Saç Ekiminde Başarı Oranı

Saç Ekiminde Başarı Oranı

Saç ekiminde başarı oranı, konusu hakkında bilgi almanız için detaylı anlatım… Bu makalede saç ekiminin başarısız olma durumu ve bu durumun aşağıdaki sebeplerinden bahsedilecektir.

SAÇ EKİMİ BAŞARISIZ OLUR MU ?

Saç ekimi yaptırmaya karar vermiş bir kişi eski görüntüsüne kavuşmanın ve yeni çıkacak sağlıklı saçlarının hayaliyle yaşamaya başlar. Saç ekimi başarılı olduğu zaman bu beklenti fazlasıyla karşılanmış olur. Hatta bazı hastalar eskisinden daha düzenli ve sağlıklı saçlara kavuşur. Ancak bu durumun tam tersinin gerçekleşmesi de söz konusu olabilmektedir.

  • Saç ekimi yapan uzmanın deneyimsizliği,
  • Operasyon sonrası bakım kurallarına uymamak,
  • Kişinin saç ekimine uygun olmamasına rağmen yapılan ekim,
  • Sadece ticari çıkarlarını kollayan saç ekim merkezleri ve uzmanlar,
  • Doktor ve hasta arasındaki bozuk iletişim,

Saç ekiminde başarı oranı

SAÇ EKİMİ YAPAN UZMANIN DENEYİMSİZLİĞİ BAŞARI ORANINI NASIL ETKİLER ?

Saç Ekimi Başarısız Olur Mu

Hemen hemen yapılan bütün işler için gerekli olan tecrübenin saç ekiminde de önemi büyüktür. Çünkü saç ekimi uzmanlık gerektiren birçok aşama içerir. Greft almak, doğru sayıda greft almak, kanal açmak, greft yerleştirmek… Bu işlemlerin her biri ayrı ayrı önemlidir ve acemi bir doktorun elinden çıkan saç ekimi, hasta için büyük bir yıkım, bir felaket halini alabilir. Bu yüzden saç ekimini gerçekleştirecek olan uzmanın ne kadar tecrübeli olduğu ve daha önce ekim yaptığı hastalarının durumları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Kendisine güvenen uzman bir hekim zaten size tecrübeli olduğunu kanıtlamak için daha önce yaptığı saç ekimleriyle ilgili görselleri gururla gösterecektir.

Kimsenin kimseyi kobay olarak kullanmaya hakkı yoktur, kimse uzmanlaşmak için yanlış işlemler gerçekleştiremez. Saç konusu hastalar için önemli olmasa zaten saç ekimine karar vermezler. Otomatik olarak saç ektirmeye gelen kişi kellikten rahatsızdır, bu konuda hassastır ve sorunu gidermek için başvurduğu, binlerce TL para harcadığı bu işlem sonunda hezimete uğramak onu kel olmaktan çok daha fazla üzecek ve yıpratacaktır.

Bu yüzdendir ki saç ekim merkezleri bu konuda azami hassasiyet göstermelidir. Hastaların da saç ekimi merkeziyle ilgili seçimlerinde çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

OPERASYON SONRASI BAKIM KURALLARINA UYMAMAK BAŞARI ORANINI NASIL ETKİLER ?

Bütün saç ekim merkezlerinde (en azından bu işte iyi olanlarda) operasyon sonrası uzmanınız bizzat kendisi ameliyat sonrası kurallarla ilgili size bilgi verir, bunlarla ilgili notlar iletir ve ya sizinle daha önceden hazırlanmış kurallar listesi üzerinde uzun uzun konuşur. Çünkü ortada emek ve para harcanmış bir oluşum vardır ve bu oluşumu en iyi şekilde tamamlamak bu noktada sizin elinizdedir.

Operasyon sonrası bakım ve uyulması gereken kurallarla ilgili saç ekim uzmanı da en az hasta kadar hassas olmalıdır. Uzman bu bakım ve kuralların önemini hastaya öyle açık aktarmalıdır ki hasta da bu önemi kavrayıp aynı hassasiyetle uygulasın.

Operasyon sonrasında saç yıkamadan, fırçalamaya, kullanılacak şampuandan, hijyen koşullarına, güneşte kalma süresinden, terlemeye, kaşınmaya, cinsel hayata kadar bir çok konuda titizlikle uygulanması gereken kurallar vardır. Bu kuralların ve bakımların ayrıntılı olarak öğrenilmesi ve uygulanması ise hastanın görevidir. Bu noktada saç ekim uzmanının sorumluluğu neredeyse bitmiştir ve kumanda artık hastaya geçmiştir.

Kurallara uyulmadığında saç köklerinde problemler oluşabilir ve saç çıkışlarını engelleyebilecek durumlar söz konusu olabilir.

Saç ekiminde başarı oranı

HASTANIN SAÇ EKİMİNE UYGUN OLUP OLMAMASI DURUMU NASILDIR ?

Daha önceki makalelerimizde de belirttiğimiz gibi saç ekim işlemi tıbbi bir operasyondur ve uygulanmadan önce hasta her açıdan değerlendirilmelidir. Operasyonda kullanılacak ürünlerin içeriğine karşı allerjisi olan ya da ekim işlemine engel teşkil edebilecek başka sağlık problemleri yaşayan kişilere uygulama yapılamaz. Ancak bu uygunluk sadece uzman bir hekim tarafından onaylanırsa ekim işlemi gerçekleştirilebilir.

