Saçkıran Tedavisi Olarak Saç Ekimi

Saçkıran Tedavisi Olarak Saç Ekimi

Saçkıran Nedir?

Saçkıran Tedavisi Olarak Saç Ekimi; Saçkıran vücudun saçlı bölgelerinde görülen bir kıl kaybı hastalığıdır. Kıl kaybı bölgesel olarak yaşanır. Tek bir bölgede yaşanabileceği gibi pek çok bölgede de aynı anda yaşanma olasılığı vardır. Saçkıran bulaşıcı bir hastalık olup birden gelişir. Diğer saç ve kıl kayıpları gibi zayıflama ve incelmeyle seyretmez, direkt dökülür ve yuvarlak şekilde bir kel bölge olarak ortaya çıkar. Bu hastalık genelde 20 yaş altı genç insanlarda görülür.

Saçkırana sebep olan belirli bir faktör yoktur.  Genelde kalıtsal olduğuna ve strese bağlı geliştiğine inanılır. Tedavisi için ise kortizonlu ilaçlar ve losyonlar kullanılır. Ancak saçkıran hiçbir tedavi uygulanmasa bile en geç 1 yıl içerisinde kendiliğinden geçer.

Bir yıl geçmesine rağmen iyileşmeyen saçkıran vakalarında ise geri dönüş maalesef yoktur. Böyle bir durumda kalıcı kellik gerçekleşir ve herhangi bir ilaç ile tedavi sağlanamaz.

Bu noktada saç ekimi saçkıran hastalarının yardımına yetişir ve onları bu durumdan kesin olarak kurtarır.

Saçkıran Hastalarına Saç Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Saçkıran hastaları saç ekimi yaptırmadan önce 1 yıl süreyle beklemelidirler. Çünkü ilaçla tedavi uygulansın ya da uygulanmasın, bu tedavi başarılı olsun ya da olmasın 1 yıl geçmeden saçkıran hastalığının akıbeti belli olmaz.

Bir yılın sonunda saçlar ya da kıllar kendiliğinden geri gelebilir. Bu iyileşme durumu gerçekleşmediğinde ancak saçkıran hastalarına saç ekimi uygulaması yapılabilir.

Saçkıran Hastalarına Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saçkıran tedavisi olarak uygulanacak saç ekimi bölgesel bir işlemdir. Sadece kellik yaşanan bölgeye uygulanır. Normal saç ekimlerinden farkı yoktur, aynı hassasiyet ve titizlikle uygulandığında başarı oranı çok yüksek olacaktır.

Saçkıran Hastalarına Uygulana Saç Ekimi Başarılı Olur mu?

Saçkıran tedavisinde uygulanan saç ekimi sonrası hasta ekim bölgesine gerekli hassasiyeti uygular ve uyması gereken kuralları atlamaz ise yapılan saç ekimi sonrasında çıkan saçlar asla geri dökülmez.

Özellikle saçkıran hastaları saç ekimi uygulamasından sonra tekrar aynı şeyleri yaşamaktan korkarlar. Ancak bu korkuları tamamen yersizdir. Çünkü sorunlu bölgeye yepyeni sağlıklı saç kökleri nakledilmiş ve hastalıkla ilgili herhangi bir faktör o bölgede kalmamıştır. Bu yüzden saçkıranlı bölge hiç hastalanmamış gibi saç döngüsüne sağlıklı bir şekilde devam edecektir.

Saçkıran hastalığı kalıtsal ise tekrarlama söz konusu olabilir ya da hastaya başka bir hastadan saçkıran bulaşabilir. Böyle bir durum yaşandığında hastanın tekrar bir yıl bekleyip, saçkıranı geçmediği durumda saç ekimi yaptırması söz konusu olabilir. Ancak saçkıran tedavisi olarak uygulanan saç ekimi bölgesinde böyle bir durumun tekrar yaşanmayacağının garantisi kesinlikle verilebilir.