiddetli yağmur, rüzgar, toz ve güneştir.

Saç ekimi sonrası saç köklerinde kızarıklıklar ve kabuklanmalar meydana gelir. İlk iyileşme süresi boyunca devam eden bu durumlar güneş ışığına maruz kaldığınızda kalıcı lekelere sebebiyet verebilir. Saç diplerinizde koyu renkli bir tabaka görünümüne sebep olabilir.

Bu yüzden özellikle ilk iyileşme süresi olan operasyon sonrası 10 gün boyunca güneş ışığına maruz kalmak doğru olmaz. Saç ekimi sonrası şapka takmak güneş ışınlarından korunmak önerilen etken bir yöntemdir.

Saç Ekimi Sonrası Spora Ne Zaman Dönülür?

Saç ekimi sonrası spor konusu saç ekimi sonrası cinsel ilişki konusuyla aynı özellikleri gösterir. Saç ekimi öncesinde ve sonrasında sizi nefes nefese bırakacak aktivitelerden uzak durmak son derece önemlidir. Çünkü kan akışını hızlandıran ve basıncı artıran, özellikle kardiyovasküler aktiviteler saç ekimi sonucu açısından dezavantaj oluşturur. Kan basıncındaki artış yeni ekilmiş greftlere içeriden baskı uygulayabilir ve kökleri yerinden oynatarak zarar verebilir.

Bu yüzden saç ekimi öncesi ve sonrası spor aktivitelerine 1’er hafta süreyle ara vermek en doğrusu olacaktır.

Aynı zamanda saç ekimi sonrası futbol gibi oyunlara katılmak da kafaya darbe alma olasılığı da ortaya çıkabileceğinden bu yasağa mümkün mertebe uyulmalıdır.

Saça Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücreler doğuştan vücudumuzda bulunan hücre yenileme, canlandırma ve iyileştirme görevini üstlenen hücre çeşitleridirler. Saç ekiminde de kullanılan kök hücreler işlemin kalitesini ve başarı oranını büyük ölçüde artırır.

Kök hücre tedavisinde kök hücre elde etmek için hastanın kendisinden alınan belli miktarda yağ dokusu laboratuvar ortamında ayrıştırılır. Elde edilen kök hücreler problem yaşanan bölgeye enjekte edilir.

Kök hücreler yerleştirildikleri alanda hemen çalışmalara başlarlar. Oradaki sorunları giderip iyileşmeyi başlatırlar ve çevrelerindeki sadece canlı hücreleri klonlayarak hücre sayısında artış sağlarlar. Günümüzde bu yöntem birçok tıp alanında kullanıldığı gibi etkin bir şekilde saç ekiminde de kullanılmaktadır.

Kök Hücre İle Saç Ekimi Nedir?

Saç ekiminde kök hücre tedavisi operasyonun başarı oranını artıracağı gibi yeni çıkacak saçların kalitesini de en üst seviyeye taşıyacaktır.

Kök hücre ile saç ekimi yapılırken normal saç ekiminde saç derisini şişirmeye ve ekimi kolaylaştırmaya yarayan solüsyon yerine kök hücreden zengin bir solüsyon oluşturulup kullanılır. Bu sayede saç ekimi sırasında nakledilen saç kökleri canlandırılırken bir yandan da modelleme özelliğinden dolayı yeni canlı hücreler üreyecektir. Bu tip saç ekimine organik saç ekimi adı verilmektedir.

Hastadan alınan yağ dokusundan kök hücreler ayrıştırılır ve PRP, vitaminler ve mineraller içeren bir solüsyonla birleştirilerek zengin bir karışım elde edilir. Bu karışım sayesinde hasta bırakın eski saçlarına kavuşmayı, eskisinden neredeyse 2 kat daha sık ve sağlıklı saçlara sahip olur.

