Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme

Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme Nedenleri

Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme: Saç ekimi yapmak bir tarlayı ekmek gibidir. Önce ürünü eker sonra bakımını yapar ve sonunda ürününüzü alırsınız. Yani ekim işlemini yapmak ürün almanız için yeterli değildir. Saç ekiminde de, ekim işlemi bittikten sonra yapılacak işler bitmiş değildir. Ekim bölgesine bakım yapmak ve belli kurallar çerçevesinde bu bölgeyi korumak şarttır. Operasyon sonrası gerekli uygulamalar ve bakımlar yapılmadığında pek çok problemle karşılaşılabilir. Bunlardan en yaygın olanı saç ekimi sonrası sivilcelenmedir.  

Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenmelerin Sebepleri

Saç Ekimi Sonrası Bakımsızlıktan Kaynaklanan Enfeksiyon ve İltihaplanmalar

Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme bakımsızlıktan kaynaklanan enfeksiyon ve iltihaplanmalar nedeniyle karşımıza çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için saç ekim işleminin hemen sonrasında uygulanacak 2 ya da 3 günlük pansumanları aksatmamak gerekir. Sonrasında ise uzman doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda ekim alanının temizliği hassasiyetle yapılmalıdır. Ayrıca açık yaralara zarar verecek aktivitelerden ve ortamlardan da mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Böyle bir durumda çıkan sivilcelere kesinlikle dokunulmamalı ve sivilceleri sıkmak gibi bir hataya asla düşülmemelidir. Bu sakıncalı hareketler sivilcelerin yayılmasına ve daha kötü bir hal almasına neden olabilir. Aynı zamanda greftleri yerinde oynatıp dışarı çıkmalarına dolayısıyla canlılığını yitirmelerine yol açabilir.

Ekim İşleminden Dolayı Saç Derisinde Yaşanan Adaptasyon Bozuklukları

Saç ekimi sonrası sivilcelenme ekim işleminden dolayı saç derisinde yaşanan adaptasyon bozukluklarından da kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi bir problem yaşamak doğaldır ve pek çok hastanın başına gelebilir. Korkulacak ya da telaş gerektirecek bir durum değildir. Genelde kendiliğinden geçer.

Saç ekimi sonrası kafa derisinde pek çok kanalcık açılır ve deri alışkın olmadığı bu işleme tepki verebilir. Bu tepki ise sivilcelenme olarak karşımıza çıkar.

Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme Durumlarında Ne Yapılmalıdır?

Saç ekimi sonrası sivilcelenme ne sebeple olursa olsun mutlaka saç ekim uzmanınız tarafından izlenmelidir. Enfeksiyon kaynaklı bir sivilcelenme söz konusu ise mutlaka tedavi edilmeli ve ekim sonrası bakıma devam edilmelidir.

Eğer sivilcelenme adaptasyon zorluklarından kaynaklanıyor ise bile bunu sizin anlamanız mümkün olmayacaktır. Teşhisi ancak uzman hekim koyabilir. Zaten sivilcelenme tipinde müdahale gerektirecek bir durum yok ise uzmanınız sizi rahatlatacak ve iyileşmek için sadece beklemeniz gerektiğini söyleyecektir.

Saç ekimi sonrası sivilcelenmelerin kaynağı ne olursa olsun mutlaka uzman hekiminize danışmalısınız.

Kaynak : https://sacekimturkiye.com