Donör Bölge

Saç Ekiminde Donör Bölge Nedir ?

Saç Ekiminde Donör Bölge yani verici anlamına gelen terim, kan, organ ya da doku veren bölge yada kişi olarak tanımlanır. Saç ekiminde donör ise, saçsız bölgeye transfer edilecek sağlıklı kıl köklerinin bulunduğu bölgedir.

Saç ekiminde donör bölgeler arasında en çok kullanılan bölge iki kulak arkasından enseye doğru olan bütün kısımdır. Saç ekiminde donör bölge olan iki kulak ve ense bölgesinde bulunan saç kökleri yetmediği durumlarda ise alternatif donör bölgelerden destek alınabilir.

Donör bölge yetersizse neler tercih edilmelidir?

Saç ekimlerinde köklerin yeterli olmadığın alternatif olarak sakal, göğüs, bacak, sırt ve kollardır. Eğer uygunsa saç ekiminde en çok tercih edilen bölge ensedir. Çünkü bu bölge genetik yapısı gereği dökülmeye meyilli değildir ve ekim yapılan bölgeye uyum sağlaması daha kolaydır.

Diğer bölgeler ensenin yetersiz olması durumunda tercih edilirler.

Vücutta bulunan diğer donör bölgelerden saç kökü alımı ve ekimi uygulaması mega seans saç ekimi olarak adlandırılır ve işlem süresi genel olarak uzamakla beraber real hair saç rkim merkezi olarak mega seans saç ekimleride yapmaktayız.

İyi bir saç ekimi için donör bölgenin yoğunluğu ve kalitesi çok önemlidir. Öyleki bazı saç kökleri tekli saç teline sahipken bazıları ise 2’li, 3’lü ve hatta 4 saç telli olabilmektedir. Bu yüzden Saç ekimi öncesinde iyi bir analiz yapılmalı, donör bölgede çok iyi değerlendirilmeli açıklık yada gözle görülür bir seyrelme olmaması için kaliteli kökler eşit aralıklarla hesaplanarak alınmalıdır ve ekilecek alana eşit oranda dağıtılmalıdır.

Saç ekiminde en önemli olan donör bölgeyede zarar vermeden gerekli sayıda saç köklerinin alınmasıdır. Ne fazla nede az alınmalıdır. Özellikle çok kilolu olan kişilerde saç kökü alımı yapıyorum derken doğru micro motor ve fue yöntemi kullanılmaması ile saç kökü yerine sadece doku parçası alımı yapılacağı için fue uygulamasını yapan kişinin tecrübesi çok önem kazanmaktadır. Real hair saç ekiminde çok önem verdiği fue yöntemi ile donör bölgeden saç kökü (greft) alımına ayrıca özen göstermektedir.

Bir diğer yanlış ise fue yöntemi ile çok zayıf kişilerden donör bölgeden kök alımı yaparken dokuya ve kafa derisine zarar verilebilmektedir. Günümüzde çok kullanılmasa da robotik saç ekim cihazları bu ayrımı tam olarak yapamadığından donör bölgede iyileşmesi zor ciddi yararlar oluşturmaktadır.

Saç ekiminde Donör bölge genel olarak ilk 10 gün içinde tamamen iyileşir ve destekleyici özel bakım kürleri ile hiç kök alımı yapılmamış görüntüsü vermektededir.

Saç ekimlerinin gerçekten iyi ve tecrübeli bir saç ekim merkezi tarafından yapılması demek saç köklerinin alındığı donör bölgenin az zarar görmesi anlamı a gelir ki bu sayede ileride ihtiyaç olunması durumunda 2. Seans saç ekimlerine imkan vermektedir. Hatta bazı kişilerde saçsız alanın çok olması 3. Seans saç ekimleri bile gerekeceğinden donör bölge zarar görmemesine çok özen gösterilmelidir.


Real Hair Center Saç Ekim Merkezi