Saç ekimi yaptırmayı düşünmeyen seyrek saçlara sahip hastalar da sadece kök hücre tedavisi adı verilen saç bakım yöntemini kullanabilirler. Bu yöntem saçları sıklaştıracak ve yeni sağlıklı saçlar kazanmalarını sağlayacaktır. İşlem sonrasında 6 ay ile 1 yıl arasında etkiler tam anlamıyla görülür.

Saç Ekiminden Sonra Şapka Kullanımı Nasıldır?

Saç ekiminden sonra şapka kullanımı önerilir. Çünkü şapka kullanmak ekilmiş bölgeyi dış etkenlere korumayı sağlayacak yegane giysidir. Saç ekimi sonra kullanılacak uygun şapkayı saç ekim merkezlerinden tedarik edebileceğiniz gibi gerekli özellikleri sağlayacak başka bir şapkayı başka bir yerden de satın alabilirsiniz. Saç ekiminden sonra kullanılacak şapkanın özellikleri şu şekilde olmalıdır:

 • Yumuşak bir yapıya sahip olmak,
 • Ekilmiş bölgeye temas etmeyecek kadar yüksek olmak,
 • Terletmeyecek kadar gözenekli olmak,
 • Geniş ve kafaya baskı uygulamayacak şekilde olmak,
 • Ekilmiş bölgeyi tamamen kaplamak,
 • Su ve güneş ışınlarını geçirmemek…

Saç ekiminden sonra kullanılacak şapka ile yeni ekilmiş greftlerinizi küçük çaplı darbelerden de korumuş olursunuz. Şapka kullanımını operasyon sonrası 10 gün mutlaka uygulamalı ve sonrasında da tercihinize göre 6 aya kadar devam ettirmelisiniz.

Saç Ekimi Sonrası Ağrı Olur mu?

Saç ekimi sonrası ağrı konusu en çok merak edilenler arasındadır. Saç ekimi esnasında lokal nestezi uygulandığından hasta acı ya da ağrı duymaz. Ancak anestezinin etkisi geçtiğinde ağrı söz konusu olabilir. Bu hafif çaplı ağrılar ise ağız yoluyla alınan ağrı kesiciler vasıtasıyla engellenir ya da giderilir.

Saç ekimi tıbbi bir operasyondur ve özellikle kanal açma ve greft alma işlemleri esnasında deride deformasyonlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden ufak çaplı ağrıların olması gayet normaldir. Ancak ağrılar dayanılmaz bir hal alırsa enfeksiyon açısından değerlendirilmek için zaman kaybetmeden uzman bir hekime başvurulmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Şişlik Ne kadar Sürer?

Saç ekimi sonrası ödem ve şişlik durumları gayet normaldir. Saç ekimi sırasında kafa derisine kolay işlem yapmak amacıyla bir solüsyon enjekte edilir. Bu solüsyon şişliklere sebebiyet verir. Ancak bu şişliklerden korkmaya gerek yoktur. Çünkü en fazla 1 haftaya tamamen geçer.

Saç ekimi sonrasında şişliklerin ve ödemin artmaması için bölgeye soğuk uygulama yapılmalıdır. Aynı zamanda 3-4 gün süreyle yüzüstü yatılmalı ve sonrasında da çift yastık kullanılarak kafa yüksekte tutulmalıdır. Aksi takdirde ödem ve dolayısıyla şişlikler artar.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Saç ekiminde en kritik dönem ilk gündür. Saç ekimi sonrası ilk 3 günde ve devamında 12. güne kadar yapılacaklar şu şekildedir:

 • Sırtüstü yatılmalı
 • Pansumanlar düzenli yapılmalı
 • Şiddetli sarsıntılardan kaçınmalı
 • Cinsel ilişkiden uzak durulmalı
 • Spor aktivitelerden uzak durulmalı
 • Yüksek ısılı hamam, sauna, sıcak havuz gibi sulara girmemeli
 • Terlemekten uzak durulmalı
 • Kafaya alınabilecek darbelere karşı dikkatli olunmalı
 • Doğru şampuan kullanılmalı
 • Kafayı sıkmadan, ovmadan yıkamalı
 • Ekilmiş bölgeyi dış etkenlerden korumak için şapka takılmalı.

