Saç ve Saç Bakımı

Saç ve Saç Bakımı

İnsan vücudunun tamamı uzunlu kısalı, inceli kalınlı tüylerle kaplıdır. 1 adet kıl 3 bölümden oluşmaktadır.

  • Görünen Kıl
  • Kıl Kökü
  • Kıl Yuvası (Folikül)

Folikül yapısı insanda anne karnındayken oluşmaya başlar. Bir bebek doğduğunda vücudunda yaklaşık 5.000.000 adet folikül bulunur.Bunların yaklaşık 5.000.000 adedi boyun ve kafa bölgesinde yer alır. Saç bölgemizde ise 100.000 adet folikül bulunmaktadır.  Bu adet doğduktan sonra kesinlikle artmaz.

Doğduğumuzda kafamızda bulunan bu 100.000 folikülden çıkan saçlar kılcal damarlar sayesinde beslenir. Saç yapısı keratin adını verdiğimiz proteinlerden oluşur ve saçlar zannedildiği gibi sadece görsel güzellik vermenin yanı sıra vücut ısısının da dengelenmesine büyük ölçüde yardımcı olur. 

Saç tellerinin en dışında bulunan şeffaf pul tabakaya kutikula adı verilir ve bu tabaka saçın yuvarlak görünümünü sağlamaktadır. Saçın sağlıklı veya hasta olduğunu da bu tabakayı gözleyerek tespit etmek mümkündür.

Saç folikülden çıktıktan bir süre sonra dinlenme evresine geçer ve bu evrede saçın kökle bağlantısı zayıflar ve tarama, fırçalama, şampuanlama gibi günlük aktiviteler esnasında kökünden ayrılarak düşer. Buna saç dökülmesi adı verilir. Saç sağlığı yerinde olan bir insanın günde 80-120 adet saç teli dökülebilir, bu son derece normaldir. Ancak sürekli bu adetlerin üzerinde saç kaybına uğrayan bir kişi kellik tehlikesiyle karşı karşıya kalmış demektir.

Saç dökülmesi pek çok etkenden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden öncelikle günlük hayatımızın içerisinde döngülenen aktivitelerimizin arasına saç bakımını da koymak mutlaka gereklidir.

Eğer saç fiberinde kırılmalar görülmeye başlandıysa, bu saçları onarmak için; maskeler, serumlar ve nemlendirici bakım kürleri uygulanabilir. Eğer saç toza, güneşe, rüzgara maruz kalacak ise bu etkenlerden saçımızı koruyacak saçı kaplayan maskeler önceden uygulanabilir.

En sık kullanılan saç bakım yöntemlerinden biri ise düzenli saç kesimidir. Hasarlı saç uçlarından tamamen kurtulmanın da en kestirme yoludur.

Son olarak saç diplerinde birikmiş yağların banyodan önce ince dişli bir tarak yardımıyla tüm saç derisine yayılması ve yedirilmesi de iyi bir bakım yöntemidir.

Doğal saç döngüsü