Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişme

Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler

Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler Ne zaman Başladı ?

Saç ekiminde son teknolojiler ve gelişmeler; 2000’li yıllar saç dökülmesi tarihçesi açısından çok önemlidir. 2002 yılında Dr.William Rassman ve Dr.Robert Bernstein tarafından FUE Yöntemini geliştirmiş ve fue yöntemini tanıtan bir makale yazmıştır. Kullanılan Fut Yönteminde donör bölge zarar görebilmekte iken bu teknik ile sorun ortadan kalkmış oldu. Kökler punch adı verilen iğnelerle alınıp, zarar görmeden tek tek ekim yapılır hale gelmiştir. Fue tekniği günümüzde yaygın olarak kullanılmakta, maksimum greft ile doğal bir görünüm sağlamaktadır.

Saç ekimi; vücuttaki sağlıklı ve dökülmeyen köklerinin, saçsız alana transfer edilmesi işlemidir.
Saçsızlık diğer bir deyişle saç dökülmesi problemi insan olunun var oluşundan günümüze kadar tüm insanların ortak sorunu olmuştur.

İlk kellik ilacı Mısırlılar tarafından icat edilmiş özel bir karışımdı.Günümüzde uygulanan tekniklerin ilk kıvılcımı ise Japon Dermatolog Dr. Okuda tarafından çıkmıştır. Aslında bu yöntem saç ekiminden ziyade kirpik ve kaş ekimiydi.

Tam anlamıyla saç ekimi işlemi ABDli dermatolog dr. Orentreich tarafından yapılmış, fakat doğal görünüm elde edilemediğinden çok ilgi görmemiştir.

Saç ekim yöntemleri ve günümüzde kullanılan teknolojik yöntemler nelerdir?

Manuel Fue: Saç ekiminde son teknoloji, Saç kökleri donör bölgeden alınırken dairesel bir kesi yapılır, punch ile tek tek alınır. Çıkarılan greftler ( kökler ) ayrıştırılır ve köklere zarar vermeden ekim işlemi tamamlanmış olur.

Micro Fue Yöntemi: Klasik Fue saç ekimi yönteminin daha ileri uygulamasıdır. Klasik Fue ekiminde olduğu gibi öncelikle saç çizgisi çekilir, donör bölge tespit edilir. Manuel Fue ile greftler 1-1.2 mm çaplı uçlarla el gücüyle alınırken Micromotor sayesinde hem otomatik makineli sistem ile saç kökü alımı yapılırken hemde daha az zarar vermek amaçıyla çeşitli micromotor tercihide kullanılmaya başlanmıştır. 0.6-0.8 mm çaplı uçlar ile çok az deri içeren saç greftleri tek tek ve sağlıklı bir biçimde alınır. Lokal anestezi uygulandığından hasta hiçbir acı hissetmez. MicroFue özel tecrübe gerektiren bir işlemdir.

Choi İmplanter: Kalem tekniği yeni yeni uygulanmaya başlayan, her merkezde uygulanmayan sadece çok tecrübeli saç ekim merkezleri tarafından yapılan bir ekim metodudur. Fue ekimde olduğu gibi kökler tek tek fue yöntemi ila alınır, alınan kökler hemen kalemlere yerleştirilerek saçsız bölgeye ekim yapılır. Böylece saç kökleri canlılığını yitirmeden hemen ekim yapılmış olur. Kesi olmadığı için ekim süresi hızlıdır.

Dhi Yöntemi: Fue Yönteminin gelişmiş halidir. Donör bölgeden alınan greftler, ekilecek alana kesi açılmadan özel aletler yardımı ile yerleştirilir. Delik açılmadan yapıldığından daha sık ekim yapılmaktadır. Bu nedenle iyileşme süreci de hızlıdır. Uygulama diğer işlemlere göre biraz daha uzun sürmektedir bu nedenle seanslara bölünebilir.

Robotik Fue Saç ekimi: Saç ekiminde son teknolojiler ve gelişmeler biriside, Robotik saç ekimi Fue tekniği baz alınarak geliştirilmiş bir tekniktir. Bilgisayarlı özel medikal makinalar aracılığı ile Fue Yöntemi uygulanır. Dikiş veya kesik oluşmaz, vakumlu uçlar sayesinde saç kökleri zarar görmeden toplanır. Maliyet açısından yüksek olduğundan yaygın değildir, sadece belli merkezlerde uygulanmaktadır. Robotik saç ekimi sonuçları bakınından da henüz kendini kanıtlamış bir teknik olmadığı içinde çok fazla tercih edilmemektedir.

Saç Klonlama: Tek bir kıl kökünden laboratuvar ortamında neredeyse on binlerce kıl kökü üretme tekniğidir. Halen deney aşamasında olup, bir çok insanın ihtiyacına cevap vermesi bekleniyor. Şuan için hiçbir ülkede yapılmamaktadır. Ayrca klonlama yapılacak yada yapıyoruz denilen saç ekim kliniklerine de şuan için inanmamk gerekmektedir. Aksi halde beklentiler karşılığında var olmayan bu yöntem ile işlem yapıyoruz denilen klinikler tarafından dolandırılma olayıyla karşı karşıya kalınabilir.

Saç ekim merkezi olarak dünyanın en gelişmiş aynı zamanda en güvenilir yöntemleri ile saç ekimi uygulamaları tercih edildiğinden kullandığımız ve önerdiğimiz yöntem micro fue ile saç ekimidir.

Saç Ekiminde Son Teknolojiler ve Gelişmeler konusunda sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. En son yöntemler ve teknolojiler hakkında detayla bilgi için bizi arayın. Kullandığımız yöntem, hastane ve ekip hakkında sizi daha detaylı olarak bilgilendirelim. Unutmayınki saç ekimi ciddi bir iştir. Bu konuda uzman ekip ve son teknoloji cihazlar gereklidir. Saç Ekim merkezimiz işini ciddiye alan ve konusunda uzman ekiple çalışan bir kliniktir.


REAL HAİR CENTER

http://realhaircenter.com

1 Yorum

  • Sakaldan Saç Ekimi Nasıl Yapılır? - Saç Ekimi Bilgilendirme

    […] Fue saç ekimi, donör bölgeden alınan köklerin, uygun yöntemlerle saçsız alana ekilmesidir. Robotik saç ekimi mantığıda aynı şekilde çalışmaktadır. Genellikle genetik olarak dökülmesi zor olan ense […]

  • Bu gönderinin yorumları kapatılmış.