Saç Ekimi Sonrası Kökler Ne Zaman Tutar

Saç Ekimi Sonrası Kökler Ne Zaman Tutar ?

Saç Ekimi Sonrası Köklerin Tutması

Saç ekimi sonrası en kritik dönem 24 saatlik dilimdir. Saç ekimi işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra ilk banyo 48 saat sonra yapılabilir ancak bu 48 saat saç köklerinin tam anlamıyla tutunmaları için gerekli süre değildir, sadece normal hayatınıza dönmeniz için gereken süredir. Sonrasında yeni yuvalarına uyum sağlamaya çalışan köklerin yolu daha uzundur.

Toplam 13 Gün Köklerin Tutunması İçin İdeal Süredir

Her hastanın iyileşme süresi kullanılan yöntem, hastanın yaşı ve saç tipine göre değişkenlik gösterir. Örneğin gençlerde hücre yenilemesi daha hızlı olduğundan yaşlı hastalara göre şansları biraz daha fazladır. Aynı zamanda saç uzama hızı daha fazla olan hastalarında ameliyat sonrası evreleri diğerlerine göre daha hızlı ilerleyecektir. 

Kanal açılarak yapılan ekimlerde de kanal kökün hacmine göre daha geniş olacağından hem kökün tutunma süresi uzayacak hem de tutunamama riski daha fazla olacaktır. İğne ile yapılan ekimlerde kökün koyuldupu yuva hemen hemen kökün kendisiyle neredeyse aynı hacme sahip olacaktır bu sebepler de tutunma ve uzama süresi daha da kısalır.

Saç köklerinin operasyon sonra tutunma süreleri köklerin nakil esnasında ne kadar dışarıda kaldığıyla da yakından ilişkilidir. Kökler alındıklarında canlıdırlar ve uzmanlar bu köklerin canlı hücre içeren kısımlarına asla iğne ya da kalemle dokunmazlar çünkü bu canlı hücreler çok hassaslardır ve en ufak bir darbede tamamen ölmeye meyillidirler. Yine nakil esnasında iyi soğutulmamış olan kökler de ölüme mahkumlardır. Laboratuvar ortamında köklerin koşulları bu nedenlerden dolayı kök tutunmasında önemli rol oynar. Uygun şartlarda alımı yapılmış ve nakledilmiş kökler normal sürelerinde yani 13 günün sonunda tamamen tutunmuş ve yeni yuvalarına uyum sağlamış aynı zamanda da büyüyor olacaklardır.

Saç Ekiminden Sonra Köklerin Tutunması İçin İdeal Süre
Saç Ekiminden Sonra Köklerin Tutunması İçin İdeal Süre Kaç Gündür?

15 Gün Uzar ve Sonra Dökülürler

13 günün sonunda tamamen tutunmuş kökler aynı zamanda gözle görülür şekilde uzamış olacaklardır. Bu greftlerin tam anlamıyla tuttuğu anlamına da gelecektirç Çünkü herhangi bir darbeyle yuvasından çıkmış ya da tutunamamış kökler öleceklerinden, o köklerden saç çıkmaz.

Operasyondan 13-15 gün sonra şok dökülme adı verilen bir dökülme başlar ve bu 6. haftaya kadar sürer. Bu dökülme normaldir çünkü hücre yenilemesi geçekleşirken saçlarınız da aynı zamanda yenilenmeye ihtiyaç duyar yani bu dönem saç ekiminin bir parçasıdır. Şok dökülme süresince hastalara günlük belli bir miktarda B7 vitamini önerilebilir. 6. haftada tamamlanan şok dökülme tamamlanır ve yaklaşık 10 gün içerisinde saçlarınız yeniden uzamaya başlar. Donör bölgeniz sakal bölgesi ise şok dökülmeniz daha az olur ve saç uzama süresi biraz daha kısalır.

Bu süre zarfında saçlarınız için önerilen özel şampuanları kullanıp ekim bölgesinin bakımını önerildiği gibi uygulamanız ve dışarıdan kafaya darbe almamanız çok önemlidir.