saç ekimi hakkında sıkça sorulan sorular

Saç Ekiminde Sıkça Sorulan Sorular…

Saç ekimiyle ilgili öncesi sonrası ile ilgili soruların cevabını Saç Ekiminde Sıkça Sorulan Sorular makalemizde bulabilirsiniz.

1. Ekilen saçlar dökülürmü? Tekrar kel kalırmıyım?

Hayır ekilen saçlar asla dökülmez.


2. Ekilen saçlar uzarmı?

Evet ekilen saçlar uzar ve normal saçlarınız gibi olur.


3. Ekilen saçları kestirebilirmiyim?

ekilen saçlar kesilebilirmi
Ekilen saçlar kesilebilirmi

Evet ekilen saçlarınız tamamen düzeldiğinde uzadığında istediğiniz gibi kestirebilirsiniz.


4. Saç ekimi kimlere uygulanır?

Yanık sebebiyle yada ameliyat, dikiş izi bölgesinde oluşan saç kaybı, erkek tipi saç dökülmesi, kadın tipi saç dökülmesi, yaşın ilerlemesi, genetik, kaza, ani kilo kaybı ve hastalık gibi çeşitli etkenler sonucu saç kaybı yaşayan kişilere saç ekim işlemi yapılmaktadır.


5. Saç ekimi ne kadar sürer?

Operasyon ekilecek greft sayısına göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 4-8 saat süren bir işlemdir. Bu süreçte durmaksızın ekim yapılmaz. Hastanın özel ihtiyaçlarını karşılaması için aralar verilmektedir. Hasta işlem boyunca televizyon izleyebilir, müzik dinleyebilir, dergi vs. okuyabilir.


6. Saç ekimi ağrılı bir işlem midir?

Saç ekimi işlemi lokal anestezi altında yapılan bir işlemdir. Hasta sadece anestezi uygulanırken yapılan işlemi hissetmektedir. Uyuşma gerçekleştikten sonra herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Bazen operasyon sonrası ağrılar oluşabilmektedir. Bu ağrılar doktorunuzun önermiş olduğu ağrı kesiciler ile engellenebilir.


7. Ekilen saçlar ne zaman çıkar?

Saçlar ekim işleminden yaklaşık 15-20 gün sonra dökülebilir. Bu durum hastanın fizyolojik yapısına göre farklılık göstermektedir. Dökülme olsa dahi endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. İlk saçlar ekim işleminden ortalama 3 ay sonra çıkmaya başlayacaktır. 6. ayda ekilen saçların %75’inin çıkmış olması beklenmektedir. Saçlar ayda yaklaşık 1 cm uzamaktadır. Operasyonun birinci yılında ekilen saçların tamamı çıkmış olacaktır. Saçlar öncelikle zayıf, kıvırcık ve soluk renkte çıkabilir. Ancak zamanla kalınlaşır ve kendi saç formunuza göre şekillenir.


8. Her saça saç ekimi yapılabilir mi?

Hayır her saça ekim yapılamaz. Ekim yapılabilmesi ekim yapılacak açıklığın ve ekilmek için alınacak saçların tespit edilip ona göre yapılması gereklidir.


9. Mevcut saçlar dökülür mü?

Hayır mevcut saçlar dökülmez.


10. Kaç çeşit saç ekimi vardır?

Saç kökleri Greft dediğimiz doku parçaları olarak nakil edilir. Canlı saç kökü naklinde iki teknik vardır. Birinci teknik FUT (Foliküler Ünit Transpanlantation). İkinci teknik FUE (Foliküler Ünit Extractation). Her iki teknikte birlikte uygulanabilir. Amaç daha fazla saç kökünü bir seansla nakledebilmektir.


11. Saç Ekimi ne kadar sürer?

Saç ekim operasyonu yapılacak operasyona bağlıdır. Yaklaşık olarak en az 3 veya 5 en çok 9 veya 12 saat kadar sürmektedir. Saç ekimi operasyonu sonrası hasta eğer iş ve sosyal çevresinde bu işlemin belli olmamasını istemiyorsa yaklaşık 14 günlük bir zamana ihtiyacı vardır. Eğer hastanın bu tür endişesi yok ise 2 gün içinde günlük hayatına dönebilir.


12. Saç ekimi sonrası ciltte iz kalır mı?

Fue yöntemiyle yapılan saç ekimi işlemlerinden sonra özellikle donör alanda her hangi bir kesi veya bir dikiş olmadığı için iz kalma olasılığı yoktur.


13. Saç ekimi için tek seans yeterli mi?

Tek seans yeterli olup olmayacağı, saç dökülme olan alanların genişliğine göre karar verilir. Ekim yapılan alandaki dökülme oranı çok önemlidir. Aynı zamanda greftlerin alındığı ense bölgesindeki verici alan önemlidir. Ekim yapılacak alandaki hiç saç olmamasına veya saç olmasına göre seanslara karar verilir.

Genellikle tek seans yeterli olmaktadır. İlk muayenenizde kaç seans gerektiğini size söylemekteyiz. İkinci seans olması gereken kişiler, saç ekiminden 6 ay sonra 2.ci seanslarını olabilirler.


14. Saç ekiminden sonra şapka takıbilir mi?

Operasyondan sonra şapka kullanımı uygun değildir. 15 gün sonunda, doktorunuzun onayı ile kullanmaya başlayabilirsiniz.


15. Saç ekimi nerelerde yapılır?

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı sağlık kuruluşlarında yapılabilmektedir. Hijyen açısından önemli bir uygulama olduğu için ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmelidir. Ameliyathane koşullarında olmasına rağmen, kişiler uyanıkken yapılan bir operasyon olduğu ve 4-8 saat arası sürdüğü için kişiler müzik dinleyebilir, kitap okuyabilir.


15. Saç ekimi kimler tarafından yapılır?

Plastik cerrahlar tarafından veya plastik cerrahlar ile saç ekim uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir. Teorik ve pratik bilgisi iyi olan saç ekim uzmanları olmalıdır. İnternet sayfamızda, saç ekimi öncesi bilinmesi gerekenler bölümümüzü, sağ taraftaki merak ettikleriniz bölümünden mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.


16. Kadınlara saç ekimi yapıyormusunuz?

Evet kadınlara saç etkimi yapıyoruz. Kadınlara saç ekimi konusunda detaylı bilgi almak için kadınlara saç ekimi konusuna bakabilirsiniz.

Dünya Saç Örgütü”nün  www.ishrs.org Sitesine girip bakabilirsiniz.