Saç Ekimi Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler

Saç ekimi yaptıracakların bilmesi gerekenleri aşağıdaki başlıklarda inceleyim.

Saç Ekimi İle Neler Yapılabilir?
Saç Ekimi Hangi Yaşta Yapılabilir?
Operasyondan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Saç Ekimi Günü Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Saç Ekimi Operasyonu Nasıl Yapılır?
Saç Ekiminde Kullanılan Anestezi Çeşitleri Nelerdir?
Saç Ekiminde İyileşme Süreci Nasıldır?
Saç Ekiminden Sonra Evde Yapılması Gerekenler
Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç Ekimi İle Neler Yapılabilir?

Merhaba arkadaşlar. Sizlere saç ekimi hakkında aklınıza gelen neredeyse bütün soruları bildiğim kadarıyla ve araştırmalara dayanarak cevaplamaya çalışacağım. Saç ekimi bazı insanlar için çok önemli bir konudur. Görüntü her insan için önemlidir. Giyim tarzınız ve saçınızın şekli tarzınızı ortaya koyar.

Saçı olmadan da mutlu ve karizmatik olan insanlar vardır ama saçsızlıktan mutlu değilseniz o zaman uzmanlara danışma vakti gelmiştir. Saç ekimi sayesinde hem güzel görünebilir hem tarzınızı değiştirebilirsiniz. Doğru bir şey değil ama insanlar saç şeklini ve rengini değiştirerek günlerce güvenlik güçlerinden bile gizlenebiliyorlar.

Saç Ekimi Hangi Yaşta Yapılabilir?

Saç ekimi 18 yaşından itibaren her yaşta insana uygulanabilen bir tekniktir. Saç Ekimi sayesinde her yaşta insanlarımız kaybettiği saçlara tekrar kavuşabilir ve daha güzel görünebilir. Güzel görünmek herkesin en doğal hakkıdır. 18 yaşından büyük olan herkes yaptırabilir 65 yaşında ya da 70 yaşında olması insanların saç ektiremeyeceği anlamına gelmez. Bir kişi 90 yaşında bile olsa eğer saç kökleri ve bütün gerekli şartlar uygunsa saç ekimi yaptırabilir.

Saç Ekimi için Muayenede Neler Yapılır?

Saç ekimi için bir ön muayene yapılmaktadır. Herhangi bir şeye alerjiniz var mı? saçınızda ve saç derilerinizde herhangi bir rahatsızlık var mı? bu tarz problemlerin olup olmadığını tespit ediyorlar. Aynı zamanda saç tellerinin alınacağı ve nakil edileceği bölgeleri tespit ediyorlar ve bunlara göre işlemler devam ediyor. Saç Ekiminde en önemli olan durum kaç greft(saç kökü) aktarılacağıdır.

Operasyondan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 Aslında çok fazla dikkat edilmesi gereken bir operasyon değil saç ekimi. Sonuçta vücut fonksiyonlarını direk olarak etkilemiyor. Sadece en az 24 saat önceden itibaren sigara içmemeye dikkat etmeniz gerekiyor. Sizin hayatınızda mümkün olmuyorsa sigara içmemek, mümkün olduğunca bu süreçte azaltmaya bakın. Bir de alkol var tabi ki. Alkol alımını da en az bir hafta önceden kesmeniz gerekiyor. Bu ve bunun gibi zararlı maddeler iyileşme sürecini etkilemektedir. Ne kadar hızlı iyileşmesini istiyorsanız bu süreçte bu tarz zararlı maddelerden uzak durmanız en mantıklısıdır.

Saç Ekimi Günü Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Saç ekimi günü yapmanız gereken rahat ve sakin olmak. Zor bir operasyon değil. Sadece uzmanınızın vermiş olduğu talimatlara uymanız yeterli. Ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Saç ekimi sizi, sağlığınızı ve rutin yaşantınızı etkileyecek kadar ağır etkileri yoktur.

Saç Ekimi Operasyonu Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde kullanılan birkaç farklı operasyon çeşidi var. Her hastanenin ellerinde olan imkanlara ve uzmanlara bağlı olarak birkaç farklı teknikleri var. Tabi bu tekniklerin uygulama çeşidi de etkisi ve şekli de farklıdır. Mesela FUE saç yöntemi ile 1 cm2 alana 40 saç teli yerleştirilebiliyorken DHI denilen yeni bir yöntemle 120 saç teline kadar uygulama yapılabiliyor. Bazı yöntemlerde saç tıraş edilmek zorunda kalınıyor bazılarında tıraşsız da uygulanabiliyor. Dikişsiz, kesiksiz operasyonlar da mevcut.

Saç Ekiminde Kullanılan Anestezi Çeşitleri Nelerdir?

Anestezi; uygulanma bölgesine göre 3’e ayrılır.

