Traşsız Saç Ekimi

Traşsız Saç Ekimi

Traşsız Saç Ekimi : Dünyanın her yerinde hemen hemen her üç erkekten birinin problemi olan saç dökülmesi ve kellik insanların gözünde ne kadar olağan bir hal aldıysa saç ekimi de o oranda normal karşılanmaya başlanmıştır.

Günümüzde kellik problemi yaşayanlar çok rahat bir şekilde, fazlaca araştırma yapmak zorunda bile kalmadan uygun bir merkez ve uzmanla görüşüp saç ekim işlemi gerçekleştirebilmektedir. Saç ekim operasyonu her ne kadar kolay ulaşılabilir, basit bir işlem gibi görünse de bazı açılardan can sıkıcı olabilir. Saç ekimi yaptıracak kişinin operasyon esnasında greftlerin (saç kökleri) alınacağı bölgede bir traşlama işlemi söz konusu olacaktır ve yeni saçlar kazanacak, eski görünümüne yeniden kavuşacak olmak bile hastaya uygulanacak traşlamayı tolere etme gücünü vermeyebilir. Kellikten kurtulacak olsa da kişi traşlanmış bir kafayla sosyal ortamında görülmek istemeyebilir ve bu durumdan rahatsızlık duyabilir.

Traşsız saç ekim işlemi tam da bu kişiler düşünülerek geliştirilmiş bir yöntemdir ve saç ekimi konusunda dünya sıralamasının en üstlerinde yer alan ülkemizde de ustalıkla uygulanabilmektedir.

Traşsız saç ekimi konusunu aşağıdaki başlıklarla inceleyim.

TRAŞSIZ SAÇ EKİMİ KİMLERE UYGULANABİLİR?

Traşsız Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir
Traşsız Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir

Traşsız saç ekimi, normal yöntemle saç ekimine uygun herkese uygulanabilir. Bu uygunluk ise mutlaka bir uzman tarafından onaylanmalıdır. Bu yöntem, operasyon esnasında kullanılacak solüsyon vb. maddelere karşı allerjisi olan ya da bu operasyonda tehlike teşkil edebilecek başka bir sağlık problemi olan kişilere kesinlikle uygulanmaz.

Bu açıdan ameliyatın gerçekleştirileceği merkezin kalitesi ve uzmanlar çok büyük önem teşkil etmektedir.

TRAŞSIZ SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Traşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır
Traşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Fue yönteminde normalde ense kısmında bir bölgenin tamamen traş edilmesi gerekir. Traşlamayla greft alımı aşamasında rahat bir çalışma ortamı yaratmak amaçlanmaktadır. Ancak bazı hastalar bu traşlama işlemini kesinlikle istemez hatta bu sebepten saç ekiminden vazgeçenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Bu tip hastalar için geliştirilmiş olan traşsız saç ekimi tam da bu nokta da uygulanabilir.

Traşsız saç ekiminde ense bölgesi usturayla traş edilmez sadece 10-15 cm genişliğinde bir kısım sıfır numara olacak kadar kesilir başka bir noktaya traş uygulanmaz böylece diğer bölgelerdeki saçlar bu kısmı rahatlıkla kamufle edebilir.

Sıfır numara kesilmiş bu kısımdan yaklaşık 1200 adet civarında greft elde edilebilir. Bu durumda ekilecek bölgenin genişliğine ve greft ihtiyacına göre saç ekimi seansı sayısı artabilir. Örneğin 1000-1250 greft ihtiyacı duyulan küçük bir alanda kellik yaşayan kişi tek seans traşsız saç ekimiyle özlem duyduğu görüntüsüne kavuşabilir. Ancak 4000-5000 greftlik geniş bir alana yayılmış dökülmeler yaşayan bir kişi aynı tip saç ekimi seansına 3-4 kez girmek durumunda kalır. Yani saç ekimi geniş alana yayılmış kelliklerde pek tercih edilmez. Zaten o kadar saç kaybına  uğramış bir kişi traşlamayı çok da sorun etmeyecektir.

Traşsız saç ekimini uygulama alanı sınırlılığından dolayı en çok kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Çünkü kadınlar da görülen kellik vakaları genelde 1000-1250 greftlik şeklinde karşımıza çıkar.

TRAŞSIZ SAÇ EKİMİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Traşsız Saç Ekimin Avantajları Nelerdir
Traşsız Saç Ekimin Avantajları Nelerdir

Traşsız saç ekiminin avantajları normal saç ekimine ek olarak 1-2 maddeyle sınırlıdır. Saçlar traş edilmediğinden kişi yarı traşlı bir kafayla hayatına devam etmez. Hasta traşlamanın yaratabileceği özgüven eksikliklerinden uzak kalmış olur. Bu durumda normal hayatına her zaman ki görüntüsüyle devam ederken aynı zamanda da saç ektirmiş olur.

TRAŞSIZ EKİMİN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Traşsız saç ekiminin dezavantajları ne yazık ki avantajlarına göre daha fazladır. Saçları traşlamak greft alımında uzman doktor ve ekibi için büyük rahatlık sağlayacaktır. Aynı şekilde Fue yöntemi ile saç ekiminde üst seviyede hassasiyet ve özenle yapılması gereken kanal açma işleminde de traşlama başarı açısından büyük önem taşır. Traşlama yapıldığında uzman doktor ve ekibinin detaylı ve özenli çalışma olanakları artar ve operasyonun başarı oranı da aynı oranda artış gösterir.

Saç ekiminde kullanılan bu yöntem hasta için de olumsuz durumlar içermektedir. Normal saç ekiminde operasyonun süresi nakledilecek kök sayısına göre artar ancak söz konusu traşsız saç ekimi olduğunda bu süre neredeyse iki katı kadar daha artış gösterir.

Özetle saç ekimi operasyonunda uygulanacak traşlama işlemi her açıdan hasta için büyük avantaj olarak adlandırılabilir.

TRAŞSIZ SAÇ EKİMİNDE İYİLEŞME SÜRESİ NE KADARDIR?

Traşsız Saç Ekiminde İyileşme Süresi Ne Kadardır
Traşsız Saç Ekiminde İyileşme Süresi Ne Kadardır

Saç ekimi sonrası doğal olarak oluşan kızarıklık ve kabuklanmalar bu yöntemle gerçekleştirilen operasyonların sonrasında da karşımıza çıkar. Ancak hastanın saçları traş edilmediğinden bu gibi rahatsız edici görüntüye sebep olacak faktörler rahatlıkla diğer saçlar yardımıyla kamufle edilebilir.

Hasta Fue yönteminde de olduğu gibi operasyondan 2-3 gün sonra normal hayatına döner ve 7-8 güne kadar da kabuklanmalar ve kızarıklıklardan kurtulur.