SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saç Mezoterapisi

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi; saç dökülmesini engelleyen etkin bir yöntemdir. Bu uygulamayla zayıflamış saç köklerinin canlandırılması, yeniden sağlığına kavuşturulması amaçlanmaktadır. Saç mezoterapisi işinde uzman kliniklerde, uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bu makalemizde aşağıdaki maddeler tek tek incelenerek saç mezoterapisi hakkında ayrıntılı bilgi aktarımı amaçlanmıştır.

SAÇ MEZOTERAPİSİNİN AMACI NEDİR?

Saç derisi zamanla dış etkenler, bazı sağlık problemleri ve pek çok diğer faktörden dolayı zayıflayabilir ve saç döngüsünde zamanla tıkanıklıklar oluşacağından saç kökleri işlevini kaybedebilir. Bu gibi durumlarda saç kalitesi düşer ve kopmalar, dökülmeler yaşanır. Saç mezoterapisi saç köklerine yani direkt olarak kafa derisinin altına enjekte edilen bir solüsyondur ve bu solüsyon içeriğinde saç köklerini canlandıracak ve saç döngüsünde meydana gelmiş sekteyi giderecek vitamin-mineral, oligo-elementler ve bazı ilaçlar bulunmaktadır.

Saç mezoterapisiyle saç kökleri uyarılır ve tedavi edilir böylece saçlar da daha sağlıklı bir hal alır. Ancak işlevini yitirmiş saç köklerini geri döndürmek gibi net bir sonuç beklenmemelidir. Solüsyon ölü saç köklerini de uyarır, tetikler ama yeniden canlanma ya da saç çıkarma garantisi kesin olarak verilemez.

SAÇ MEZOTERAPİSİ NASIL UYGULANIR?

Saç Mezoterapisi
Saç Mezoterapisi

Tıpkı saç ekimi gibi tıbbi bir uygulama olan saç mezoterapisi de uzman hekimler tarafından uygulanır. Saç ekim merkezlerinde gerçekleştirilen bu uygulamanın da dikkat ve hassasiyet gerektiren noktaları mevcuttur.

Bir saç mezoterapisi seansında hastaya içeriğinde vitamin-mineral, oligo-elementler ve bazı tıbbi ilaçların bulunduğu solüsyon enjekte edilir. Enjeksiyon işlemi saç derisinin altına uygulanır. Uygulama esnasında 2 ila 4 mm arasında değişkenlik gösteren kalınlıklarda iğneler kullanılmaktadır. Bu açıdan hastanın canı çok yanmaz.

Saç mezoterapisinin kaç seans uygulanacağına yine uzman hekim karar verir. Bu kararı verirken ise doktor hastanın saç yapısını, tedavi ihtiyacını, saç dökülme yoğunluğunu değerlendirir.

Bölgesel dökülmeler yaşayan hastalarda uygulama lokal olarak gerçekleştirilebilir, tamamen hastanın ihtiyacına uygun miktarda solüsyon enjekte edilir.

Uygulama saç analizi iler başlar. Saç köklerindeki zayıflama ve yıpranma ayrıca dökülme oranları uzman doktor tarafından incelenir ve değerlendirilir. Seans adedine karar verilir. Karar aşamasında önemli olan nokta saç dökülmelerinin sebepleridir. Örneğin gebelik ve doğum sonrası dökülmelerde 1 seans yeterli olacaktır. Çünkü saç dökülmesine sebep olan durum son bulmuştur ve hasta için tekrar saç kaybı riski teşkil etmeyecektir. Ancak kalıcı bir sebep mevcut ise öncelikle bu faktör ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin hasta kansızlıktan dolayı saç kaybediyorsa mezoterapiyle birlikte kansızlık tedavisi de görmelidir ki terapi amacına ulaşsın. Bu sebeplerin dışında genel olarak saç dökülmesi yaşıyorsanız yılda 1 kez saç mezoterapisi yaptırmak her tip saça ekstra bakım uygulayarak her zaman için sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

SAÇ MEZOTERAPİSİNİN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Saç mezoterapisi başarıyla uygulandığında kalıcı sonuçlar veren bir işlemdir. Saç mezoterapisi yaptıran bir kişi daha sonra kansızlık, stres, bilinçsiz ve az beslenme  gibi sebeplerden tekrar saç kaybı yaşayabilir. Ancak bu durumlar sona erdiğinde saç dökülmesi de kesilecektir.

