Saç Ekimi Sonrası ilk Yıkama

Saç Ekimi Sonrası ilk Yıkama

Saç Ekimi Sonrası ilk Yıkama Nedir?

Saç Ekimi Sonrası ilk Yıkama operasyon sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken işlemlerden biridir. Saç ekimi sonrasında deri 3 güne kadar kabuk bağlar. Bu kabuklanma iyileşme döneminin bir parçasıdır. Ancak kabuklar ciltte kaldığı sürece saç köklerinin nefes almasını engeller. Saç köklerinin tutunmak ve iyileşmek için de bol miktarda oksijene ihtiyacı vardır. Bu yüzden de ekilmiş bölgede oluşan kabuklanmayı gidermek gerekmektedir.

Saç ekimi sonrası kabukları yeni ekilmiş greftlere zarar vermeden temizlemek gerekir. Bu görevi gören ilk yıkama işlemi ise Saç Ekimi Sonrası ilk Yıkama olarak adlandırılır.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama Neden Önemlidir?

Saç ekimi sonrası ilk yıkama büyük bir özen ve titizlik gerektirir. Çünkü bu işlem sırasında saç köklerinin zarar görmesi çok muhtemeldir. Yıkama işlemini zararsız bir şekilde tamamlamak için belli kuralları yerine getirmek şarttır.

Düzgün bir ilk yıkama saç ekimin başarı oranını büyük ölçüde artırır. İlk yıkamada saç köklerinde oluşmuş kabuklanmalar yumuşatılır ve yıkama işlemiyle birlikte saç köklerinden sorunsuz bir şekilde ayrılır. Bu sayede yeni ekilmiş greftler rahat nefes alır. Oksijenin iyileşme döneminde önemi büyüktür.

İlk yıkama ile saç ekim alanını temiz tutma durumu da sağlanmış olur. Saç ekimi sonrası ilk yıkama ve ardından gelen seri yıkamalar sayesinde yeni ekilen saçlar sağlıklı bir şekilde tutunur, temizlenir ve uzar.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrası ilk yıkama operasyondan sonraki 3. gün yapılır. Saç yıkama işlemine başlanmadan önce gerekecek bütün malzemeler elle ulaşılabilecek bir yere konur. Bu malzemeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yumuşatıcı bebek losyonu
  • Şampuan (bebek şampuanı olabilir)
  • Ilık su (Losyonlama işleminden sonra hazırlanmalı)
  • Yumuşak ve emici bir havlu

Bu malzemeler hazırlandıktan sonra yumuşatıcı losyon uygulaması yapılır. Losyon ekim alanını ve kabukları tamamen örtecek şekilde bolca sürülmelidir. Kabukların yeterince yumuşaması için ise 45 dk.-1 saat gibi bir süre boyunca beklemek gerekecektir. Bekleme süresi geçtikten sonra losyonun fazlası yumuşak bir bezle ya da pamukla alınır. Fazla losyon alınırken küçük dokunuşlar yapılmalıdır. Kesinlikle deriye baskı ve sürtünme uygulanmamalıdır.

Yıkama işlemine geçilirken suyun ılık olduğundan emin olunmalıdır. Sıcak su greftlere zarar verebileceği gibi iyileşme sürecinde olan derinize de acı verebilir.

Kafaya bir miktar su döküldükten sonra köpükleme işlemine geçilebilir. Şampuan elde köpürtülmeli ve saça köpük olarak uygulanmalıdır. Risk almak istemeyen hastalar, direkt olarak köpük formda olan şampuanlardan kullanabilir.

Köpük saça uygulandıktan sonra saç derisi tırnaklanmamalı ya da çok baskıya maruz bırakılmamalıdır. Greftlere zarar vermemek için yumuşak hareketlerle ve köpükle birlikte kabuklar sıyrılmalıdır. Bu işlem esnasında yerinden oynayacak greftler canlılıklarını yitirebilirler.

Durulama işlemine geçildiğinde suyun yumuşak bir şekilde dökülmesine dikkat edilmelidir. Tazyikli duş şeklinde durulama kesinlikle yapılmamalıdır.

Yumuşayan kabuklar tamamen giderilene kadar birkaç kez köpükleme işlemi uygulanabilir. Ancak çok uzun süre ıslak kalmak da doğru olmaz. Mümkün olan en kısa sürede ilk yıkamayı tamamlamak ve ekim bölgesini kurulamak gerekir.

Kurulama işlemini yaparken yine kafaya baskı uygulanmamalı yumuşak dokunuşlarla saç dipleri iyice kurulanmalıdır.

Saç Ekimi sonrası İlk Yıkama Nerede Yapılır?

Saç ekimi sonrası ilk yıkama işlemi gerektirdiği titizlik açısından saç ekim merkezlerinde yapılmalıdır. Bu seçeneği tercih etmeyen hastalar evde kendileri de uygulama yapabilirler. Ancak yıkama işlemini kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirmenin önemi büyüktür. Bu konuyla ilgili sorumluluk ise tamamen hastaya ait olacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Seri Yıkamalar Nedir? 

Saç ekimi sonrası seri yıkamalar ilk yıkamadan sonra başlar. Aynı yıkama şekli her gün 2 kez olmak üzere 15 gün boyunca sürdürülür. Çünkü bu aşamada saç köklerine nefes aldırmak ve ekim bölgesini temiz tutmak çok önemlidir.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama ve seri yıkamalar saç ekimi sonrası enfeksiyonlara karşı da alınabilecek en iyi önlemlerden biri olacak, bu tatsız olayın yaşanmasını büyük ölçüde engelleyecektir.