Saç Ekimi Sonrası Şapka Kullanımı

Saç ekimi sonrası şapka kullanımı; Saç ekiminden sonra şapka takılır mı?
Saç ekimi sonrası operasyonun başarı oranını en üst seviyeye taşımak için belli kurallara uymak şarttır. Saç ekimin öncesi ve sonrasında uyulması gereken kurallar operasyonun başarısını doğrudan etkiler.

Bu soruların yanıtlarını öğrenmek ve uygulamakta hassasiyetle doğru yolu izlemenin önemi de son derece büyüktür.

saç ekimi sonrası şapkayı nerden temin edebilirim

SAÇ EKİMİ SONRASINDA ŞAPKA TAKMAK GEREKLİ MİDİR?

Saç ekimi sonuçta tıbbi bir operasyondur ve sonrasında ameliyatlı bölgede pek de hoş görünmeyen kızarıklıklar, kabuklanmalar olacaktır. Hasta geçirdiği bu operasyonu gizlemek isteyebilir ya da bu görüntüyle sosyal ortamlara geri dönmek istemeyebilir ve bu gayet normaldir. Kötü görüntüyü gizlemek için hasta operasyon sonrasında uygun bir şapka kullanabilir. Aynı zamanda ekilmiş bölgeyi güneşten, tozdan, şiddetli rüzgardan ve darbelerden korumak için de şapka kullanımı tercih edilebilir bir yöntemdir.

SAÇ EKİMİ SONRASI ŞAPKA KULLANIMININ ÖNEMİ NEDİR?

Operasyondan sonra hasta 3-4 gün gibi kısa bir süre içerisinde günlük aktivitelerine ve normal hayatına dönebilir. Ancak ekim yapılan bölgeyi korumak operasyonun başarısıyla ilgili büyük önem arz etmektedir.

Saç kökleri operasyon sonrasında çok ama çok hassas olur. Bu yüzden dış dış etkenlere karşı korunmaları gerekmektedir. Güneş, aşırı rüzgar, yağmur, kar ve dışarıdan gelebilecek tüm darbeler saç köklerini tahrip edip saç çıkışını engelleyebilir. Bu yüzden şapka kullanmak önemli ve gereklidir.

Operasyon sonrasında normal yaşamına dönen hastanın şapka kullanarak ekim yapılan bölgeyi hem dış etkenler hem de yaşanabilecek enfeksiyon durumlarına karşı koruması gerekmektedir.

Yine de bu hastanın tercihine kalmış bir durumdur.

SAÇ EKİMİ SONRASINDA KULLANILACAK ŞAPKANIN ÖZELLİKLERİ NASIL OLMALIDIR?

Ülkemizde yapılan saç ekimlerinin sonrasında merkezler kendi hastaları için özel üretilmiş şapkaları bünyelerinde bulundurup hastalarına verebilmektedir. Bu şapkaların şekli ise fötr diye hitap edilen şapkalara benzemekle birlikte yapısı açısından tamamen saç ekimi sonrası gerekli şartları sağlayabilmektedir. Ancak bu şapka tipini beğenmeyen, kendi görüntüsü ve tarzına daha uygun bir şapka takmak isteyen hastalar şapkalarını kendileri temin edebilirler. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken unsurlar şu şekildedir:

  • Şapka kafaya kesinlikle baskı uygulamamalıdır,
  • Şapkanın yapısı yumuşak olmalıdır,
  • Dışarıdan gelebilecek küçük darbelere karşı korumalı olması açısından yüksek bir şapka tercih edilmelidir,
  • Ekim yapılan bölgeyi tamamen kapatmalı ve bu bölgeye dokunmamalıdır.

Gerekli koşullar sağlandığında şapka takmanın hiçbir sakıncası olmadığı gibi ameliyat sonrası ekimli bölgenin korunması açısından faydalı olacaktır.

SAÇ EKİMİ SONRASINDA ŞAPKA KAÇ GÜN TAKILMALIDIR

Saç ekimi sonrasında şapka hastanın tercihine göre tamamen iyileşene kadar takılabileceği gibi operasyondan sonra ilk 1 ay boyunca takılmasının önemi büyüktür. Tavsiye edilen süre ise farkı kaynaklara göre değişkenlik göstermekle birlikte 1 ile 3 ay arasında değişmektedir.

SAÇ EKİMİ SONRASI TAKILACAK ŞAPKANIN ÖZELLİKLERİ

Saç derisine hava nüfuzunu engellemeyecek

Kafaya baskı uygulamayacak

Güneş geçirmeyecek

Rüzgar ve toz geçirmeyecek

Hafif dereceli darbelere karşı korumalı olacak

Yüksek olacak, direkt olarak ekimli bölgeye dokunmayacak

Yumuşak olacak