Bu yasaklara uymak sizin ve operasyonunuzun başarı oranı açısından son derece önemlidir. Bu yasaklara uymayan ve operasyonun sonucundan memnun kalmayan hastaların, bu başarısızlıkla ilgili uzman hekimi sorumlu tutmaları doğru değildir.

Saç Ekimi Sonrası Süreçte Neler Yaşanır?

Saç ekimi sonraki 1. gün: Saç ekimin ertesi gününe denk gelen 1. günde saç ekim merkezine gidilir. Sargılar açılır ve donör bölgeyle ekim bölgesi kontrol edilir. Pansuman yapılır ve tekrar sargı beziyle kapatılır. Aynı zamanda saç ekimi sonrası yapılması gerekenlerle ilgili 2. bir görüşme yapılır.

Saç ekimi sonrası 2. gün: Saç ekimi sonrası 2. gün saç ekim merkezine tekrar gidilir ve ekim alanıyla donör bilge tekrar kontrol edilerek pansuman edilir. Ancak bu kez tekrar kapatılmaz. Hasta bugünden sonra tekrar ekim merkezine gelmeye ihtiyaç duymaz.

Saç ekimi sonrası 3. gün: Saç ekimi sonrası 3. günde saç yıkanır. Uygun bir şampuanla bol köpürterek yumuşak hareketlerle yıkamak önemlidir. Yıkama işlemi esnasında kafaya kesinlikle baskı uygulanmamalıdır. Bu günden sonra her gün saç aynı şekilde yıkanır.

Saç ekimi sonrası 7. gün: Saç ekimi sonrası 7. günde günlük yıkamalar sayesinde kabuklanmalar ve yara görünümü tamamen kaybolur. Ancak greftler tam anlamıyla tutunmadığı için ekim alanıyla ilgili muhafazalara dikkat etmek önemlidir.

Saç ekimi sonrası 12. gün: Saç ekimi sonrası 12. günde ilk iyileşme süresi tamamlanır. Greftler kanalcıklara tutunur uzama süreci başlamış olur. Bu günde genel bir kontrol amacıyla saç ekim merkezine gidilip uzman hekimle her şeyin yolunda olup olmadığıyla ilgili bir görüşme gerçekleştirilebilir.

Saç ekimi sonrası 1. ay: Saç ekimi işleminden 1 ay sonra yaklaşık 1,5 cm uzunluğunda saçlara sahip olursunuz. Şok dökülme evresini daha erken yaşamadıysanız bu dönemde bekleyebilirsiniz.

Saç ekimi sonrası 1. yıl: Saç ekiminin üzerinden 1 yıl gibi bir süre geçtiğinde hasta yeni sağlıklı saçlarına kavuşmuştur ve kafa derisi doğal bir saçlı görünüm almıştır.

Saç Ekimi Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi sonrası saçlar hemen uzamaya başlar hatta 15 gün içinde 1 cm uzunluğunda saçlara bile ulaşabilirsiniz. Ancak ilk etapta çıkan bu saçlar geçici saçlardır ve şok dökülme ile kaybedilir. Şok dökülme ile ilgili ayrıntılı bilgilere bu makalemizde zaten değindik. Şok dökülme sırasında kaybedilen saçların hemen ardından saçlar uzamaya devam eder ve 1 ay sonrasında kendilerini göstermeye başlarlar. 1. ayın sonunda çıkmaya başlayan saçlar sizin kalıcı saçlarınızdır ve asla dökülmezler.

Saç Ekimi Forumlarda Yazanlara İtibar Edilmeli mi?