Kalıtsal sebeplere bağlı dökülmelerde de uygulanabilen mezoterapi yöntemi çok etkin sonuçlar doğurmakla birlikte uygulama sıklığının değişimi söz konusu olur. Örneğin kadınlarda görülen erkek tipi saç dökülmelerinde kullanılabilecek etkin bir ilaç henüz bulunmadığından kişi 3-4 ayda 1 kez olmak üzere saç mezoterapisi uygulattığında saç dökülmelerini büyük oranda azaltmış hatta engellemiş olacaktır.

Yani saç mezoterapisinin etkinlik süresi yine saç dökülme sebeplerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden uzman bir hekimin size bir saç bakım planı hazırlaması şarttır.

SAÇ MEZOTERAPİSİ KİMLERE UYGULANIR?

Saç mezoterapisi stresten kaynaklanan saç dökülmesi yaşayan kişilere uygulanabilir. Aynı zamanda mevsimsel değişikliklerden doğan dökülmelerde, dış etkenlere (aşırı ısı, aşırı soğuk, toz, şiddetli rüzgar, fön, boyama… vs) maruz kalmış, zayıflamış saçlara sahip olan kişilerde ve beslenme, metabolizma gibi dolaşım sistemiyle ilgili etkenlerden doğan dökülmelerde de mezoterapi yöntemi rahatlıkla uygulanabilmektedir. Stres, üzüntü, sinire bağlı ani dökülmelerde, gebelik ve sonrası saç dökülmelerinde de uygulanabilen saç mezoterapisinin hemen hemen her hastada başarılı bir uygulaması söz konusu olacaktır. Hemen hemen hiç risk içermeyen bu uygulama ise son zamanlar özellikle büyük şehirlerde son derece yaygınlaşmıştır.

Yine genetik faktörlere bağlı olan dökülmelerde de uzmanlar tarafından belirlenen sıklıkta uygulaması yapılabilir. Ancak genetik faktörlü dökülmelerde hem erkek hem de kadın hastalarda en etkin sonucu saç ekimi vermektedir.

Sebep ne olursa olsun saç mezoterapisinde de uygulanabilirliğin ve kaç seans uygulanacağının kararını mutlaka uzman bir doktor vermelidir.

SAÇ MEZOTERAPİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR NELERDİR?

Saç mezoterapisi başarılı bir şekilde uygulandıktan sonra hasta günlük yaşamına hemen dönebilir. Çok fazla dikkat edilmesi, korunması gerekmez ancak kısa bir süreliğine saçlar ıslatılmamalı, yıkanmamalı ve fazlaca terlenmemelidir. Saç köklerine herhangi bir ilaç, krem sürülmemelidir. Normalde rutin olarak uygulanan saç bakım kremi, serumu ya da solüsyonu var ise bu ürünlere bir süre ara verilmelidir.

İşlem sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar doktorla mutlaka konuşulmalıdır. Çünkü uygulanan tedaviye göre hassasiyet gösterilecek noktaları ancak doktor bilebilir.

SAÇ MEZOTERAPİSİNİ HANGİ AŞAMADA YAPTIRMALIYIZ?

Türkiye’nin her bölgesinde saç ekimi merkezlerinde rahatlıkla uygulatabileceğiniz saç mezoterapisi çok faydalı bir işlem olmasının yanında başarı oranında da çok üst seviyelerde oluğu söylenebilir. Özellikle saç dökülmeleri olmadan yani açılmalar tam anlamıyla kendini göstermeden önce mezoterapi uygulaması yaptırmak kişiye avantaj sağlar. Böylelikle kellik boyutuna gelmeden önce saç dökülmelerinin ve akabinde yaşanacak ruhsal çöküntü ve özgüven eksikliklerinin önüne geçilmiş olur.

Dünya Saç Örgütü”nün  www.ishrs.org Sitesine girip bakabilirsiniz.