Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki : Her türlü estetik operasyondan sonra olduğu gibi saç ekimi uygulamasından sonra da uyulması gereken kurallar vardır. Bunların başında gelen cinsel aktivite yasağı ameliyat sonrası olduğu gibi ameliyat öncesinde de geçerli olup bu yasağa hassiyetle uymak operasyonun başarı oranı açısından hayati önem teşkil etmektedir. 

Saç Ekimi Öncesi Cinsel İlişkiye Girmek Neden Sakıncalıdır?

Ameliyat öncesi uyulması gereken kurallar arasında yer alan cinsel ilişki yasağı genelde 5-6 gündür. Operasyon öncesi bir süre cinsel ilişkiye girmemek kanın incelmesini önleyecektir. Yine aynı şekilde ameliyat öncesinde ağır egzersizlerden de uzak durmak gerekmektedir. Bu konular ön muayenede saç ekimine karar vermiş hastaya zamanında hatırlatılmalı ve hastaya yasaklarla ilgili uyarılar sebepleri açıklanarak yapılmalıdır. Böylece hasta kuralların ve yasakların önemini kavrayarak daha fazla titizlikle uygulayacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki Neden Sakıncalıdır?

Saç ekimi operasyonundan üç gün sonra hasta normal hayatına dönebilir ancak uyması gereken kurallar ve uzak durması gereken aktiviteler vardır. Bunların en önemlileri arasında bulunan cinsel ilişki yasağı operasyonun başarı oranıyla direkt ilişkilidir. Uygulamadan sonraki ilk 10 gün operasyonun en can alıcı dönemidir. Bu süre zarfında greftler yeni yuvalarına alışmaya ve tutunmaya çalışırlar. Tutunamamış greftlerden saç çıkması beklenemez. Bu zaman diliminde greftlere içeriden ya da dışarıdan gelebililecek basınç, darbe, sürtünme ya da zorlama greftleri yerinden oynatabilir hatta patlamalarına sebep olabilirler.

Cinsel ilişki esnasında insanlar kontrollü hareket edemezler, bu durumda herhangi bir sürtünme ya da darbe söz konusu olabilir. Yine cinsel ilişki esnasında gerçekleşebilecek terleme greftlerin kaymasına ya da yerinden oynamasına sebep olabilir.

Cinsel aktiviteyle birlikte vücutta gerçekleşecek kasılmalar ve gerilmeler, kan basıncındaki artış da greftleri riske sokabileceğinden saç ekimi sonrası cinsel ilişkiye girmekten bir süre kaçınılmalıdır.

Cinsel aktiviteler ekim yapılan bölgeye zarar vereceği gibi donör bölge üzerinde de tahrip edici etki yaratbilir, iyileşme süresinde uzamaya sebep olabilir.

Operasyonun başarı oranına büyük katkı sağlayacak bu yasağa uymak hastanın görevleri arasında yer alır. Saç çıkmasıyla ve uzamasıyla ilgili herhangi bir problem yaşandığında, kurallara uymamış hastalar için uzman hekimler sorumluluk kabul etmeyecektir.

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki Neden Sakıncalıdır
Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki Neden Sakıncalıdır

Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişki Kaç Gün Süreyler Yasaktır?

Bu süre nakledilen greft sayısıyla ve ekim yapılan bölgenin genişliğiyle doğru orantılıdır. Bu konuda en doğru süreyi öğrenmek için operasyonu gerçekleştiren uzman hekime sorulmalıdır. Durumun hassasiyetinden dolayı bu soru sorulurken zorlanılıyorsa ya da utanılıyorsa soru şu şekilde değiştirilebilir : “Saç ekiminden sonra ağır egzersizlere ne zaman başlamak doğru olur?” Çünkü ağır egzersizler içinde aynı riskler söz konusudur, kardiyovasküler aktivitelerde de kan basıncı en az cinsel ilişki sırasındaki kadar artar ve genelde operasyon sonrası cinsel ilişki ve spor yasakları aynı sürede kalkar.

Yine de uzmanınız başka bir şekilde önermediği sürece operasyon sonrası ilk on gün içerisinde cinsel ilişkiye girmekten ve kan basıncını artıracak ağır aktivitelerden uzak durmak en iyisidir.