Aynı zamanda uygun verici bölge bulamamak yani donör olabilecek kadar sağlıklı köklerin olduğu bir bölgeye sahip olmamak da hasta için uygunsuzluk durumudur. Kafanızın bir kısmında, erkekler için ek olarak göğüs ve sakal bölgelerinizde zayıf kıl köklerine sahipseniz herhangi bir ekim işlemi gerçekleştirilemez. Yine bu konuda gerekli incelemeleri ve testleri uzman bir hekim yapmalı ve operasyona uygunluk ya da uygunsuzlukla ilgili önemli kararı kendisi vermelidir.

SADECE TİCARİ ÇIKARLARINI KOLLAYAN SAÇ EKİM MERKEZLERİNDE BAŞARI ORANI NEDİR ?

Her sektörde olduğu gibi saç ekimi piyasasında da kötü niyetli kişiler ve sadece ticari amaçla bu işi yapan merkezler çok sık karşımıza çıkmaktadır. Bu işi yapan merkezlerin sayılarının artması da seçim aşamasında hastaları yoran bir durum haline gelmektedir. Hasta saç ekimi yaptıracağı merkezi seçerken doktorun tecrübe oranına ve merkezin güvenirliliğine çok dikkat etmelidir.

Bazı merkezler özellikle hastanın operasyona heves ve heyecanını da kullanarak sahte bir uygunluk onayı verilerek aslında hiç de başarılı olmayacaklarını bildikleri halde operasyonu gerçekleştirebilirler. Sonuçta hasta özlem duyduğu eski saçlı görüntüsüne ulaşamadığı gibi parasını da çöpe atmış olur. Şikayetlenerek merkeze geri dönen hastaya ise söylenebilecek çok fazla bahane bulunabilir.

Aynı zamanda operasyona uygunluğu değerlendirilmeden ameliyata alınan hastalar çok acil müdehale gerektirebilecek sağlık problemleri yaşayabilirler. Bahsettiğimiz, paradan başka bir şey düşünmeyen ve hastaları sadece müşteri gibi gören bu merkezler insanların hayatını tehlikeye atarlar.

Saç ekiminde ücret greft adedine göre belirlendiğinden bu tip çıkarcı merkezler ihtiyacınızdan fazla greft adedi çıkarıp sizi dolandırabilir hatta fazla greft nakli yaparak hem verici hem de alıcı bölgede istenmeyen görüntülere sebep olabilirler. Verici bölgeden uygun adetten fazla greft alındığında operasyon sonrası yoluk görünümler meydana gelir. Yani bir bölgenin kelliği giderilirken başka bir bölge kel bırakılır ve siz bunu iyileşme tam anlamıyla gerçekleşip saçlarınız uzamandan göremezsiniz. Fark ettiğinizde ise iş işten çoktan geçmiştir.

Paranızı bu tip merkezlere kaptırmamak için hislerinize güvenin ve aklınıza takılan her noktayı sorun. Ayrıca bir şeylerin eksik olduğunu fark ettiğiniz anda tepkinizi ve farkındalığınızı gösterin ki daha sonra siz ve saçlarınız için geç olmasın.

HASTA VE DOKTOR ARASINDAKİ İLETİŞİM SAÇ EKİMLERİNDE NEDEN ÖNEMLİ ?

Aslında bu madde yukarıda bahsettiğimiz 4 maddeyi de içerir başarı oranında total bir etken halini alabilir. Çünkü insanlar ancak karşılarındakini gerçekten anladıklarında ona güvenir ve talimatlarını yerine getirirler. Bu açıdan saç ekiminde iletişimin önemi büyüktür. Hasta uzmanı dinler onu iyice anlar ve ona güvenirse, tam anlamıyla sorularına cevap bulursa, içi rahat bir şekilde operasyona girer. Tabi hastanın ihtiyacını dinlemek de bu noktada doktorun görevidir.

Uzman bir doktorla karşılıklı anlaşma sağlanıp, operasyon sonrası kurallara dikkatle uyulup, iyileşme için gerekli süreçte gerekli bakımlar yapılırsa ve de saç uzama dönemi sabırla beklenirse bu işlemde başarı oranının ne kadar yüksek olduğu görülecektir.

Sonuç olarak işin sırrı sorularınıza yanıt alabileceğiniz ve geride mutlu hastalar bırakmış bir saç ekim merkeziyle uzman hekim bulmaktatır.

Summary
Review Date
Reviewed Item
saç ekimi başarısız olur mu, saç ekimi yapan uzmanın deneyimsizliği başarı oranını nasıl etkiler,  saç ekimi yapan uzmanın deneyimsizliği başarı oranını nasıl etkiler, operasyon sonrası bakım kurallarına uymamak başarı oranını nasıl etkiler,  operasyon sonrası bakım kurallarına uymamak başarı oranını nasıl etkiler, hastanın saç ekimine uygun olup olmaması durumu nasıldır, hastanın saç ekimine uygun olup olmaması durumu nasıldır, sadece ticari çıkarlarını kollayan saç ekim merkezlerinde başarı oranı nedir,  sadece ticari çıkarlarını kollayan saç ekim merkezlerinde başarı oranı nedir, hasta ve doktor arasındaki iletişim saç ekimlerinde neden önemli, hasta ve doktor arasındaki iletişim saç ekimlerinde neden önemli
Author Rating
51star1star1star1star1star