Saç ekimi ile arama motoruna en fazla yazılan sorular şu şekildedir. Saç ekimi Ankara, Saç ekimi İstanbul, En iyi saç ekim merkezi Ankara, Ankara saç ekimi, Ankara saç ekim merkezi … Saç ekimi yaptırmadan konuyla ilgili bilgi edinmek, araştırma yapmak tabi ki faydalıdır. Ancak günümüzde internet te pek çok yanlış, kulaktan dolma, herhangi bir tecrübeye dayanmayan pek çok yazı, makale bulunmaktadır.

Bu yüzden en doğrusu saç ekimi yaptırmak için öncelikle uzman bir hekimle görüşmektir. Ardından saç ekim merkezini ziyaret edip bire bir ameliyathane koşullarını, hijyen ve güvenilirliği ölçmelisiniz. Zaten ilk görüşme esnasında soracağınız sorularla merkez hakkında aşağı yukarı bir fikir sahibi olmanız mümkün olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Banyo Ne Zaman Yapılır?

Saç ekimi sonrası kafaya su değmemesine dikkat ederek istediğiniz zaman duş alabilirsiniz. Ancak yine de sıçrama ya da dikkatsizlikler ıslatma gibi durumlar söz konusu olabileceğinden en azından ilk gün kesinlikle duş önerilmez. Ama 2. günden itibaren ekim bölgesine su değmemesine azami önem göstererek duş alabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası saç yıkama işlemi için ise 3. günü beklemek gerekecektir. 3. günün öncesinde kafayı kesinlikle yıkamamak gerekir.

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Beslenme Nasıldır?

“Saç ekimi yaptırmadan önce neler yenmeli?” ya da “Saç ekimi yapıldıktan sonra neler yenmeli?” gibi sorulara verilecek özel cevaplar yoktur. Herhangi bir diyet söz konusu olmaz. Ancak saç ekimi sırasında lokal anestezi uygulandığı için hastanın 5 saat önceden hiçbir şey yememiş olması gerekmektedir. Ekim işlemi sonrasında ise yine 4-5 saat boyunca bir şey yemek önerilmez. Bu aşamada hastaya damardan verilen serum yeterli olacaktır.

Saç Ekimi Öncesi Yapılan Testler ve Analizler Nelerdir?

Saç ekimi yapılmadan önce hastadan belli bir miktar kan alınıp üzerinde biyokimya, hepatit ve kanama testleri yapılır. Bu testlerin yanında hastanın donör bilgesini belirlemek amacıyla bazı saç ve kıl analizleri yapılır. Bu testlerin yapılması gerekli ve önemlidir.

Ankara’da En iyi Saç Ekim Merkezi Neresidir?

Saç ekim merkezi seçimi son derece önemlidir. Sağlık bakanlığının belirlediği kriterleri sağlamış, hijyenik, güvenilir olması bir saç ekim merkezinde aranan özellikler arasındadır. Saç ekimin uzman bir hekim tarafından, donanımlı bir ameliyathanede yapılması ise hayati önem taşır.

Saç Ekimi Fiyatları Ankara

Saç ekim fiyatları hastanın ihtiyacı olan greft adedi, ekim alanının genişliği, uzman hekimin beceri ve tecrübe seviyesi, saç ekim merkezinin hizmet kalitesine göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden Ankara Saç Ekimi Fiyatlarıyla ilgili sorulacak sorulara net bir yanıt vermem mümkün olmaz. Saç Ekimi fiyatları hakkında detaylı bilgi için

ÜCRETSİZ RANDEVU VE İLETİŞİM FORMU


Summary
Review Date
Reviewed Item
Saç Ekimi hakkında detaylı bilgilendirme...
Author Rating
51star1star1star1star1star

2 Yorum

 • Saç ekimi fiyatları ve Ücretleri ne kadar? - Saç Ekimi Bilgilendirme

  […] Saç Ekimi 24 Kasım 2017 […]

 • Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme Nedenleri - Saç Ekimi

  […] Saç Ekimi Hakkında Detaylı Bilgilendirme… […]

 • Bu gönderinin yorumları kapatılmış.