Saç Sıklaştırma Ekimi Nedir

Saç Sıklaştırma Ekimi, Nedir ve Nasıl Uygulanır ?

Saç sıklaştırma ekimi pek çok kişinin aklına takılan “Saçlar tamamen dökülmeden ekim yapılır mı?” ya da “Seyrek saçlara sıklaştırma ekimi yapılır mı?” sorularına cevap vermeye ve merakları gidermeye çalışacağız.

Günümüzde pek çok insanın pek çok sebepten dolayı yaşadığı saç dökülmesinin ilk yol açtığı sorun saç seyrelmesi olarak karşımıza çıkar. Giderek saçlarını kaybeden kişi, saçlarıyla birlikte özgüvenini de kaybetmeye başlar ve akabinde hemen bir çözüm arayışına girer. Bu noktada birçok saç bakım uygulamasının yanında saç sıklaştırma ekimi de bir seçenek olabilmektedir.

Saç Sıklaştırma Ekimi Nedir?

Sıklaştırma ekiminin normal saç ekiminden bir farkı yoktur. İzlenen yollar aynı olmakla birlikte bazı fazladan dikkat edilmesi gereken noktalar da karşımıza çıkar. Saç sıklaştırma ekimi saçları herhangi bir sebepten seyrekleşmiş ya da doğuştan seyrek ve cansız saçlara sahip kişilere uygulanabilir. İşlem sonrasındaki ilk 6 aydan sonra gözle görülür bir sıklaşma kendisini gösterecektir.

Saç sıklaşma ekimi nedir
Saç sıklaşma ekimi nedir ve Nasıl yapılır

Saç Sıklaştırma Ekimi Nasıl Uygulanır?

Saç sıklaştırma ekiminde öncelikle hastanın saç analizi yapılır ve gerek duyduğu greft adedi belirlenir. Daha sonra donör bölge belirlenir ve greft alımına başlanır. Bu uygulamada normal saç ekimine göre çok daha az grefte ihtiyaç duyulacaktır. Dolayısıyla işlemin uygulama süresinde hem de maliyetinde azalma olacaktır.

Alınan greftler aynen normal ekim işleminde olduğu gibi ayıklanır ve sağlıklı saç kökleri dizilir. Sonrasında ekim işlemi başlar. Ancak bu noktada ekstra özen gerektiren bir durum ortaya çıkar. Saçlı bir bölgeye ekim yapıldığı için mevcut saç köklerinin zarar görmemesi çok önemlidir. Saç ekimi yaparken sağlıklı saç köklerine zarar vermek yeni dökülmelere hatta açılmalara sebebiyet verebilir. Bu durumu engellemek için saç sıklaştırma ekimi çok ince fue iğneleriyle yapılmalıdır ki çevresindeki herhangi bir hücrede tahribata sebep olmasın.

Saç Sıklaştırma Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Öncelikle bu işlem normal saç ekimine göre daha hafif olduğundan sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar da o kadar hafifler.

Sıklaştırma ekiminden sonra saçlar hasta tarafından yıkanmaz, ilk yıkama saç ekim merkezinde gerçekleştirilir ve aynı zamanda dikkat edilmesi gereken konularla ilgili hasta bilgilendirilir.

Saç sıklaştırma ekiminden sonra da ekilen greft yerlerinde kızarıklıklar ve kabuklanmalar olur fakat bunlar 1 hafta sonra tamamen geçer. Operasyon sonrasındaki 10 gün içerisinde ekim alanları basınçlı su, darbe ve kuvvetli basınçtan korunmalı ve ekilen greftlerin yeni yuvalarına uyumu esnasında herhangi bir tahribata uğraması önlenmelidir.

10-12 gün sonra hastanın özellikle dikkat etmesi gereken hususlar neredeyse kalmaz ve hasta normal hayatına döner. Ancak 6 ay süreyle ekilmiş bölgeyi yine de, az da olsa korunması yerinde bir hareket olacaktır. Bu korumanın operasyonun başarısı açısından önemi büyüktür. Çünkü tahrip olmuş bir greft 1-4 adet arası saç telini kaybetmek anlamına gelebilir. Çünkü 1 adet greft 1 ila 4 adet arası saç teli içermektedir.

Saç Sıklaştırma Operasyonun Sonucu Ne Zaman Alınır?

Saç sıklaştırma ekimi sonrasında ilk 1 hafta içerisinde hasta saç sıklaşması hisseder ancak bu sıklaşmada çıkan saçların dökülmesi de söz konusu olabilir. Çünkü işlem görmüş greftlerin üst kısmında görünen saçlar kırılıp dökülebilir ancak kök canlı ve tutunmuş halde olduğu için saç uzamaları devam edecektir.

Hasta 6 ay ila 1 yıl içerisinde sıklaşmış doğal görünümlü ve sağlıklı saçlarına kavuşmuş olur. Sıklaştırma ekimleri genelde başarılı sonuç vermektedir. Saçlar daha açıklık meydana gelmeden ekildiğinden, kellik riski de tamamen ortadan kalkmış olacaktır.

Dünya Saç Örgütü”nün  www.ishrs.org Sitesine girip bakabilirsiniz.