Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi fiyatları, hastalarımız arasında en çok merak edilen ve doktorlarımıza yönetilen sorular arasındadır. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi işlemlerinin gelişmesiyle saç ekimi fiyatlarında bir takım değişiklikler olabilir. Saç ekimi fiyatlarının belirlenmesindeki en temel unsur kafanız için ne kadar bir emeğin ortaya koyulacağının olmasıdır. Fiyatlar operasyonun uygulanacağı merkeze ve operasyonu gerçekleştirecek doktora göre değişiklik gösterebilmektedir. Bir saç ekimi merkezine gittiğinizde çalışan personel sayısı fazla veya doktor az ise ekim ücret maliyeti de bir o kadar artmaktadır.

Saç Ekimi Fiyatları Neye Göre Belirlenir
Saç ekimi fiyatları neye göre belirlenir ve nasıl fiyatlandırma uygulanır.

Saç ekimi fiyatlarını belirleyen bir diğer unsur ise hastaya kullanılacak olan tekniktir. Saç ekiminde 2 tür teknik kullanılmaktadır. Birincisi FUE diğeri ise FUT tekniğidir. Fut tekniği fue tekniği çıkmasından önce kullanılmaktaydı. Fut doktor ve hasta açısından zahmetli bir operasyon ve doğal sonuçları iyi yansıtmadığından kullanılmayan ve önerilmeyen bir yöntemdir. Bu hususta bir doktor eski yöntemlere bağlı kalarak saç ekimi operasyonu yapıyor ise fue tekniğinden daha az maliyetli bir iş çıkarmaktadır. Bunun için saç ekimi yöntemlerinde kullanılacak olan birincil yöntem fuetekniğidir.

Bir diğer unsur ise graft sayıdır. Ekilecek olan graftyani bir diğer adı ile kök miktarı ne kadar artar ise fiyatlarda ona göre artış gösterebilir. Ekilecek olan kök miktarı kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için bazı kişilerde operasyon sırasında 1500 graft yeterli olurken bu oran 2000-2500 graft sayısına çıkabilir. 1 Graft ise ortalama 3-5 adet saç teline denk gelmektedir. Saç ekimi fiyatları kış sezonlarında indirimli yapılabilmektedir. Çünkü kimse kış aylarında saç ekimi yaptırmayacağı için giderleri karşılamak adına merkezler fiyatlarda bir takım değişikler yapabilir. Özellikle yurt dışında Türk işçilerin tatil dönemine denk geldiği aylarda da bir takım artışlar olabilmektedir.

Saç Ekimi Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Saç ekimi fiyatlarına göre saç ekimi merkezi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Size biliyorsunuz ki, saç ekimi fiyatlarının yüksek olması başarılı bir saç ekimini garantiliyemez. Saç ekimi fiyatlarının neye göre değiştiğini öğrenmek, başarılı ve uygun bir saç ekimi merkezi seçmenize yardımcı olacaktır. Günümüzde saç ekimi fiyatlarını etkileyen 4 temel faktör vardır. Bunlar;

 1. Uygulanacak olan saç ekim tekniği ve ek uygulamalar,
 2. Ekilecek olan greft sayısı,
 3. Merkezin bulunduğu yer (şehir/semt),
 4. Lüks hizmet.

Şimdi bu faktörleri detaylı bir şekilde inceleyeceğiz ve saç ekimi merkezine gittiğinizde cevaplarını mutlaka öğrenmeniz gereken bazı sorulara yer vereceğiz.

Saç ekimi fiyatları neye göre değişiyor?

Burada şunlara mutlaka dikkat edin. “En son teknik”, “En yeni teknik”, “en süper yöntem” gibi reklam kokan cümlelere şüpheyle yaklaşın.

Şu an 2 tip saç ekimi yöntemi vardır. FUE ve FUT. Bununla birlikte,  saç ekim işleminin bir bilgisayar aracılığıyla yapıldığı Robotik FUE de mevcuttur. Ek uygulamalara gelince, saçın yapısını güçlendirmeye yarayan PRP ile FUE saç ekimi gibi uygulamalar da vardır. Ek uygulamaların gerekliliği hasta ile doktor arasında yapılacak olan görüşme ile belirlenir. Ülkemizde Robotik FUE’nin ücreti yüksek olduğu için pek tercih edilmemektedir. Ayrıca FUE ve FUT yöntemleri de ücreti belirleyen faktörler arasındadır. Bu yüzden, saç ekimi için fiyat alırken hangi yöntemin uygulanacağını mutlaka sorun.

Merkezin Bulunduğu Şehir/Semt

Bu faktör de, tüm sektörlerde olduğu gibi saç ekim, sektöründe de fiyatı etkileyebilmektedir. Bazı saç ekimi merkezleri, ulaşım, çevre temizliği ve semt açısından farklı bölgeleri seçmektedir.

Haliyle saç ekim merkezi için verilecek olan kira fiyatındaki artış, saç ekim ücretine de yansıyabilmektedir. Ancak farklı bir bakış açısıyla bazı şehirlerde saç ekim merkezlerinin fazlalığı rekabeti artırır ve saç ekim fiyatlarını düşürebilmektedir.

Hizmette Lüks İhtiyacı

Sağlık hizmetlerinde lüks ihtiyacı bir gereklilik olmasa da fiyatı artıran faktörler arasındadır. Bu tarz saç ekimi merkezlerinde tahmin edileceğiniz üzere, saç ekim ücretleri artar. Ancak bu, verilen sağlık hizmetinin kalitesinin ya da başarısının artacağı anlamına gelmez. Bu artış ek hizmetleri içerir (ulaşım, otel, hasta için ayrılmış özel lüks oda).

Ne kadar lüks hizmet alacağınıza karar vererek, saç ekimi operasyon sürecinizin daha konforlu geçmesini sağlayabilirsiniz ancak hizmette lüks ihtiyacı operasyon başarısını direkt etkileyen bir etmen değildir.

Saç Ekimi Yaptıracaklara Tavsiyeler Bunları Kesinlikle Sorun

Saç Ekimi Fiyatları Alırken Bunları Sorun…

Hangi Yöntemin Uygulanacağını Mutlaka Sorun!

Donör bölgem saç alımınına uygun mu?

Ekilecek olan bölge kapanacak mı?

Dünya Saç Örgütü”nün  www.ishrs.org Sitesine girip bakabilirsiniz.

2 Yorum

 • Kimler Saç Ektirebilir? Saç Ekimine Uygunmuyum? - Saç Ekimi Bilgilendirme

  […] Saç ekimlerinde yaş olarak üst limit belirlemek daha zor olmaktadır. Kişinin sağlık durumu ve donör bölgesinin yeterliliği gözönünde bulundurulmalıdır. […]

 • Saç Ekiminde Kaç Çeşit Yöntem Vardır? - Saç Ekimi Bilgilendirme

  […] Saç ekiminde fiyatlandırma ekilecek alana, greft sayısına ve kullanılacak yönteme göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle İyi bir saç ekimi için mutlaka kaliteli ve güvenilir saç ekim merkezleri seçilmelidir. […]

 • Bu gönderinin yorumları kapatılmış.