Saç Ekimi Sonrası Restorasyon

Saç Ekimi Sonrası Restorasyon Ne için Yapılır

Saç Ekimi Sonrası Restorasyon

Saç ekimi sonrası restorasyon çok tatsız bir konu olmakla birlikte gerekliliği de göz ardı edilemez. Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte pek çok sektörde olduğu gibi saç ekim sektöründe de başarı oranlarında ciddi artışlar meydana gelmiştir. Saç ekim uzmanlarının gerçekleştirdiği her başarılı operasyon ise hem tecrübelerinin bir göstergesi haline gelmiştir hem de başarılarının kanıtı olmuştur. Ancak saç ekimlerinde her operasyon için aynı şeyleri söylemek maalesef mümkün değildir. Bazen başarı oranı beklenenin çok altında gelişir bu da hastalar için kellik dışında ikinci bir hayal kırıklığı ve sıkıntılı bir durum halini alır. İşte bu gibi durumlarda gerçekleştirilen düzeltme operasyonları saç ekimi sonrası restorasyon olarak adlandırılır.

Saç ekimindeki başarısızlıklar pek çok sebepten kaynaklanabilir. Bu sebeplerin başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Fut Tekniğiyle Saç Ekimi Yaptırmak

Fut tekniği neredeyse rafa kaldırılmak üzere olan eski bir saç ekimi tekniğidir. Bu tip saç ekiminde saç kökleri fue yönteminde olduğu gibi tek tek değil şeritler şeklinde alınır ve nakledilir. Bu yüzden de ense bölgesinde belirgin yara izleri kalır. Bu yara izlerini gidermek için saç ekimi sonrası restorasyon adı verdiğimiz düzeltme operasyonu gerçekleştirilebilir.

Aynı zamanda fut yöntemiyle ekim yapılan bölgede ortaya çıkan doğallıktan uzak görünümü de gidermek için restorasyon işlemi uygulanabilir.

Ekim İşlemini Yaparken Saç Çıkış Yönüne Dikkat Etmemek

Saç ekimi sırasında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de hastanın doğal saç çıkış yönüdür. Doğal saç yönüne aykırı şekilde yerleştirilen saç kökleri daha sonra uzadığında hastaya çim adam görüntüsü verir. Bu durumda hastanın hem parası hem de yeni saçlara kavuşmayı beklediği en az 6 ayı boşa gitmiş olur.

Bu şekilde başarısızlıkla sonuçlanan saç ekimi işlemlerinin ardından saç ekimi sonrası restorasyon uygulaması yapılabilir.

Saç Ekim Uzmanının Tecrübe ve Bilgi Yetersizliği

Operasyonu gerçekleştirecek doktorun saç ekiminde uzman ve tecrübeli olması gereği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Çünkü ancak işinde uzman ve tecrübeli bir saç ekimci size özlediğiniz eski saçlı görünümünüzü geri verebilir.

Saç ekimi operasyonu tecrübe ve ustalık gerektiren bir dizi işlemden oluşur. Greft alımı, ön saç çizgisi belirleme, hastanın saç sıklığını ve ihtiyaç duyacağı greft adedini hesaplama, nakil yapma işlemlerinin tümü son derece hassasiyet, titizlik ve beceri gerektirir. Bu özellikler ise ancak tecrübeli bir uzman hekimde bir araya gelebilir. Bu yüzden saç ekimi yaptırırken seçeceğiniz hekim ve merkezi iyice araştırmanız ve tercihinizi öyle yapmanız gerekir.

Dikkatsizce, araştırma yapılmadan, ezbere seçilmiş tecrübesiz bir doktorun saç ekimi esnasında yaptığı bir hata hemen fark edilemez. Saç ekiminizde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu ancak 6 aylık bir dönem geçip de saçlarınız tam anlamıyla uzadığında ya da uzayamadığında fark edersiniz. Bu dönemde ise sizi kurtaracak tek şey saç ekimi sonrası restorasyon uygulaması olur.

Saç Ekimi sonrası Kurallara Uymamak

Saç ekiminin başarısız olması sadece saç ekimi merkezi, saç ekimi yöntemi ya da saç ekimi uzmanından kaynaklanmayabilir. Hastanın saç ekimi sonrasında uyması gereken kuralları göz ardı etmesi de uygulamanın başarısızlığında büyük rol oynayabilir.

Örneğin saç ekimi sonrası uzun süre güneşe, şiddetli rüzgara, toza ya da yağmura maruz kalmak, kafaya darbe almak bunlardan birkaçıdır. Aynı zamanda saç ekimi sonrası cinsel aktivitelere ve spor aktivitelerine ara vermemek, çok terlemek ya da ekim bölgesini kaşımak, tırnaklamak, kabukları kaldırmak da saç ekiminin sonucunu olumsuz yönde etkileyecektir.

Saç ekimi sonrası çok büyük öneme sahip olan ilk yıkama konusunda da gereken hassasiyeti göstermemek, kafayı sert hareketlerle yıkamak, kabukları yeterince temizleyememek gibi pek çok neden ekilmiş bölgede tahribata ve greftlerde zedelenmeye sebep olabilir. Zarar görmüş greftlerden de saç çıkışı gerçekleşmeyeceğinden, bu tip hastalar için saç ekimi restorasyonu önerilebilir.

Sonuç olarak saç ekimi sonrası yapılan her hata için bir düzeltme operasyonu gerçekleştirmek mümkün gibi görünür. Ancak “Tam bir düzeltme gerçekleşebilir mi?” ya da “En baştan mükemmel bir saç ekimi uygulanabilir mi?” bu sorulara verilecek net cevapları ancak tecrübe sahibi bir saç ekimi uzmanından alabilirsiniz.