  • Genel anestezi
  • Bölgesel anestezi
  • Lokal anestezi.

Bu operasyonda tercih edilen ve en mantıklısı tabi ki lokal anestezi. Tabi ki bu yöntem hastanın ve operasyonun rahatlığı içindir. Hastanın operasyon anında verebileceği ani tepkileri önler bu sayede gelebilecek herhangi bir sıkıntıyı önler.

Saç Ekiminde İyileşme Süreci Nasıldır?

Saç ekiminde iyileşme süreci hastanın bakımı ve kullanılan yönteme göre değişir. İlk aşamada ortalama bir hafta ile on beş gün içerisinde saç kökleri yerleşmiş ve izleri geçmiş oluyor ama tam belirgin iyileşme süresi yani kesin sonuç 1 yıl içerisinde belli oluyor. Aslında uzun bir süre değil. Sonuçta yıllarca saçsız bir şekilde hayatınızı geçirdiyseniz 1 yıl sizin için hiçbir şey değil bence. Zaten bu süreçte yeni saçlarınız da uzamış oluyor yani 1 yıl yeni saçların çıkmasını beklemiyorsunuz.

Saç Ekiminden Sonra Evde Yapılması Gerekenler

Saç ekiminden sonra evde yapmanız gereken operasyonu gerçekleştiren uzmanınızın vermiş olduğu talimatlara uymaktır. Onların vereceği talimatlara harfiyen uyarsanız herhangi bir problemle karşılaşmazsınız. Vermiş olduğu ilaçları ve şampuanları kullanmalı ve bu süreçte başınıza çok dikkat etmelisiniz.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Operasyon sonrasında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Bunlar hem sizin hem de saçlarınızın sağlığı için oldukça önemli. Öncelikle doktorunuzun size özel vermiş olduğu bir talimat varsa ona uymanız gerekir. Bunun dışında belirgin kuralları var. Bunların başında stres gelir. Özellikle stresten uzak durmalısınız. Zaten stres saçların dökülmesinde en büyük etkendir. Eğer saç ektirmeden önce stresli bir ortamda yaşıyor veya çalışıyorsanız bu ortamı terk etmek verebileceğimiz en önemli tavsiyedir. Uyamazsanız bile stres yapmamaya dikkat edin.

İlk 3 gün gündüz vakti yani güneş varken dışarı çıkmamaya çalışın. Bu sürecin en önemli günleridir bu 3 gün. İllaki çıkmanız gerekiyorsa saçınızı başınızı sıkmayan yumuşak kumaş bir şapka ile kapatın. İlk günlerde lokal anestezi uygulandığı için başınız ağrıyabilir ve gergin hissedebilirsiniz. Doktorunuz size bunun için ilaç verecektir. Bunları kullanmayı ihmal etmeyin. Özellikle saç alınan ve uygulanan bölge üzerine yatmayın. Eğer uygulama ense kısmına yapıldıysa yüz üstü yatmalısınız. Tabi ki birkaç gün.

Öncesinde de belirttiğimiz gibi sigara ve alkol gibi uyuşturucu ve uyarıcı zararlı maddelerden kaçının. Çünkü bunlar da direk olarak etkilemektedir. Özellikle ilk günlerde kesinlikle alkol almayın çünkü antibiyotik kullanmanız gerekeceği için alkol de kan yoluyla vücudu etkilediği için çok problem yaşarsınız. Mümkün olduğunca uygulama yapılan bölgeye temas etmemeye ve darbe almamaya çalışın. İlk 3 gün özellikle saçlarınızı yıkamayın. Bu günlerde özellikle hassas ve yıpranmış olacağı için size problem yaşatabilir.

Sadece doktorunuzun tavsiye ettiği şampuan ve kimyasalları kullanın. İyileşme sürecini direk olarak etkileyecektir. Saç alınan bölgede ödem ve şişme yaşanabilir. Bu da birkaç gün içerisinde geçecektir. Bu ödemin alnınızı ve gözlerinizi etkilememesi için başınıza bandaj uygulanır. Bu sayede etkilemesi mümkün olmayacaktır. İlk günlerde cinsel ilişkiden ve terlemekten kaçının. Terlemek saç köklerine zarar verebilir iyileşme süresini uzatabilir.

Bu ve bunun gibi birkaç şeye dikkat ederseniz hızlı bir şekilde iyileşir ve yeni görünümünüze kavuşarak normal hayatınıza tekrar devam edebilirsiniz.

1 Yorum

  • TRAŞSIZ SAÇ EKİMİ - Saç Ekimi Bilgilendirme

    […] Saç Ekimi Yaptıracakların Bilmesi Gerekenler 4 Şubat 2018 […]

  • Bu gönderinin yorumları kapatılmış.