Saç Ekimi Sonrası Kanama

Saç Ekimi Sonrası Kanama

Saç Ekimi Sonrası Kanama Olur mu?

Saç ekimi tıbbi bir operasyon olup, ameliyat sırasında kafa derisine baskı uygulayan işlemleri içerir. Gerek greft alımında, gerekse yeni greftleri ekmek için gerekli yuvacıkların açılması işlemi esnasında deriye baskı uygulanmakta ve belli miktarlarda kanamalar meydana gelmektedir. Ancak bu kanamaların işlem sonrasında devam etmesi veya yeniden başlaması genellikle beklenmeyen bir durumdur. Ancak çok sık olmamakla birlikte kişinin kan pıhtılaşma hızına, saç yapısına veya deri hassasiyetine bağlı olarak kanamalar yaşanabilir.

Saç ekimi sonrasındaki kanama durumlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz. 

Donör Bölgede Oluşan Kanamalar

Donör bölgede yaşanan kanamalar aslında sevindirici olmakla birlikte tam bir kanama olduğu da söylenemez. Donör bölgedeki bandaja bulaşan sarı su ve yer yer kan lekeleri ense bölgesindeki donör alanında bir kanama  olduğunu göstermez. Aksine ödemin yüzünüz yerine ense bölgenize indiğini ve yüz bölgenizde şişlik yaşamayacağınızı müjdeler! Hastalar genelde bandajdaki bu görüntüyle karşılaştığında telaşlanır ancak ciddi bir durum olmadığı bilinmelidir. Ancak tam anlamıyla yoğun bir kanamayla karşılaşılırsa ki bunun gerçekleşmesi olağanüstü bir durumdur, vakit kaybetmeden uzmanınıza danışmanız en doğrusu olacaktır.

Eğer FUE değil de FUT yöntemiyle saç ekimi yaptırdıysanız o zaman bu tip bir kanamayla karşılaşmanız daha muhtemeldir. Çünkü FUT yöntemiyle yapılan saç ekimlerinde ensedeki donör bölgede bir kesi ve bir miktar dikiş bulunur ve bu dikişlerde atma ve kanama olasılığı yüksektir. Bölgenin düzenli pansuman edilmesi ve operasyon sonrası yaşanabilecek komplikasyonlara karşı hazırlıklı olmak önemlidir.

Ekilmiş Saç Köklerinde Oluşan Kanamalar

Saç ekimi sonrası ekim yapılan saç köklerindeki hafif kanamalar gayet normaldir ancak bu durum sürekli hale gelmiş ve size rahatsızlık verecek boyutlara ulaştı ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Bu tip kanamalar genellikle hastaların kan akıcılığına ve kanlarının pıhtılaşma hızına bağlıdır. Eğer hastada pıhtılaşma problemi varsa bu uzman doktor tarafından mutlaka göz önüne alınmalıdır. Bu tip problem yaşayan bir hasta operasyondan yaklaşık bir hafta önce cinsel ilişki ve spor aktivitelerine ara vermelidir. Ayrıca günlük aldığı aspirin gibi kan inceltici ilaçlar kullanıyor ise bir süre bu ilacı da almamalıdır. Aynı yasaklar operasyon sonrası an az 10 güne kadar devam ettirilmelidir. Bu durumda kanamaların önüne geçilmiş olacaktır.

Ekilmiş saç köklerinde operasyon sonrası yaşanan kanamalar esnasında kan silinmemelidir, kuruduğunda ise kesinlikle yara soyulmamalı ve yaraya dışardan kesinlikle baskı uygulanmamalıdır.

Dış Etkenlere Bağlı Kanamalar

Saç ekimi operasyonu sonrası dış etkenlere bağlı kanamalar pek çok şekilde karşımıza çıkabilmektedir. Saç kaşıma, kabukları kaldırma, kızarıklıklara baskı uygulama bunlardan birkaçıdır. Bu tip davranışlardan kaçınmak operasyon sonrası ilk 10 gün için çok önemlidir. Çünkü saç ekimi sonrası en hassas dönemdir bu 10 gün ve kesinlikle kafa bölgesine uygulanacak her baskı operasyonun başarı oranında düşüşe sebebiyet verecektir ya da risk oluşturacaktır.

Dış etkenlerden en tehlikelisi ise kafaya alınan darbelerdir. İşlem sonrasında kafaya alınacak bir darbe ekilmiş kökleri tahrip edebilir ve saç çıkışını engelleyecek kadar zarar verebilir. Böyle bir durumda mutlaka saç ekim uzmanınıza bilgi vermeniz gerekmektedir. Ancak yapılacak çok da bir şey yoktur. Çünkü darbe alan bölgedeki greftlerin zedelenip zedelenmediği ancak takip edilip sonuç gözlemlendiğinde belli olacaktır. Bu yüzden en iyisi saç ekimi sonrasında özellikle ilk 10 gün boyunca kafayı dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbeye karşı azami dikkatle korumaktır.